LIVE UPDATES

borxh

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Borxh mbi borxh, Shqipëria përgatitet të marrë 650 milionë euro, Denaj: Një shumë e vogël, por na ndihmon të dalim nga - Ekonomi
LIVE UPDATES
Ekonomi

Borxh mbi borxh, Shqipëria përgatitet të marrë 650 milionë euro, Denaj: Një shumë e vogël, por na ndihmon të dalim nga

2 Qershor 2020, 17:58 Nga DOSJA
Borxh mbi borxh, Shqipëria përgatitet të marrë 650

TIRANË– Komisioni i Ekonomisë bëri sot me dije se Ministria e Financave ka hartuar një projektligj për marrjen e huasë në vlerën e 650 milionë euro, në një afat midis 7 deri në 10 vjet.

Përmes mbledhjes së transmetuar LIVE, kryesuesja e këtij komisioni Milva Ekonomi i dha fjalën ministres Anila Denaj, që të shpjegonte borxhin e marrë për të shlyer një borxh tjetër të marrë në vitin 2015, ndërsa ojesa e mbetur do të shkojë për nevojat e financimit në vitin 2020.

Do të trajtojmë eurobondin, fjala është për ju zonja ministre,”– tha Ekonomi dhe më pas fjalën e mori Denaj.

Faleminderit. Eurobondi u planifikua dhe filloi puna përgatitore në muajt e fundit të vitit të kaluar dhe u lllogarit që të dilte në maj apo qershor të këtij viti. Ky Eurobond konsiston në marrjen e një shume prej 650 milionë eurove në një afat 7-10 vjet. fillimisht do t shlyhet apo rifinancohet eurobondi i marrë në vitin 2015, në vlerën e 250 milionë eurove. Ndërsa pjesa e mbetur do të shkojë për të plotësuar nevojën për financim të vitit 2020. Siç e theksova më herë ky projektligj është planifikuar që në vitin e kaluar. Kjo shumë është relativisht e ulët dhe ne kemi gjykuar që është e mjaftueshme për të dalë në këtë moment nga kriza financiare dhe për të arritur rezultate të kënaqshme,”– tha Denaj ndër të tjera.

Ministria shtoi më tej se këtë gjë e ka bërë edhe shteti i Maqedonisë së Veriut, gjë të cilën e solli si shembull pozitiv.

“Maqedonia e Veriut mundësoi emetimin e një eurobondit të shtatë në vlerën e 700 milionë euro me afat maturimi 6-vjeçar dhe me normë interesi prej 3.675% që është interesi i dytë më i ulët pas 2018-s. Kjo u vlerësua si e sukseshme dhe më lejoni ta theksoj këtë gjë. Kjo na jep njëfarë sinjali,”– shtoi Denaj më tej.

Faleminderit unë do t’i kaloja fjalën zotit Bushati si relator i kësaj çështjeje. Kush aka nevojë për të bërë pyetje të më shkruajë ose të ngrejë dorën, siç është Suzana përshembull që ka nevojë gjithmonë.

Deputeti Ervin Bushati tha se duhet parë mundësia e një eurobondeve në shifra më të mëdha.

Po. Falenderime ministres dhe kolegëve, Ky është një moment shumë oportun për dalë në tregjet ndërkombëtare. Në Shqipëri kombinuar me situatën e tërmetit, shteti duhet të merrte një rol lider dhe e ka marrë tashmë. Fakti që Maqedonia ka zgjedhur ta marrë një shumë të tillë dhe me një normë të tillë, tregon se është momenti. E dyta që duhet të ndalemi është koha. në relacion thuhet që shlyerja mund të shkojë 7-10 vite. Mendoj që ka ardhur koha që Shqipëria të mendojë drejt zgjatjes së kohës, 10 vite patjetër por të shohim edhe në afat më të gjatë që ne të kemi mundësi të jemi kredibël në tregjet ndërkombëtare, por edhe të kemi mundësi manovrimi. Mendoj se Shqipëria ka mundësinë jo vetëm të kalojë nga 500 te 650 milionë, por të shikojë edhe mundësinë të kërkojë edhe shifra më të larta. Ne mund të kapim edhe normë më të ulët interesi se Maqedonia sepse kemi një performancë shumë më të mirë. Ka ardhur momenti që të shikojmë për një kohë më të zgjatur sepse i kemi mundësitë. Pika e tretë që dua të diskutoj është se Shqipëria ka mundësi jo vetëm që të marrë këtë shumë, por edhe ta kalojë atë,”– tha ai.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

ekonomi ekonomi anila denaj shqiperia merr 650 milion euro eurobond anila denaj shqiperia merr 650 milion euro eurobond

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre