LIVE UPDATES

ked

Aktualitet 16 Janar 2023, 20:10 k.m.

Kostituohet KED për vitin 2023

Mbledhje e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi Anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Dre...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Dvorani kërkon me ngul rikthimin në KED, bashkon forcat me Vitore Tushën! Mesazhi në telefon që shqetësoi edhe Berishën, - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Dvorani kërkon me ngul rikthimin në KED, bashkon forcat me Vitore Tushën! Mesazhi në telefon që shqetësoi edhe Berishën,

23 Gusht 2020, 06:40 Nga DOSJA
Dvorani kërkon me ngul rikthimin në KED, bashkon forcat me Vitore

TIRANË– Ardian Dvorani kërkoi disa ditë më parë rikthimin e tij në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, institucion që dikur e drejtonte vetë ai. Përmes një letre drejtuar Vitore Tushës, zv.kryetares, e cila ka marrë kompetencat e drejtimit të KED deri në zëvendësimin e Dvoranit, ky i fundit shprehte qartë ambicjen për t’u rikthyer dy muaj pasi Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi përfundimin e mandatit të tij.

Në një letër të dërguar Tushës, Dvorani përmend edhe një komunikim të mëparshëm që ka pasur me të, duke shtuar më pas edhe argumenta ligjore se përse duhet të rikthehet në KED.

Dvorani ka gjetur një hapësirë në ligj dhe arsyeton se mandati mbaron kur gjatë vitit kalendarik ndryshon funksionin, duke u caktuar në bazë të shortit nga Presidenti i Republikës në funksione të tjera. Kërkesa e tij për rikthim ka lëvizur ujrat edhe në politikë. Duke marrë parasysh “betejën” e zhvilluar për emërimet ne Gjykatë Kushtetuese, një reagim i ashpër i presidentit Ilir Meta është i pritshëm, por ka qënë ish-kryeministri Sali Berisha, ai që nuk është kursyer në akuza.

Berisha pretendon se me mbështetjen e kryeministrit Edi Rama, Dvorani kërkon rikthimin në KED, duke akuzuar gjyqtarin se kishte “blerë” një anëtar të KED-së. Ish-kreu i qeverisë nuk flet me emra por duke marrë parasysh frazën “e nderuar znj.Vitore Tusha, nëpërmjet një njoftimi paraprak me mesazh telefonik në datën 18.08.2020” në letrën e Dvoranit, lihet të kuptohet se tanimë e përfshirë është edhe Vitore Tusha. 

“Nëse ka blerë apo rregulluar me urdhër të Edvinit ndonjë anëtar KED nuk mund të them, por atë që mund të themi miq është se ky dhunues i ligjeve dhe kushtetutes, vendin e ka në birucë,“-shkruan Berisha.

Edhe kjo e fundit, njësoj si Dvoranit i ka përfunduar mandati i ushtrimit të detyrës që më vitin 2017. Mbetet për t’u parë në muajt në vazhdim se çfarë po ndodh brenda KED. Përse kërkon Dvorani me ngulm rikthimin, dhe pse kërkesa për rikthimin në detyrë e një gjyqtari mori vëmendjen e ish-kryeministrit të vendit?

POSTIMI I PLOTË:

Adrian Dvorani po kerkon KED!

Ai me mbeshtetjen e narkomafies me ne krye Edvin Hajdutin, kerkon te rikthehet ne Komisionin e Emerimeve ne Drejtesi, KED.

Miq, ju duket e pabesueshme por ish gjykatesi qe qendroi ne detyre 7 vjet pa mandat, qe ka vendin ne qeli sepse fshehu 100 milione lek ne procesin e vetingut, qe vendoste per vite ne gjykaten e larte me tezakun e tij, qe dhunoi ligje dhe kushtetute ne krye te KED, konstatuar kjo edhe nga Komisioni e Venecias, kerkon te rikthehet ne krye te KED per te vazhduar misionin e tij ne sherbm te partise.

Me kete kerkese mafiozi Dvoran deshmon per te shumten e te shumten here se jo ligji, kushtetuta por krimi dhe keqperdorimi i tij jane etje e pashuar e tij. Nese ka blere apo rregulluar me urdher te Edvinit ndonje anetr ne KED nuk mund te them, por ate qe mund te themi miq eshte se ky dhunues i ligjeve dhe kushtetutes, vendin e ka ne biruce. sb

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ardian dvorani dvorani ne ked sali berisha vitore tusha ardian dvorani dvorani ne ked sali berisha vitore tusha

Sondazh

Poll
Politike 22 Gusht 2020, 12:32

LAÇ- Nis ndërtimi i 524 apartamenteve në Laç, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar. I pranishëm në këtë kantier ndërtim...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN