LIVE UPDATES

viktor ymeri

Aktualitet 21 Qershor 2021, 12:51

TIRANË– Viktor Ymeri, daja i Edison Harizajt, i njohur si ‘faqedjeguri’ mund të hapë ‘kutinë e Pandorës’ për shkeljes në burg. Në një shkrim, Anila H...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

BANDA E DURRËSIT/ U arrestua sot, kush është Viktor Ymeri, daja i Edison Faqedjegurit, vrasja me Gaxhain e la në burg deri n - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

BANDA E DURRËSIT/ U arrestua sot, kush është Viktor Ymeri, daja i Edison Faqedjegurit, vrasja me Gaxhain e la në burg deri n

8 Dhjetor 2020, 16:26 Nga DOSJA
BANDA E DURRËSIT/ U arrestua sot, kush është Viktor Ymeri, daja i

TIRANË– Viktor Ymeri, personi që pasi i shpëtoi burgimit të përjetshëm ndodhet sërish pas hekurave nuk është një emër i panjohur për drejtësinë shqiptare. Edhe pse fytyra e tij nuk është bërë publike, emri të tingëllon mjaft i njohur, sidomos kur shton detajin se është daja i ‘faqedjegurit’, Edison Harizaj që u vra në Durrës në një atentat mafioz të ndodhur në vitin 2018.

Ymeri i cili tashmë është pas hekurave për dy vrasje mjaft të bujshme, atë të biznesmenit Vajdin Lame dhe Klodian Saliu, pasi i shpëtoi burgimit të përjetshëm, konsiderohej si një nga njerëzit më të afërt të Gazmend Brakës, i njohuri me nofkën Gaxhai, me të cilin ekzekutoi me kallashnikov, Arben Pajën dhe Ilir Xhungën.

Ymeri u dënua me burg të përjetshëm për këtë vrasje të dyfishtë dhe që nga viti 1999 qëndroi në burgun e Lushnjes, deri kur nisi projektimin e tij për lirinë, gjë që e arriti dhjetorin e vitit të shkuar.  

Lirimi i Viktor Ymerit të njohur si Tori i Xhihanes ishte i pritshëm pas një verdikti të shpallur nga gjykata e apelit në Durrës, e cila përmbysi dënimin e përjetshëm për të akuzuarin dhe e dënoi atë me 25 vjet burgim. Pavarësisht lakimit të bujshëm të këtij vendimi që u konsideruar skandaloz, KLGJ nuk mori asnjë masë, pasi mungonte edhe Inspektorjati i Lartë i Drejtësisë, i vetmi institucion që mund të hetojë verdiktet e gjyqtarëve.

“Gjykata e Apelit, duke ruajtur statusin e të  dënuarit që mbart në këtë rast personi ndaj të cilit rishikohet vendimi i formës së prerë, vlerëson se në kushtet e fajësisë nuk mund të cenohet cilesimi ligjor i faktit penal për të cilin ai është deklaruar fajtor më parë, duke e gjetur të drejtë deklarimin e fajësisë që ka bërë gjykata e shkallës së parë, për të njejtin fakt ligjor, në kushtet që prova e re e shqyrtuar gjatë këtij gjykimi, nuk çoi drejt bindjes për pafajësinë e të pandehurit,”- shpreheshin një vit më parë treshja e gjyqtarëve të Durrësit.

Si ndodhi krimi i dyfishtë në qershor të vitit 1999?

Më 28 qershor 1999, dy viktimat Arben Paja dhe Ilir Xhunga po udhëtonin në aksin rrugor Spitallë-Durrës. Mjetin e drejtonte Paja ndërsa pasagjer ishte Xhunga. Në kohën që ata kanë mbërritur në vendin e quajtur dyqani i “Dylit”, afër Policisë Durrës janë ndodhur përpara një prite të organizuar. Automjeti ku ndodheshin Paja dhe Xhunga u godit nga një predhë antitank dhe me breshëri kallashnikovi duke i lënë të dy të vdekur në vend.

Nga kjo ngjarje mbetën të plagosur edhe persona të tjerë të cilët janë gjendur rastësisht në vendin e ngjarjes. Dëmtimet e tyre kanë qenë të lehta. Pas krimit të rëndë grupi i gatshëm “Çelik 1” ka ndjekur automjetin me të cilin po largoheshin të dënuarit Gazmend Braka dhe Viktor Ymeri si dhe bashkëpunëtoret e tjerë të tyre por rrugës ata braktisën automjetin me targa false ku lanë edhe armët me të cilin realizuan atentatin. Të dy ata u fshehën në katin e pestë të një pallati. “Jemi në besën tuaj,”- u thanë ata një çifti që sapo takuan dhe çifti nuk bëri zë pasi pa armët. Vendi u rrethua nga forca të shumta policie, hyrjet e pallatit janë kontrolluar nga grupi tjetër i gatshëm i policisë i emërtuar “Çelik 2” shkallmuan derën e jashtme të hyrjes së apartamentit dhe arritën të arrestonin dy të shumëkërkuarit.

Viktor Ymeri është etiketuar shpesh si ushtar i bandës së Gaxhait, por pas dënimit të këtij të fundit është menduar se ka qenë daja i faqedjegurit ai që ka mbajtur gjallë jashtë burgut anëtarë të tjerë të grupit, ku bënte pjesë edhe Edison Harizaj. Për shkak të autoritetit ai ja doli mbanë të mbyllte ‘histori’ për të cilat mendohet që kishin ngelur të hapura që nga vrasja e të vëllait dhe që sollën në vite përplasjen me grupin e Didi Camit (kunati i të cilit është Fatmir Hyseni, Doqja, një tjetër i shumëkërkuar).

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet viktor ymeri viktor ymeri

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal