LIVE UPDATES
Bota

Protestat masive, tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

16 Dhjetor 2021, 14:21 Nga DOSJA
Protestat masive, tërhiqet plani për minierën e litiumit në

SERBI- Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.

Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto. Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani multinacionale britaniko-australiane, me seli në Londër, e cila operon në 35 shtete të botës. Në seancën urgjente të thirrur nga Kuvendi Komunal, 46 asamblistë votuan për ndërprerje të planit, askush nuk ishte kundër dhe 13 asamblistë nuk morën pjesë në votim.

Qytetarët serbë protestuan të hënën e 29 nëntorit në këtë qytet para Kuvendit Komunal duke kërkuar tërheqjen e planit hapësinor, me të cilin parashihej ndërtimi i minierës. Peticionin kundër planit në këtë zonë e nënshkruan më shumë se 5 mijë njerëz nga rreth 80 mijë banorë.

Banorët lokalë të mbledhur në shoqata të ndryshme, organizata lokale, një pjesë e ekspertëve dhe shumë parti opozitare konsideronin që miniera do të mund të kishte pasoja negative ndaj mjedisit jo vetëm në perëndim të Serbisë por edhe më larg. Protestën e organizoi një shoqatë lokale ekologjike e qytetarëve që kundërshtonte ndërtimin e minierës së regjistruar në këtë zonë.

Paralajmërimi për ndërtimin e minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto krahas Ligjit për shpronësim dhe Ligjit për referendume ishin faktorë që nxitën një valë protestash të disa organizatave ekologjike kah fundi i nëntorit dhe në fillim të dhjetorit për dy fundjavë rresht. Protestuesit bllokuan rrugët e trafikut ndërkombëtar në disa pjesë të Serbisë. Më 8 dhjetor, Qeveria e Serbisë tërhoqi Ligjin për shpronësim e përgjatë votimit në Kuvend më 10 dhjetor e plotësoi Ligjin për referendume.

Rio Tinto ka mohuar akuzat e aktivistëve për dëme potenciale në mjedis dhe theksoi se projekti do të realizohet në “përputhje me rregulloret ligjore të Serbisë, atë të Bashkimit Evropian dhe standardeve të vet kompanisë”.

Marrë nga REL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota rajoni protesta ne serbi qeveria e serbise serbia protesta ne serbi qeveria e serbise serbia

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim