LIVE UPDATES

iskp

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Shkaktuan tre sulme terroriste në Kabul, kush është ISKP? - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Shkaktuan tre sulme terroriste në Kabul, kush është ISKP?

26 Gusht 2021, 19:51 Nga DOSJA
Shkaktuan tre sulme terroriste në Kabul, kush është ISKP?

AFGANISTAN– Ditën e sotme janë bërë tre shpërthime në afërsi të aeroportit të Kabulit, të treja të kryera nga filiali i ISIS në Afganistan ISKP, i cili ka mbajtur përgjegjësi për sulmet.

Por çfarë është ISKP?

Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit-Provinca Khorasan (ISKP) është një degë e vetëshpallur e Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit aktiv në Azinë Jugore dhe Azinë Qendrore dhe është themeluar në vitin 2015, por kurrë nuk ka arritur të ndërtojë një forcë të rëndësishme në vend. ISIS -K ose Provinca Khorasan e Shtetit Islamik (ISKP)  është filial rajonal i ISIS, i ashtuquajtur Shteti Islamik që është aktiv në Afganistan dhe Pakistan. Është grupi më ekstrem dhe më i dhunshëm nga të gjitha grupet militante xhihadiste në Afganistan.

Ai rekruton si nga xhihadistët afganë ashtu edhe nga ato pakistanezë, veçanërisht nga anëtarët e talebanëve të cilët kanë parë organizatën e tyre si ekstreme. Zgjerimi i tij është kundërshtuar nga talebanët, të cilët ISIS-i beson se ka hedhur poshtë mësimet e vërteta të Islamit. Shumë prej luftëtarëve të saj janë të huaj, të ardhur nga Taxhikistani, Uzbekistani, Pakistani dhe ka mbajtur lidhje relativisht të ngushta me udhëheqjen e ISIS në Siri dhe Irak.

Sipas analistëve, ISKP do ta shihte një sulm kundër aeroportit të Kabulit si një fitore të madhe.

“Ata arrijnë disa gjëra: ata godasin objektivat legjitime (nga perspektiva e tyre), ata dërgojnë një sinjal se janë ende një forcë për t’u llogaritur dhe ata sfidojnë projektin shtetëror të talebanëve duke theksuar se grupi nuk mund të sigurojë Kabulin”, tha Tore Hamming, një ekspert danez në Xhihadizmin Sunit i cili ka studiuar ISIS.

Gjatë katër muajve të parë të vitit 2021, Misioni i Kombeve të Bashkuara për Ndihmë në Afganistan (UNAMA) regjistroi 77 sulme të pretenduara ose fajësuara nga ISKP, një rritje e konsiderueshme.

LAJMI KRYESOR: Shpërthim i fuqishëm jashtë aeroportit të Kabulit, shëhohen 60 viktima dhe mbi 140 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë. Pentagoni: Ishte sulm terrorist, kamikaze shpërtheu veten

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota isis iskp isis iskp

Sondazh

Poll
Bota 26 Gusht 2021, 19:43

Sulmet në Kabul, ISIS merr përgjegjësitë 

KABUL- Shteti Islamik ISIS ka marrë përgjegjësitë për sulmet e sotme në aeroportin e Kabulit. The Guardian shkruan se ISIS me atë një llogarisë së Telegramit ka...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë