LIVE UPDATES

gjergj kastrioti

Art&Argëtim 13 Gusht 2020, 06:20

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

TIRANË– Para se heroi ynë të fillonte fjalimin, urdhëron që djali i tij i vetëm, Gjoni, asokohe dhjetë vjeç, të ndodhej mes të ftuarve. Fjalimin e P...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Beteja e Albulenës/ Koncert festiv dhe panair në Zhenjë të Kurbinit, në vendin ku 562 vite më parë u ndesh heroi Gjergj K - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Beteja e Albulenës/ Koncert festiv dhe panair në Zhenjë të Kurbinit, në vendin ku 562 vite më parë u ndesh heroi Gjergj K

6 Shtator 2019, 06:16 Nga DOSJA
Beteja e Albulenës/ Koncert festiv dhe panair në Zhenjë të

KURBIN- Beteja e Ujëbardhës e njohur dhe si Beteja e Albulenës, u zhvillua me 2 shtator 1457 midis forcave shqiptare te drejtuara nga Heroi ynë Kombëtar Gjergj Kastrioti dhe forcave të perandorisë Osmane. Ajo betejë ishte një ndër fitoret më të rëndësishme të Skënderbeut kundër osmanëve.

Në fshatin Zhejë të Kurbinit pikërisht në zonën ku është zhvilluar beteja historike e heroit tonë Kombëtar, me iniciativën e moderatores dhe koreografes Leze Rrika është zhvilluar koncert festiv, shoqëruar nga grupet e këngëtarëve dhe vallëtarëve nga Kurbini. Banorët vendas nga fshati Zhejë kanë prezantuar dhe panairin me prodhimet e tyre tërësisht BIO, ndërsa janë shoqëruar dhe me artizanët e zonave të Kurbinit.

Moderatorja Leze rrika është kujdesur mirë për mbarëvajtjen e këtij aktiviteti, duke ftuar historianë për të prezantuar vlerat e ujëbardhës së Albulenës aty ku është zhvilluar beteja e famshme e Skënderbeut, ndërsa janë shoqëruar me këngë patriotike nga këngëtarët kurbinas.

 

Pjesmarrja e këngëtarëve dhe raspodëve të rinj nga zona e Zhejës, ka shtuar emocionet e të pranishmëve, ndërsa kostumet krahinore veshje tradicionale të zonës, janë përshtatur mjaft këndshëm aktivitetit si rrallëherë mund të shihni në zona të tjera.

Hasan Stafa përfaqësues nga Muzeu Kombëtar i Krujës ka referuar për betejën e Albulenës.

Në këtë aktivitet mjaft emocionues nga përformanca e zërave të brishtë kurbinas si Kurt Lika, Halil Aliu, Mide Aliu,  Lule Piroli, Leze Rrika si dhe valltarja Gjelina Gjegji, e shoqëruar nga të rinjtë kanë dhënë aktivitetit mjaft larmi.

Fshati Zhejë njihet dhe për zhvillimet kulturore dhe veprimtaritë historike në këtë zonë, referuar dhe betejës së Ujëbardhës e cila dhe sot buron ujë i bardhë histori e legjendës nga Heroi ynë Kombëtar Skënderbe.

Tërë ky aktivitet është moderuar me mjaft profesionalizëm nga koreografia Leze Rrika. e cila ka prezantuar prodhimet dhe gatimet nga duart e zonjave zhejane, ndërsa  Mirosh Piroli, sponsorizoi tërë aktivitetin.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture beteja e albulenes koncert festiv kurbin beteja e albulenes koncert festiv kurbin

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë