LIVE UPDATES

nisma shqiperia 1 euro

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Nisma Shqipëria ‘1 euro’/Rama dhe Braçe e kundërshtuan,riaktivizimi u bë nga kritiku - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Nisma Shqipëria ‘1 euro’/Rama dhe Braçe e kundërshtuan,riaktivizimi u bë nga kritiku

2 Dhjetor 2021, 06:50 Nga DOSJA
Nisma Shqipëria ‘1 euro’/Rama dhe Braçe e

Nisma 1 euro kishte në fokus përmirësimin e klimës së biznesit dhe shndërrimin e Shqipërisë në një vend atraktiv për investitorët e huaj. Asetet të cilat kanë qenë të papërdorura dhe që mund të ofrohen përsëri si toka, terrene, ndërtesa, magazina shtetërore do të futeshin në qarkullimin ekonomik kundrejt një qeraje simbolike.

Kjo do të ndihmonte shumë në thithjen e investimeve të huja, në rritjen e aktivitetit prodhues, në zgjerimin e vendeve të punës dhe në veçanti në rritjen e eksporteve. Sipas inventareve që disponoheshin në atë kohë, në Shqipëri ishin më shumë se 125 mijë hektarë tokë e vënë në dispozicion për proçesin e shpërndarjes tek fermerët, por që nuk ishin përdorur. Shqipëria edhe pse një vend i varfër, përsëri sipërfaqe të tëra toke kanë mbetur të papërdorura.

Reagimi i parë për këtë nisëm erdhi krejt natyrshëm nga politika. Kryetari i opozitës Edi Rama në atë kohë e kundërshtoi.

“Kryesorja dhe ajo që i mban larg jo investitorët e huaj, por që po alienon dhe sipërmarrjen vendase është klima. Ka një klimë antisipërmarrje e cila nuk shprehet thjesht në fjalimet kryeministrore apo në veprimet e qeverisë, por shprehet në mungesën e një sistemi garancish qe fillojnë që nga mungesa e garancive të sipërmarrësit në nivelin e mbrojtjes nga ligji, deri tek mungesa e garancive në nivelin e energjisë apo të ujit.”

Nisma një euro ishte një nisëm me synimin per të tërhequr investitorët për të drejtuar kapitalet e tyre në Shqipëri. Por si shumë nisma të tjera edhe kjo nuk është se dha rezultatet e pritura. Pas 6 vitesh të lançimit të nismës 1 euro në vitin 2012, kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama gjatë një tryeze për çështjet ekonomike, tha se nisma “Shqipëria 1 euro” nuk solli asnjë rezultat.

“Shtatë vjet qeverisje nuk kanë arritur të ndryshojnë asgjë në drejtim të punësimit. Asnjë reformë nuk ka sjellë punësim: as Shqipëria 1 euro, as Shqipëria superfuqi energjetike.”

Në atë kohë edhe Erjon Braçe ishte mjaft i ashpër me nismën e ndërmarrë nga kundërshtarët politik, ai e cilësoi nismën shitje të vendit.

“Ju shpallët nismën ‘Shqipëria 1 euro’ si iniciativën tuaj personale për të tërhequr investitorët e huaj të investojnë në Shqipëri. Tani duket sikur vendi është në shitje, ndërsa ju ngjani gjithnjë e më tepër me atë tregtarin e zotë rom që një herë në muaj thërret mes pazarit më të lirë: U hap thesi!”

Nisma Shqipëria një euro u shoqërua në kohën e qeverisjes së demokratëve me akuza të forta se prej saj kishin përfituar klientë të qeverisë. Sipas akuzave mjaft prona me 1 euro u ishin dhënë bizneseve pranë qeverisë.

Por nisma e famshme dhe shumë e debatuar 1 euro nuk u shua. Riaktivizimi i saj u bë nga kritiku i saj më i forte, nga kryeminsitri Edi Rama. Gjatë një takimi me investitorë italianë në tetor të vitit 2014, Rama konfirmoi se kjo nisëm do të funksiononte edhe gjatë qeverisjes së tij.
“Duhet të kujtojmë se zoti Rama dhe partia Socialiste kur ishin në opozitë e kanë kundërshtuar këtë nisëm por ishin po ata vetë që e përfshinë në programin e tyre qeverisës 2013-2017” u shpreh politologu, Ilir Kalemaj.

“Partitë e përkrahin ose e shajnë nismën nga pozicioni që ata kanë në pushtet” u shpreh Eduart Gjokutaj, ekspert ekonomie.

Marre nga Top Channel

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet nisma shqiperia 1 euro top story nisma shqiperia 1 euro top story

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës