LIVE UPDATES
Sport

Të gjithë kundër Low, gazetari i BILD “gozhdon” ish-trajnerin e Gjermanisë: I shiti tifozët për budallenj!

30 Qershor 2021, 18:02 Nga DOSJA
Të gjithë kundër Low, gazetari i BILD “gozhdon”

GJERMANI– Joachim Low nuk do të jetë më trajneri i Gjermanisë.Tekniku 61-vjeçar kaloi 15 vjet në stolin e “pancerave”. Low drejtoi skuadrën në plot 198 ndeshje, nga të cilat fitoi 124, barazoi 40 dhe humbi 34 të tjera, me një përqindje suksesi prej 63% të takimeve të fituara në total.

Eleminimi nga Anglia ka zhgënjyer gjithë opinionin sportiv në Gjermani dhe gazetari i BILD, Matthias Bruegelmann ka qenë i ashpër në shkrikmin e tij duke e konsideruar si një mashtrim dhe bëri tifozët për budallenj.

SHKRIMI I PLOTË:

Vetë Joachim Low dhe drejtuesit e Federatës Gjermane të Futbollit përreth menaxherit Oliver Bierhoff duhet ta kishin pranuar se do ishte më mirë të ishin tërhequr pas atij rezultati 0 me 6 kundër Spanjës në nëntor, ose të paktën pas atij rezultati 1 me 2 ndaj Maqedonisë së Veriut në mars. Kuntz, Rangnick ose fituesi i mëvonshëm i Champions League, Tuchel, do të kishin qenë gati.

Çdo tifoz e ndjente se nuk kishte më ajër. Vetëm FGJF, e shkatërruar nga lufta për pushtet, nuk donte ta pranonte. Mirënjohja u vlerësua me lart se parimi i arritjeve. E gjithë Bundesliga po ashtu zgjodhi të heshtë.Federata kishte shpresuar se një trajner i kombëtares si Loeë, i cili nuk kishte më nevojë të pyeste askënd për shkak të largimit të paralajmëruar, do të tregonte sërish veten.

Një mashtrim!

Low tregoi mbi të gjitha se sa kokëfortë është: Kimmich nuk ishte në qendër! Mueller, që u rikthye në minutën e fundit, nuk ishte në pozicionin e tij te Bayern. Mbrojtja në mënyrë të pazakontë me tre lojtarë, ndryshe nga katër siç ka ndodhur zakonisht. Zëvendësime të diskutueshme. Ngecje në çdo ndeshje!Ishte e frikshme se si më pas nuk u dëgjua asnjë autokritikë. Konferenca e fundit për shtyp e Loeë si trajner ishte një përzierje kujtimesh sentimentale me disa fjalë bla-bla-bla.

Përse Gjermania dështoi kaq keq në këtë kampionat evropian me vetëm një fitore në katër ndeshje? Low nuk e sheh veten në pozicionin për të kryer një analizë të tillë. Në vend të kësaj, ai iu referua kushteve të vështira të viteve të fundit. Sikur çerekfinalistet e tjera të Europianit si Danimarka, Ukraina apo Çekia nuk kanë luftuar fare me koronën…Një deklaratë falimentimi! Miliona tifozë mendojnë se janë mashtruar.

Me të vërtetë një turp që kjo ishte përshtypja e fundit e epokës së Low.Pasaradhësi i tij, Hansi Flick tani përballet m dy sfida.Low i dorëzon atij një ekip të pasigurt, që nuk është zhvilluar më tej prej vitesh, dhe që duhet të luajë një Botëror të suksesshëm në nëntor të vitit 2022.Por akoma më e rëndësishme dhe më e vështirë njëkohësisht është që të fitosh përsëri tifozët. Shumë gjëra janë prishur.

Paç fat zoti Flick. Ju presim me padurim!

E.Ç (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport euro 2020 gjermania joachim low euro 2020 gjermania joachim low

Sondazh

Poll
Sport 30 Qershor 2021, 15:37

Zyrtare, Rafa Benitez, trajneri i ri i Evertonit

ANGLI – Ajo çka ishte përfolur më herët është bërë realitet. Spanjoli Rafael Benites është emëruar trajner i ri i Evertonit, duke zëvendësuar itali...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren