Aktualitet

Takimi me gazetarët/ Abilekaj-Bashës: Hiqni dorë nga kasetat, qeveria, bashkia por edhe opozita

Një nga organizatorët e këtij takimi, botuesi i Dosja.al, Enton Abilekaj tha se problemet në median shqiptare janë të shumta, por theksoi se një nga problemet kryesore është edhe “kasetat e gatshme”.

TIRANË- Në takimin e zhvilluar sot me gazetarët, kryetari i PD, Lulzim Basha u hoqi vërejtje gazetarëve se nuk kanë bërë investigimet e duhura.

Një nga organizatorët e këtij takimi, botuesi i Dosja.al, Enton Abilekaj tha se problemet në median shqiptare janë të shumta, por theksoi se një nga problemet kryesore është edhe “kasetat e gatshme”.

Abilekaj tha se dërgon qeveria dhe bashkia kaseta tek mediat, por edhe opozita bën të njëjtën gjë. Prandaj ky fenomen duhet ndaluar dhe për këtë duhet angazhimi i opozitës.

Abilekaj foli edhe për vërejtjen e Bashës se mediat nuk kryejnë investigime. 

“Me fjalimin tuaj sot, mu kujtua  kryeministri që thotë se ju s’thelloheni aq sa duhet dhe me ju që thoni që duhet të thelloheni më tej. Kjo do të thotë se puna që po bëjnë mediat është e mirë në përgjithësi”-tha Abilekaj.

Pjesë nga fjala e Enton Abilekajt:

Disa nga problemet që vuan sot media, pas fjalimit të Ramës të shtunën, ky sulm i kryeministrit ishte sofistikuar në një miting që iu drejtua të gjithë armiqve të PS dhe Ramës. Portalet kanë ngelur jashtë kontrollit, dhe gazetarët që ishin jashtë kontrollit të Ramës, u sulmuan. Me fjalimin tuaj sot, mu kujtua  kryeministri që thotë se ju s’thelloheni aq sa duhet dhe me ju që thoni që duhet të thelloheni më tej. Kjo do të thotë se puna që po bëjnë mediat është e mirë në përgjithësi. Duhet të sqarojmë çfarë quajmë media? Koorporatat që s’kanë lidhje me gazetarët. Këtu akuzohen pronarët, jo gazetarët. Në të gjitha mediat punojnë gazetarë shumë të mirë dhe ndeshen me presionin e pronarëve. Këtu s’përjashtoj asnjë grup mediatik. Nëse do kemi edicione informative të censuruara, kemi talk-shoë që janë më pak të kontrolluara. S’kemi transparencë për aktivitetet shtetërore. Mungesa e transparencës në të gjitha projektet. Ne pamë Erion Veliajn që nxorri nga xhepi disa projekte që s’i ka parë njeri më parë me sy. Ndërkohë që institucionet janë të mbyllura. Qeveria ka mbyllur problemet me pronarët dhe e ka luftën të hapur me gazetarët që s’ka marrëdhënie me të. Duhet të vijojmë të themi të vërtetën. Që edhe publiku të kuptojë se nuk është personale me kryeministrin, apo me respektin që ka ai me ne. Disa problem, janë sjellja e kasetave në televizione. Është e hapur nga qeveria, bashkia, por edhe nga opozita. Ka mbi 10 vite që diskutohet por duhet të biem dakord që kjo të mos ndodhë më. Të angazhohet opozita, se kjo heq rolin e reporterit. E dyta, autocensura, që është një fenomen i pashmangshëm në momentin që kontrollon e ka qeveria. Janë të detyruar grupet të censurojnë lajme. Kjo ka sjellë sindromën e autocensurës. Gazetarët as nuk e raportojnë më një ngjarje. Portalet e ka lehtësuar, duke qenë më të lira, me pronarë më të vegjël mediatikë dhe ua lehtësojnë punën kolegëve në tv. Kërcënimi fizik i gazetarëve, ka patur shumë raste. Kemi denoncuar në 30 gusht 2018, sulmin tek Klodiana Lala, në shtator sulmin e gazetarit të Report Tv, Julian Shota, rastin e Jetmir Olldashit, etj.

Shto Koment