LIVE UPDATES

kengetar

Art&Argëtim 3 Korrik 2020, 15:39

KOSOVE– Këngëtari Ermal Fejzullahu do bëhet pjesë e kinematografisë shqiptare. I ftuar në emisionin e Fatmir Spahiut, aktori kosovar Osman Azemi ka folur për nj...

Art&Argëtim 6 Qershor 2020, 14:22

TIRANË- Këngëtari i njohur shqiptar, Alban Skënderaj, është një nga artistët më të vlerësuar dhe me te kërkuar në showbizin shqiptar.Ai është fitues i dy p...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Aktorë, pensionistë, atletë dhe një këngëtar, kjo do të jetë përbërja e Kuvendit të Serbisë - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Aktorë, pensionistë, atletë dhe një këngëtar, kjo do të jetë përbërja e Kuvendit të Serbisë

28 Prill 2022, 16:38 Nga DOSJA
Aktorë, pensionistë, atletë dhe një këngëtar, kjo

SERBI- Nëse nuk ka ndryshim në përfundimin e rezultateve të zgjedhjeve parlamentare në Serbi ku Koalicionit të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës i mungojnë rreth 400 vota për të kaluar regjistrimin, përfaqësues të 11 listave zgjedhore, pesë prej të cilave janë minoritarë, do të marrin vendet e tyre në Parlament.

Sipas mediave serbe, ajo që është edhe më interesante, në mbledhjen e re të 13-të të Kuvendit të Serbisë, është se rreth 34 parti, lëvizje apo shoqata do të kenë përfaqësuesit e tyre dhe numri i grupeve parlamentare me siguri do të jetë më i larti që nga viti 1990, kur u rinovua sistemi shumëpartiak në Serbi.

Parlamenti do të ketë më së shumti juristë (39) dhe ekonomistë të diplomuar (34), pasuar nga profesorët (25) dhe politologët (19), si dhe 11 mjekë dhe pensionistë. Mes deputetëve do të jenë disa sportistë aktivë dhe ish, tre aktorë, dy ish-oficerë të lartë, një këngëtar opere dhe një pilot. Numri i grave në Kuvendin e ri do të jetë më i vogël se në atë të mëparshëm, gjithsej 94 (37,6 për qind).

Zavetnici është e vetmja parti politike që në mënyrë të pavarur kaloi pragun e tre për qind në zgjedhje dhe siguroi dhjetë deputetë, në listën e SNS kishte edhe nëntë partnerë të tjerë të koalicionit, kështu që progresistët do të kenë vetëm 95 deputetë në vend të 120 pas rishpërndarjes së partitë e udhëhequra nga Krkobabiq, Ljajiq, Drashkoviç, Kariç, Vulin, Popoviq, Ristiçeviq.

Situata është e ngjashme me listën kryesore opozitare të Bashkuar për Fitoren e Serbisë, ku përfaqësuesit e tyre do të jenë shtatë parti, sindikata dhe lëvizje. Partia Popullore do t’i ketë më së shumti, 12, dhjetë partia Liri dhe Drejtësi dhe Partia Demokratike, tre Lëvizja Qytetarët e Lirë dhe një Lëvizja për Ndryshim, Sloga Sindikata dhe Lëvizja Atdheu.

(d.a/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

rajoni rajoni qeveria e re ne serbi zgjedhjet në serbi qeveria e re ne serbi zgjedhjet në serbi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN