LIVE UPDATES
Bota

BBC ka probleme më të mëdha se sa gazetarët e pasjellshëm, të fundit shkojnë deri te familja mbretërore

30 Maj 2021, 19:33 Nga DOSJA
BBC ka probleme më të mëdha se sa gazetarët e

ANGLI- Lidhjet midis televizionit BBC dhe qeverisë britanike kanë qenë gjithmonë delikate. Ngjarjet e fundit shkojnë deri tek familja mbretërore. Më 20 maj BBC-ja kërkoi falje publike për një intervistë të kryer me princeshë Dianën në vitin 1996 me gazetarin Martin Bashir, i cili e kishte mundësuar këtë intervistë nëpërmjet mashtrimeve. BBC premtoi rishikim dhe përmirësim të politikave editioriale të saj.

Sa më shumë BBC fokusohet te sulmet e qeverisë aq më shumë britanikë po informohen nga SHBA-ja. Më shumë se 6 nga 10 britanikë janë regjistruar në platformat vizive amerikane. Nga 4 orë TV që shikonin britanikët më parë, tani shikojnë më pak se 3 dhe pjesën më të madhe e shpenzojnë në internet dhe jo televizion tradicional.

BBC është përshtatur mirë me mediat e reja, është më e përdorura pas Google, Facebook dhe Youtube. Në vitin 2007, televizioni britanik nxorri në treg platformën iPlayer, njëkohësisht me Netflix. Atëherë, iPlayer kishte më shumë përdorues se ndonjë platformë tjetër. Në vitin 2019, njerëzit nuk shpenzonin as një orë të plotë të shikonin produktet e BBC-së.

Pagesa vjetore për të është, 229 dollarë, aq sa përtë paguar, Netflix, Disney+ dhe të teprojnë ca para për të blerë kokoshka.

BBC është i vetmi televizion që shërben edhe si transmetues dhe si burim informacioni. Vitin e kaluar 70% e britanikëve me akses në internet thanë se kishin marrë vesh rastësisht lajmet e BBC-së. “Pa dyshim, BBC mbetet burimi i vetëm i informacioneve për Mbretërinë e Bashkuar”,-tha Rasmus Nielsen i Institutit Reuters.

Korporata është akoma e fortë krahasuar me të tjerë që nuk mundën t’i bënin ballë krizave. 86% e britanikëve thonë se janë të kënaqur me shërbimet publike të informacionit kundrejt, 50% dhe 61% në Itali, Spanjë dhe Francë.

Analistët thonë se ndonëse Boris Johnson nuk e dëshiron BBC-në, nuk e largon dot sepse do të ketë pasoja. Të moshuarit, të cilët përbëjnë masën e votës konservatore, mbeten të varur nga BBC. Dhe vlerësimet e shëndetshme të z. Johnson tregojnë se ai nuk i detyrohet asnjë favor Z. Murdoch (drejuesit të BBC), i cili ka lobuar prej kohësh që korporata të shkurtohet.

Megjithatë, ndërsa shumëllojshmëria e argëtimit nga transmetuesit rritet, një taksë e detyrueshme për të financuar komedinë dhe dramën duket e çuditshme. Në epokën e shikimit linear, transmetuesit e shërbimit publik duhej të ndërthurnin lajmet me tarifat më të lehta për t’i bërë njerëzit të akordoheshin.

Prisni një BBC më të vogël dhe më të orientuar drejt lajmeve në të ardhmen – dhe drejtojeni fajin, ose atributet, jo qeverisë, por Hollywood.

GAZETA SI

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota bbc familja mbreterore martin bashir bbc familja mbreterore martin bashir

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta