KRYESORET
Aktualitet

Basha thumbon’ Këlliçin:FRPD, principatë me një feudal!Rinia i jep fund tranzicionit

15 Janar 2022, 15:02 Nga DOSJA
Basha thumbon’ Këlliçin:FRPD, principatë me një

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u takua sot me anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike të Shqipërisë në kryeqytet. Në fjalën e tij, kryedemokrati pranoi se ndaj FRPD nuk është treguar vëmendje e duhur gjatë këtyre viteve. Ai thumboi indirekt deputetin e pezulluar nga PD Belind Këlliçin se e kishte kthyer këtë organizëm në një “principatë feudale”. Kryedemokrati nuk i kurseu sulmet ndaj kryeministrit Edi Rama, presidentit Ilir Meta dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

Basha tha se “trekëndëshi i Bermudës” ka bllokuar qarkullimin e elitave politike në Shqipëri me synim qëndrimin sa më të gjatë në pushtet dhe politikën shqiptare. Sipas tij, kjo mënyrë u ka hequr mundësinë të rinjve të marrin në dorë ndryshimin e fateve të vendit dhe se ata janë penguar nga Meta, Berisha dhe Rama.

Për deklaratën e djeshme të presidentit Ilir Meta se do të qëndrojë në politikë 50 vjet, Basha pyeti se kur do të vijë momenti i duhur që rinia të marrë drejtimin e fateve të Shqipërisë. Kreu i PD shtoi se rinia është instrumenti më i mirë për t’i dhënë fund tranzicionit politik në vend. Ai pranoi se shqiptarët po kalojnë një periudhë të vështirë për shkak se një pakicë individësh po qeveris në mënyrë të padrejtë për të përfituar sa më shumë pasuri dhe pushtet.

Basha thumboi indirekt deputetin Belind Këlliçi. Duke folur për FRPD, lideri demokrat pranoi se partia nuk ka treguar vëmendjen e nevojshme ndaj këtij organizmi. Në vazhdim të fjalës së tij, Basha tha se FRPD nuk duhet të kthehet në principatë feudale, referuar kohës kur Këlliçi ishte drejtuesi i fundit i saj.

Në këtë takim me anëtarë të FRPD-së në Tiranë u zbulua dhe slogani i ri i këtij organizmi, i cili është “Ndërtojmë të ardhmen”. Ky slogan do të përdoret gjatë zgjedhjeve të ardhshme për FRPD dhe Lidhjen Demokrate të Gruas.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

‘Do rri 50 vjet në politikë’/Deklarata e Metës, Basha: Kur do t’i vijë radha rinisë?

Basha: Berisha, Meta, Rama duan të më largojnë nga beteja, s’kanë gjë në terezi

VD-E pezulloi nga PD!Basha ‘thumbon’ Këlliçin:Ktheu FRPD në principatë me një feudal

Basha: Rinia instrumenti më sigurt për t’i dhënë fund tranzicionit

‘Na duhen burra me R të fortë’/ Basha kundërshton të riun: E kuptoj! Mos harro gratë

Zgjedhjet e FRPD, del slogani i ri: Ndërtojmë të ardhmen më të mirë

VD-‘Kohë e dhimbshme për demokratët’/ Basha: Politika nuk njeh karrige të përjetshme

Në siklet? Basha: Më falni për vonesën, isha në takim, ndjesë për xhinset

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht