LIVE UPDATES
Aktualitet

Të dhënat/Mbi 360 metra katror pronë publike është dhënë për tu hapur një vend pune

2 Dhjetor 2021, 07:11 Nga DOSJA
Të dhënat/Mbi 360 metra katror pronë publike është

Sipas të dhënave zyrtare që prej vitit 2014 kur kjo nismë u rijetësua nga qeveria e re socialiste dhe deri në fund të vitit 2019 është dhënë me qira me tarifë simbolike prej një euro një sipërfaqe totale prej 975.050 m2, nga të cilat 87000 m2 janë objekt dhe pjesa tjetër është truall.

Kompanitë që kanë përfituar kanë marrë angazhimin për të krijuar 2698 vende të reja pune. Nëse bëjmë një përllogaritje të thjeshtë është dhënë mësatarisht 361.4 m2 pronë publikë për të krijuar një vend të ri pune. “Janë 31 subjekte që janë aktualishtë përfituese të nismës shqipëria një euro. Vihet re që ka biznese të cilat kanë përfitur më shumë se një herë. Vihen re biznese që zotohen të krijojnë vende të reja pune dhe kjo ëstë arsyeja pse e përfitojnë atë pronë. Ka probleme sa i përket edhe nivelit të investimeve që sa kanë marë përsipër që të investojnë dhe se sa ëshët investuar realishtë” u shpreh Anila Sailianji, Qëndresa Qytetare.

Top Story ka bërë një vëzhgim në disa prej pasurive publike të dhënë me kontratën 1 euro. Fillimisht kemi udhëtuar drej qytetit të Durrësit. Sipas të dhënave zyrtare rezulton se në Porto Romano është dhënë një kontratë e tillë për kompaninë “Alba Cosmetic 2014”, në nëntor të vitit 2017.

Me anë të Vendimit të Këshillit të Ministrave nr 665, më 15 nëntor 2017, u mirtaua lidhja e kontratës 1 euro për këtë kompani. Alba Cosmetic 2014 do të merrte me qira një ndërtesë dy kate me sipërfaqe ndërtimore 600 metra katrorë, njësi e ish ndërrmarrjes kimike në Durrës. Afati I kontratës është për 20 vjet. Pamjet qe jeni duke parë I përkasin zonës së Porto Romanos. Këto janë pjesë të objketit që kanë ngelur nga ish ndërrmarja kimie. Disa janë të pa shfryrëzuaar e disa të tjera janë shfrytëzuar nga kompani private.

Nëse shohim objketin e veprimtarisë së kësaj kompani është nga prodhimet kozmetike, te prodhimi I amabalzheve. Ndërkohë që në 2016 një vit para se të përfitonte kontratën një euro ka shtuar edhe prodhimin dhe ambalazhimin e bombolave të gazit. Duke hulumtuar historikun e kësaj kompanie zbuluam që i është vënë dy herë sekuestro konservative. Një herë 6 muaj para se të përfitonte nga kontrata 1 euro dhe herën tjetër një muaj pasi fitoi këtë kontratë.

Qëllimi i kësaj kontrate ushtrimi i aktivitetit prodhues të bombolave të aerosolit dhe mbushjen e tyre me produkte, si: dezinfektues, artikuj të kozmetikës personale, artikuj pastrimi etj. Kjo kontratë është e vlefshme për një periudhe 20 vjet. Shoqëria ka parashikuar të investojë në objekt rreth 53 milionë lekë. Ndërkohë që shoqëria “Alba Cosmetic 2014” sh.p.k., Durrës, ka marr përsipër që në vitin 2019, të ketë të punësuar 50 persona dhe në fund të vitit 2020 numri i të punësuarve në objekt do të shkonte në 70 persona.

Kjo kompani ka përfituat nga qiraja simbolike duke premtuar se do të hapë 70 vende pune. I bie që për çdo 23.5 metra katrorë të marrë kjo kompani të punësoj një person. Si dhe në fund ka të drejtën që të privatizojë të gjithë ambientin.


MARRË NGA TOP CHANNEL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet 1 euro kontrata shqiperia 1 euro kontrata shqiperia

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS