LIVE UPDATES
Sport

Trajneri i të kuqve Ilir Daja, synon të “klonojë” Partizanin…

8 Janar 2021, 12:23 Nga DOSJA
Trajneri i të kuqve Ilir Daja, synon të “klonojë”

TIRANE – Trajneri i të kuqve të kryeqytetit, Ilir Daja, në konferencën e sotme në prag të ndeshjes së nesërme ndaj Apolonisë në stadiumin “Elbasan Arena”, ka folur për shumë probleme të Partizanit, duke nisur nga zhbllokimit i merkatos nga CAS, merkatoja, tratativat dhe ndeshjen e nesërme kundër Apolonisë.

Përpara mediave, trajneri Ilir Daja ka konfirmuar blerjet e Stenio Zhuniorit dhe Valentino Muratajt, ndërsa pranoi që klubi është në tratativa dhe me futbollistë të tjerë, duke këmbëngulur si nevojë immediate përforcimin e repartit të mbrojtjes, pa harruar dublimin e pozicioneve në skuadër.

Zhbllokimi i merkatos? “Më kujtohet shprehja ‘ishim mirë kur ishim keq’ dhe ‘ishim keq kur ishim jo mirë’. Merkatoja e janarit nuk të krijon shumë hapësira, megjithëse kemi bërë dy goditje sapo kemi marrë lajmin e zhbllokimit të merkatos. Kemi piketuar disa pozicione. Duam të dublojmë rolet, sepse ky është problemi më i madh. Kampionati ka shumë ndeshje për të zhvilluar”.

Presioni te Partizani? “Të drejtosh Partizanin, do të thotë të kesh presion për shkak të pritshmërive maksimale. Partizani është një nga klubet më të titullara në Shqipëri. E dyta, nuk e kemi atë presion ne vetëm. Edhe te ekipet e tjera që kam drejtuar, kanë patur problematika të tjera. Nuk jam nga ata trajnerë që justifikohem. Kërkoj të marr maksimumin me kontigjentin që kam. Është lajm i mirë zhbllokimi i merkatos. Kemi bërë më shumë se një fazë kampionati. ¾  e sezonit nuk janë zhvilluar, do të thotë se ndeshjet do jenë të ngjeshura. Në këtë periudhë edhe terrenet rëndohen. Uroj që dëmtimet t’i kemi sa më pak. Merkatoja e janarit do të zhvllohet me një formatim të gjerë të ekipit. Të dublojmë rolet me lojtarë që janë të përshtatshëm për Partizanin”.

Përforcimet në mbrojtje? “Deri tani kemi dy lojtarë të afruar, njëri mesfushor me tipare sulmuese dhe një sulmues i pastër. Pavarësisht se kemi 4 mbrojtësa, do të gjejmë mundësi të përforcojmë mbrojtjen, por të mos nxitohemi më tej që të na kushtojnë dhe në kosto e cilësi”.

Solomon, Lukas dhe Asani? “Këta futbollistë janë nën kontratë me Partizanin. Do të jetë një politikë e klubit për të shqyrtuar dhe kërkesat në dalje. Të mos kemi një Partizan vetëm sot për sot, por dhe të kemi një garanci për të ardhmen. Klubi duhet të shikojë dhe bilancet. Nuk mund të bëjmë shpenzime pa fund. Kur përmendim emra, të kemi kujdes. Kur marrim një bonus financiar dhe futbollisti mund të rritet në mënyrë individuale, mund të bëhet merkato në dalje”.

Mungesat e Belicës dhe Hakajt? “Interesin e kemi të përforcohemi te mbrojtja. Kemi vetëm 4 mbrojtës natyralë. Me Laçin e vuajtëm mungesën e Hakajt dhe përshtatëm një lojtar me tipare sulmuese Ballën. Belica është mungesë e madhe, sepse është zv/kapiteni jonë. Belicën e kemi mbuluar me Brojën, i cili ëshë në pozicion natyral mesfushor. Këto prurje duhet të jenë të studiuara dhe që marzhi i gabimit të jetë sa më i vogël, sepse futbolli është sport subjektiv. Ndonjëherë do ketë dhe gabime, por rëndësi që të bëhen sa më pak”.

Afrimet dhe tratativat? “Dy lojtarët e afruar janë Zhunior dhe Murataj. Emrat që janë në bisedime nuk mund t’i them, sepse nuk më lejohet. Jam trajneri i Partizanit, gjithçka bëhet zyrtare dhe vendoset në momentin kur hidhet firma. Disa të tjera janë pista. Ndërsa, dy që thamë, janë zyrtare”.

Gjendja te Partizani? “Nuk do të kemi ndryshime të mëdha. Sepse është gati po ai kontigjent që mbylli sezonin e kaluar. Sepse afrimet ende s’janë pjesë e ekipit. Kontigjenti është pak më i freskët. Vjen pas 3 ditësh nga Viti i Ri, shpresoj se kemi rikuperuar energji dhe do të jetë ndryshe nga takimet e vitit të kaluar”.

Apolonia? “Çdo staf ka ndryshimin e vet. E kemi studiuar ekipin duke u nisur nga lojtarët. Manovrën do ta shikojmë në ndeshje. Gjatë ndeshjes, do të lexojmë dhe çfarë bën kundërshtari në të dy fazat e lojës”.

Bilanci me Apoloninë? “Po të bënim këtë gjë, do gabonim. Çdo ndeshje ka specifikën e vet. Çdo staf i ri sjell ndryshime. Në Shqipëri nuk ka shumë diferenca. Duhet të shkojmë me sakrificë”,– përfundoi trajneri i Partizanit, Ilir Daja.

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport ndeshja ndaj apolonise skuadra e partizanit trajneri i te kuqve te kryeqytetit trajneri ilir daja zhbllokimi i merkatos ndeshja ndaj apolonise skuadra e partizanit trajneri i te kuqve te kryeqytetit trajneri ilir daja zhbllokimi i merkatos

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!