LIVE UPDATES

bledar okshtuni

Aktualitet 20 Prill 2021, 21:03

TIRANË– Ndriçim Jonuzi (Tahiri), autori i plagosjes së Bledar Okshtunit në Kavajë, është një votues i Partisë Socialiste. Dosja.al, bazuar në të dhë...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Në restorant peshku me të dënuarin për vrasje, kryebashkiaku Krali: S’komentoj foto arkivë, gjëja e parë që bëra dje - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Në restorant peshku me të dënuarin për vrasje, kryebashkiaku Krali: S’komentoj foto arkivë, gjëja e parë që bëra dje

20 Prill 2021, 16:21 Nga DOSJA
Në restorant peshku me të dënuarin për vrasje, kryebashkiaku

KAVAJË– Kryebashkiaku i Kavajës, Redjan Krali ka reaguar sërish për plagosjen e ndodhur nëj ditë më parë në Kavajë, pasi sekretari i Partisë Demokratike në këtë qytet, Bledar Okshtuni mori një plumb në këmbë.

Disa orë pasi u publikua një foto ku Krali shihej që drekonte në një restorant peshku me autorin e plagosjes, Ndriçim Jonuzi, i cili ka qenë dënuar për vrasje.

Në lidhje me këtë foto Krali shkruan se nuk mund të përgjigjet për diçka që është në arkivë. Ai shton ëm tej se gjëja e parë që ka bërë dje është që të sigurohej se i plagosuri Bledar Okshtuni është në gjendje të mirë shëndetësore dhe jashtë rrezikut për jetën.

Reagimi i plotë:

Privilegji më i madh që më është dhënë në jetë, ka qenë ai për ti shërbyer Kavajës! Jo vetëm sepse është qyteti ku u linda, u rrita dhe krijova familjen time, por sepse ka njerëz të jashtëzakonshëm, me vlera të larta dhe me zemër të madhe. Ngjarja e djeshme më trishtoi dhe gjëja e parë që bëra ishtë të sigurohesha që gjendja shëndetsore e djalit të plagosur të ishte jashtë rrezikut.  Si Drejtues i Institucionit të Bashkisë e kam detyrim të ruaj gjakftohtësinë dhe të le organet kompetente të bëjnë punën e tyre përpara se të përhapim panik a të bëjmë drama teatrale si ajo shfaqja e shëmtuar që na u servir dje nga ato që për të disatën herë na kanë dëshmuar sa i gëzohen incidenteve.

Fushata në Kavajë ka plot 6muaj që ka nisur dhe unë nuk do rresht së falenderuari çdo banor të saj për qytetarinë e treguar. Nuk kanë qenë të pakta provokimet ndaj të cilave me vetëdije të plotë Insitucioni që drejtoj, ka zgjedhur të mos reagojë, pikërisht për të shmangur prapavijën politike që nuk ka qenë e nuk do jetë kurrë shkak për të përcarë vëllazërinë tonë. Tentuan të digjnin pemën e Vitit të Ri kur sheshi ishte plot e përplot me fëmijë dhe nuk reaguam. Uzurpuan hapësira publike me flamuj, tavolina e rraqe dhe prap nuk reaguam. Bllokuan sheshin e qytetit hipur mbi makina, shqetësuan banorët me zhurma e thirrje dhe prap nuk reaguam. Nuk u mjaftuan; thirrën një tubim sot për të cilin nuk paraqitën asnjë kërkesë për leje pranë Bashkisë dhe jo vetëm që nuk u ndaluan por gjithë stafi i Policisë Bashkiake u kujdes të qetësonte banorët e intimiduar nga xhirot e vrullshme e plot zhurmë të atyre që valvitnin flamuj dhe ulërisnin në mes të ditës majë makinave. Kjo sepse në fund diferencën qytetarët do dijnë ta bëjnë vetë; kush janë ato që mbjellin panik e terror e kush qetëson. Kush shkatërron e kush ndërton. Kush kujdeset për banorët e kush i gëzohet fatkeqësive.

Vendimi i parë që firmosa sot sapo hyra në zyrë ishte ai për pezullimin e dy punonjësve të Bashkisë të përfshirë në ngjarje derisa organet kompetente të zbardhin çështjen dhe të japin një vendim. Distancohemi nga çdo akt dhune e përçarje me vetëdijen e plotë që Kavaja nuk mundet kurrësesi të përfaqësohet nga episode të tilla që përveçse banalitetit dhe gjaknxehtësisë nuk kanë asnjë prapavijë tjetër. Video që qarkulloi sot pohoi të vërtetat që kush jeton në Kavajë i di fort mirë.  T’i replikosh me një foto arkive të një ftese nga punonjësi im në Bashki përveçse qesharake është jashtë çdo llogjike.  Që ditën e parë në detyrë unë kam drejtuar si KryeBashkiaku i të gjithëve, mbaj të njejtin numër telefoni prej vitesh dhe i përgjigjem çdo banori pa asnjë hezitim. Në zyrën e KryeBashkiakut nuk ka pusulla mungese dhe njerëzve nuk u duhet të presin javë e muaj për një takim. Jam dhe do të jem gjithëmonë në shërbim të qytetit dhe banorëve të tij! I keqardhur që ky episod na dha një shije të keqe jo vetëm 5-ditë para zgjedhjeve por mbi të gjitha gjatë këtij muaji të shenjtë veçanërisht për Kavajën tonë, ftoj çdo bashkëqytetar ta dëshmojmë të gjithë bashkë të dielën e votimeve që Kavaja nuk do të jetë kurrë më vegël për përfitime politike nga ato që i shfrytëzuan për vite me rradhë çdo votë që i jepte pushtet. Gjëja e parë që bënin ishin të iknin nga Kavaja për tu rikthyer sa herë afronte fushata. Jo më! Kavaja nuk kthehet pas!

Vetë autori i plagosjes ka folur sot nga arratia duke pranuar autorësinë por ndër të tjera tha se i plagosuri Bledar Okshtuni i kishte dalë para motrës së tij në rrugë dhe për këtë arsye kishte ndodhur gjithçka. Okshtuni ka rrëfyer nga spitali se ngjarja nisi pasi Jonuzi e ofendoi. Pas plagosjes, Basha nxitoi që të shkonte me urgjencë në Kavajë, nga ku edhe lidhi sulmin me armë me fushatën elektorale. Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas publikimit të mesazhit të autorit të plagosjes së sekretarit të PD në Kavajë, Ndriçim Jonuzi Tahiri, duke shtuar se ngjarja është e qartë që nuk është politike dhe se politizimi është faj i opozitës. Jonuzi ka qenë dënuar për vrasje.

(f.m.dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet bledar okshtuni plagoset nje person tek zyrat e pd ne kavaje redjan krali bledar okshtuni plagoset nje person tek zyrat e pd ne kavaje redjan krali

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë