LIVE UPDATES

instituti i shëndetit publik

Aktualitet 6 Gusht 2020, 18:04

TIRANË- Koronavirusi në Shqipëri po përhapet me shpejtësi, ku në 24 orët e fundit janë konfirmuar dhe 127 raste të reja. Njësoj si virusi, vrullshëm në med...

Ekonomi 13 Mars 2020, 08:33

TIRANË– Insituti i Shendetit Publik ka shpërndarë sot një maesazh për të gjithë qytetarët, ku u bënë thirrje që të kujdesen për vete në këto ditë ku është ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

A ndikon rritja e temperaturave tek koronavirusi? ISHP: COVID-19 transmetohet njësoj kudo, merrni masat mbrojtëse - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

A ndikon rritja e temperaturave tek koronavirusi? ISHP: COVID-19 transmetohet njësoj kudo, merrni masat mbrojtëse

25 Mars 2020, 10:54 Nga DOSJA
A ndikon rritja e temperaturave tek koronavirusi? ISHP: COVID-19 transmetohet

TIRANË– Instituti i Shëndetit Publik i ka dhënë fund dyshimeve se në zonat klimatike të nxehta apo me lagështirë të madhe, koronavirusi nuk mund të përhapet. Sipas ISHP-së, COVID- 19 mund të transmetohet në çdo zonë të mundshme të globit dhe deri më tani nuk ka treguar asnjë dobësi përhapjeje në vendet me klimë të ngrohtë.

“Nga të dhënat e deritanishme, koronavirusi i ri mund të transmetohet në të gjithë zonat klimaterike në të gjitha zonat klimaterike përfshirë këtu zonat me klimë të lagësht dhe të nxehtë. Pavarësisht klimës, merrni masat mbrojtëse, nëse jetoni apo udhëtoni në zona ku ka prani të covid-19. Mënyra më e mirë e mbrojtjes nga virusi është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Koronavirusi i ri mund të transmetohet në zona me klimë të lagësht dhe të nxehtë,”-thuhet në njoftim.

POSTIMI I PLOTË:

Ndërkohë ekspertë shqiptarë dhe të huaj janë ngritur tezën se kanë shpresë që gjatë periudhës së verës, koronavirusi do të largohej (ashtu siç ndodh edhe me gripin normal). Por sipas disa studimeve të tjera, kornavirusi nuk ka shfaqur asnjë shenjë dobësie në lidhje me klimën.

Shkon në 146 numri i personave të infektuar me COVID-19 në vendin tonë. Zgjerohet harta, një infektuar edhe në Krujë. Ministria e Shëndetësisë njofon se 3 prej personave në spitalin Infektiv ndodhen në intubim, në gjendje të rëndë. Po kështu, 11 prej të infektuarëve janë mjekë dhe infermierë, mes tyre edhe drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se këtë javë do të ketë një “bum” të infektuarit si pasojë e kurbës natyrale të virusit. Ai bën thirrje për respektimin e masave, ndryshe do të vihet në zbatim “ligji i luftës”.

(k.m./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet instituti i shëndetit publik koronavirusi ne shqiperi instituti i shëndetit publik koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim