LIVE UPDATES
Bota

Ndalet ngrohja për konsumatorët në Prishtinë, opozita revoltohet: Qeveri e paaftë

15 Dhjetor 2021, 09:54 Nga DOSJA
Ndalet ngrohja për konsumatorët në Prishtinë, opozita

KOOSOVA – Ndërmarrja Publike “Termokos” njoftoi të mërkurën se ka ndërprerë ngrohjen për të gjithë konsumatorët në Prishtinë dhe kjo ka zgjuar reagime të forta nga opozita në vend.

Kjo ndërprerje, sipas “Termokos”-it, është bërë për shkak të pamundësisë për t’u furnizuar me avull nga Korporata Energjetike e Kosovës (KEK). Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti tha se e ngrohja duhet të jetë prioritet dhe se këto politika nuk kanë vend në një vend me 1.7 milion banorë që nuk di si të lursejë pasi gjithë kohës mendon që tjetri s’po bën të njëjtën gjë. Sipas tij ka mënyra të tjera se si qeveria mund t’i shtyjë qytetarët të kursejnë e kjo do ishte nëpërmjet inkurajimeve. Ai jep si shembull pagimin e faturës nga shteti nëse një familje tregon se ka harxhuar 30% më pask energji nga viti i kaluar. Kjo do ndiohmonte ato familje që nuk kanë mundësi aq të mira ekonomike teksa çmimi për kilovat duhej të rritej nëse kalohej një nivel i caktuar.

Për rastin reagoi edhe kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i cili tha se kjo krizë ka qenë e paralajmëruar, por se këto paralajmërime s’ishin dëgjuar. Abdixhiku e ka quajtur Qeverinë Kurti të paaftë, tallëse dhe të vonuar, dhe ka pyetur se kë do fajësojnë tani për këtë krizë, kur në KEK e në çdo institucion tjetër energjetik kanë të vendosur njerëzit e tyre.

Së fundmi ka qënë Korporata Energjetike e Kosovës (KEK)  e cila ka sqaruar se ndërprerja ka ndodhur për shkak të një rrjedhje ne kaldajën e njesinë B1 ndaj  janë detyruar të ndalin furnizimin me avull për “Termokos” dhe nesër në mëngjes do të krijohen kushtet për furnizimin e tij me avull. KEK ka kërkuar mirëkuptim dhe thekson se është duke bere përpjekje maksimale për prodhim te qendrueshem me energji.

Edhe në njoftimin nga “Termokos” kërkohet mirqëkuptimi i konsumatorëve tanë deri në përmirësimin e situatës dhe rikthimit të furnizimit me ngrohje.Sipas njoftimit, aktualisht, me ngrohje janë duke u furnizuar vetëm klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). “Termokos” është furnizues lokal për ngrohje qendrore në Prishtinë.

ZHVILLIME ORË PAS ORE:

Ndalet ngrohja për konsumatorët në Kosovë, lajmi arrin mediat ndërkombëtare

Abdixhiku flet për krizën energjetike: E paralajmëruar, qeveria Kurti është e paaftë

Reagon KEK-u: Pati një defekt, nesër rikthehet ngrohja në Prishtinë

Shpend Ahmeti flet për ndërprerjen e ngrohjes në Kosovë: Duhet të jetë prioritet

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Diaspora Diaspora KEK-u Korporata Elektroenergjetike e Kosovës KEK kosova KEK-u Korporata Elektroenergjetike e Kosovës KEK kosova

Sondazh

Poll

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur