LIVE UPDATES

conte

Sport 8 Shkurt 2021, 21:08

MILANO-Pas humbjes 1-2 në “San Siro”, Inter do të luajë kualifikimin në ndeshjen e dytë përballë Juventusit që do të luhet në Torino ditën e martë.Trajneri i zi...

Sport 15 Tetor 2020, 13:35

Derbi Madonninës, “i prekur” nga Covid-19

MILANO – Pas përfundimit të ndeshjeve të Nations League, të shtunën, në orën 18:00, në Seria A do të zhvillohet, derbin e Madonninës, Inter-Milan, një superndes...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

‘Të ndihmoj për çdo hall, eja tek unë në Gjermani!’/ Kamarieri gjobëvënës apo një djalë që paguan për li - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Të ndihmoj për çdo hall, eja tek unë në Gjermani!’/ Kamarieri gjobëvënës apo një djalë që paguan për li

18 Qershor 2021, 11:39 Nga DOSJA
‘Të ndihmoj për çdo hall, eja tek unë në

“Jam kamarieri që të shërbeva në lokal në Tiranë”, e nisi bisedën në Intsagram M.M, një 26 vjeçar, i cili më rezulton në skedën e policisë si i akuzuar për gjobvënie nga një djalë tjetër që prej vitesh punon si infermier në Gjermani.

I riu kishte ardhur pranë familjes për disa ditë dhe shpesh frekuentonte një bar afër shtëpisë. Sipas tij, fillimisht kamarieri ka pretenduar se kishte probleme me babain dhe nënën e tij, dhe kallëzuesi në fillim nuk ka pranuar që t’i jepte asnjë vlerë monetare, duke pretenduar se nuk kishte mundësi për ta ndihmuar. Sipas kallëzuesit, pasi reagimit te tij, i riu ka këmbëngulur që kallëzuesi t’i dërgonte me transfertë 250 euro, duke i kujtuar se do të shkonte në shtëpinë e prindërve të kallëzuesit dhe do t’ua merrte vlerën monetare këtyre të fundit.”

Pas kësaj përgjigjie që rezulton se ishte fatale, kamarieri i nisi infermierit në rrjetin social dhe në postën elektronike një fotografi të banesës së familjes duke I shkruar “ jam para shtëpisë së prindërve”

I gjendur në këto kushte infermieri i tregoi policisë është frikësuar për jetën e prindërve dhe ndaj është detyruar të nisë shumën prej 250 euro në adresën e M.M. Por kjo rezultoi të ishte fillimi i kërcënimeve. Ai është gjobitur 67 herë nga i panjohuri i cili përmes kanosjeve përvetësoi 16 mijë euro në total.

Në dosjen që gazeta “Si” disponon thuhet se viktima dërgoi para dhe në adresë të motrës së gjobëvënësit, ku krahas adresës së tij elektronike me qëllim dërgimin e parave i ka dërguar dhe një numër telefoni që viktima duhet ta përdorte si mjet identifikimi.

Në këto kushte I riu ka udhëtuar drejt Tiranës pasi kamarieri i kërkoi takim në lokal, me kërkesën duhet të më njohësh. “ I kërkova të ndërpriste kërcënimet ndaj familje ndryshe do njoftoja policinë dhe ai mu lut që mos të reagoja mbasi nuk do më shqetësonte më” përmend infermieri

Situata ka zgjatur vetëm një muaj heshtje. Më pas i riu është telefonuar vazhdimisht jo vetëm prej tij por edhe nga një grua me inicialet D.B që pretendonte se ishte e zonja e shtëpisë ku jetonte kamarieri me qira dhe se ai i kishte 1 mijë euro.

“Ka dërguar në emrin e kësaj shtetaseje në tre raste një shumë të përgjithshme prej 859 euro, shumën prej 110 euro, shumën prej 332 euro dhe shumën prej 417 euro”

Sipas kallëzuesit, rasti i fundit që ka dërguar vlera monetare ka qenë kur shtetasi M. M nëpërmjet rrjeteve sociale i ka kërkuar një shumë prej 3.000 euro, me pretendimin se ishte në polici dhe nuk dëshironte të dënohej dhe shumën e mësipërme I’a kërkonte avokati mbrojtës. “

Dosja tregon se nga kqyrja e telefonit të denoncuesit S.A janë të ruajtura dhe të fotografuara dërgesat monetare dhe po ashtu edhe refuzimi i fundit I tij që kundërshton të vijojë me dërgesat. Në këtë komunikim gjobëvënësi e paralajmëron se do shkonte tek I ati dhe tek e motra.

Madje edhe motra e autorit rezulton se grindet me atë (kamarierin) që ditët e fundit shfaqet i shqetësuar duke u shpehur “ një ditë do ndodhte kjo gjë me veprimet q ë bën ti”

Dosja tregon se kamarieri problematik sipas hetuesve që flasin për gazetën “Si” , u kryqezua më pas edhe nga të afërmit e tij. E motra tregon se i vëllai i kishte treguar se një shok i kishte dërguar para nga Gjermania dhe se ajo duhet t’i tërhiqte. Kurse e dashura e tij që u prezantua tek infermieri si pronare banese kujton se prej kohësh e mbante me lekët e rrogës të dashurin M.M që shpenzonte para dhe ëndërronte jetë luksi.

Versioni i “kamarierit”

Por kamaerieri shprehet se kishte qenë vetë kallzuesi që I dha afrimitet.

“Sipas deklaruesit, infermieri i ka kërkuar numrin e telefonit, pasi dëshironte të komunikonin në rrjetin “Ëhats app”, por sipas deklaruesit nuk e ka pasur të instaluar këtë program për shkak se nuk kishte telefon të mirë. Sipas kamarierit, për këtë shkak i ka dhënë fillimisht një shumë prej 10.000 lekë për të blerë një telefon të mirë, me qëllim për të komunikuar në programin e mësipërm. Sipas deklaruesit, gjatë komunikimeve, S. A i ka premtuar që do ta ndihmonte për çdo hall që do të kishte, do ta merrte në Gjermani, do t’i gjente një shtepi dhe punë.

Kamarieri thotë se për të gjithë premtimet e mësipërme, fillimisht nuk kuptonte qëllimin e afrimit të S.. dhe në një moment kur ka qënë i mërzitur, i ka thënë se nuk dëshironte më t’i përgjigjej komunikimeve të këtij të fundit, por S. i ka shkuar se nuk ndahej dot nga deklaruesi, duke i thënë se kishte ndjenja nuk shkëputej dot. Sipas djalit (kamarierit) pas këtij komunikimi nuk është ndierë mirë, është tronditur dhe marrëdhëniet me të janë ftohur .

Por S. sërish e ka ngacmuar me “emoji” në rrjetet sociale, duke i dërguar shënja të tilla si: zemra, puthje etj . Sipas djalit duke qënë se ishte i papunë, nuk kishte të ardhura financiare, i ka shprehur shqetësimin S. , i cili disa herë i ka dërguar para dhe pa ja kërkuar ai më parë …

Marrë nga GazetaSi

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet historia e ngacmimit historia e ngacmimit

Sondazh

Poll
Aktualitet 18 Qershor 2021, 10:13

VLORË- Dalin pamjet nga momenti i sherrit mes studiuesit Auron Tare, banorëve të zonës së Bënçës dhe përfaqësuesëve të firmës “Erald”, ku është usht...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN