LIVE UPDATES

familja mbreterore

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Qeros, lakër dhe kungull, edhe familja mbretërore përdor pseudonime, zbuloni si e thërrasin ata njëri-tjetrin me përkëdhe - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Qeros, lakër dhe kungull, edhe familja mbretërore përdor pseudonime, zbuloni si e thërrasin ata njëri-tjetrin me përkëdhe

9 Gusht 2021, 16:45 Nga DOSJA
Qeros, lakër dhe kungull, edhe familja mbretërore përdor

BRITANI E MADHE- Pas lajmit se Meghan dhe Princi Harry kanë sjellë në jetë një vogëlushe mbretërore, ç’ka tërhoqi vëmendjen ishte emri që ata zgjodhën për vogëlushen. Emri është Lilibet Diana Mountbatten-Windsor dhe Lilibet është nofka që Mbretëresha Elizabeth ka pasur kur ishte e vogël. Por Mbretëresha nuk është e vetmja anëtare e familjes mbretërore që ka një nofkë të veten.

Sipas një gazete vendase , nga Princi William tek Princi Charles, ata e thërrasin njëri-tjetrin me pseudonime. 

Princi William

Nofka: qerosi

Princi William dhe Dukesha e Cambridge duket se kanë zgjedhur nofka vërtet gallatë për njeri-tjetrin. Dukesha e Kembrixhit i referohet burrit të saj si “qerosi”!  Mendohet se kjo nofkë erdhi pasi Princi William u ankua për flokët e gjatë të Dukeshës.

Kate Middleton

Nofka : Dukesha “Do little” ose dukesha që nuk bën asgjë

Nofka duket se ka ardhur pasi Mbretëresha e kritikoi Kate për faktin që ajo  nuk kishte një punë me kohë të plotë para se të martohej me nipin e saj. Dukesha tani është tepër e zënë, por mbase nofka ka mbetur.

Mbretëresha Elizabeth

Nofka: Lilibet, lakër, Gary, Gan gan

Gjatë rritjes së saj Mbretëresha ka pasur nofkën e ëmbël “Lilibet”. Megjithatë ëmbëlsia duket se zëvendësohet nga nofka “lakër”, pseudonim që Princi Philip ja ka vendosur gruas së tij pasi në gjuhën frënge fraza “mon petit chou” do të thotë “e dashura ime e vogël”, kurse në anglisht fraza përkthehet  “lakra ime e vogël”. Kurse përsa i përket nofkës “Gary” ka ardhur si shqiptim i fjalës “granny” pra gjyshe kur Princi William ishte i vogël dhe nuk e shqiptonte dot saktë. Nofka “ Gan Gan” është mënyra përkëdhelëse e Princit George.

Princi Harry dhe Meghan Markle

Nofka: Haz, Meg, Tungsten

Meghan Markle i thërret me përkëdheli Princit Harry “haz”, një shkurtim i termit bashkëshort në anglisht (husband). Kurse Princi i thërret Meghan me përkëdheli “Meg”. Kurse “tungsten” është një lloj metali shumë i fortë, i cili sipas Princit Charles, i përngjan karakterit të Meghan.

Princesha Charlotte

Nofka: Lottie

Në vitin 2019, ndërsa ishte në Irlandën e Veriut, Duka dhe Dukesha e Cambridge përshëndetën dashamirësit në turmat që ishin mbledhur për t’i takuar. Kur Kate flet me një nga të pranishmit aty dhe e pyet për djalin e saj i cili ishte 4 vjeç ajo i thotë:  ” oh, ai është në të njëjtën moshë me Lottie ” duke ju referuar vajzës së saj Charlotte.

Archie Harrison Mountbatten-Windsor

Nofkat: Arch, Bubba, Kungulli i Vogël

Nofkat e ëmbla janë të gjitha mënyrat përkëdhelëse që Meghan dhe Harry e thërrasin vogëlushin e tyre.

(m.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kuriozitete kuriozitete familja mbreterore pseudonimet e familjes mbreterore familja mbreterore pseudonimet e familjes mbreterore

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN