LIVE UPDATES
Sport

Fitimet kapitale, Fiammanò: “Rasti i Napolit me Osimhen? Një shaka”

1 Dhjetor 2021, 10:06 Nga DOSJA
Fitimet kapitale, Fiammanò: “Rasti i Napolit me Osimhen? Një

ITALI – Francesco Fimmanò, ish-anëtar i Gjykatës së Apelit në FIGC dhe nënkryetar i gjykatës së audituesve, foli në mikrofonat e ‘Radio Marte’ për zhvillimet më të fundit në çështjen e fitimeve kapitale, një temë që po diskutohet kohët e fundit në Italia.

“Juventus, – shpjegon eksperti, – paraqet probleme të veçanta. Rregullat e brendshme nuk llogaritnin transaksione që nuk përfshijnë flukse monetare: një gjë e thjeshtë. Unë mendoj se sistemi ka toleruar shumë, ka një problem flluske që është mbuluar.

Sa i përket Juves po flasim për një klub të listuar në bursë, nuk përbën probleme me mundësinë e rikapitalizimit, por ta bësh pafundësisht, do të thotë të kërkosh para nga tregu dhe kjo bën që aksionet të shemben. Është e qartë se ky ishte një dështim nga pikëpamja menaxheriale: rasti goditës është ai i Ronaldos, një operacion që në përgjithësi prodhoi një mbipeshë prej 400-500 milionë”.

Mund të ketë edhe probleme në klubin e Napolit, të lidhura veçanërisht me rastin e Osimhenit: “Në rastin e Napolit, – vazhdon Fiammanò në analizën e tij, – edhe nëse është bërë një lloj shakaje, mendoj se është vërtet e ndërlikuar të shkosh dhe të identifikosh vlerat objektive, sepse flukset e parave kanë qenë jashtëzakonisht zbuluese. Por në përgjithësi është një çështje shumë komplekse.

Problemi është të shikosh elementin subjektiv dhe jo objektivin. Kujtoj që rreth 13 vjet më parë kishte një histori për Milanin dhe Interin, pas transaksioneve të shkëmbimit me kompensim dhe hua nga subjekti i tregtuar. Sinqerisht e shoh të vështirë. Nga pikpamja rreptësisë disiplinore, FIGC do ta ketë një masë për të gjithë. Ndryshe është kur shkon për të tjera qëllime: për Chievon ka pasur problem kreditoresh.

Ka nivele te ndryshme, por në rastin e Juventusit ka edhe mbrojtjen e merkatos. Në një nivel strikt disiplinor, besoj se çdo gjë do të kalojë më shumë në planin politik se sa nevoja për të ndryshuar rregullat,”- është shprehur ndër të tjera eksperti Francesco Fimmanò.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport aksionerëve të juventusit aksionet e juventusit arrestohet shqiptari ne milano francesco fimmanò ish-anëtar i gjykatës së apelit në figc kishte një histori për milanin dhe interin me rastin e osimhenit mendoj se sistemi ka toleruar shumë pas transaksioneve të shkëmbimit probleme në klubin e napolit rastin e juventusit sa i përket juves aksionerëve të juventusit aksionet e juventusit arrestohet shqiptari ne milano francesco fimmanò ish-anëtar i gjykatës së apelit në figc kishte një histori për milanin dhe interin me rastin e osimhenit mendoj se sistemi ka toleruar shumë pas transaksioneve të shkëmbimit probleme në klubin e napolit rastin e juventusit sa i përket juves

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra