LIVE UPDATES

baba vanga

Art&Argëtim 23 Dhjetor 2020, 17:53

TIRANË– Publikohet parashikimi i Baba Vangës për vitin 2021. E moshuara nga Bullgaria ka parashikuar se do të ndalojë prodhimi i benzinës dhe se tren...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Baba Vanga parashikoi koronavirusin? Profetja e verbër e Ballkanit: Do t’i marrë jetën Trump, në vitin 2028 njerëzimi…. - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Baba Vanga parashikoi koronavirusin? Profetja e verbër e Ballkanit: Do t’i marrë jetën Trump, në vitin 2028 njerëzimi….

20 Mars 2020, 07:10 Nga DOSJA
Baba Vanga parashikoi koronavirusin? Profetja e verbër e Ballkanit: Do

TIRANË– Profetja e vjetër e Ballkanit, siç njihet ndryshe Baba Vanga, nesohet se ka paralajmëruar përhapjen e virusti koronavirus (Covid-19). “Ekspress” shkruan se Vangeliya Pandeva Gushterova, përpara vdekjes së saj në moshën 84 vjeç në 1996, thuhet se ka parashikuar pandeminë e koronavirusit, e cila filloi nëntorin e kaluar në Kinë dhe në momentin e publikimit të këtij shkrimi, virusi ka infektuar më shumë se 222,000 njerëz globalisht dhe ka vrarë më shumë se 9.111.

Sipas dailystar.co.uk, një grua që takoi Baba Vanga në vitet 1990 ka dalë me lajme mbi profecinë. Neshka Stefanova Robeva, 73 vjeç, tha që mësoi për paralajmërimin e koronavirusit pak para vdekjes së Baba Vanga. Ajo u shpreh se profetja ballkanase i ka thënë:  “Korona do të jetë e tëra mbi ne“. Zonja Robeva tha: ” Vanga e parashikoi kur e vizitova vite më parë: “Neshka, Corona do të jetë mbi të gjitha,” më tha. Unë nuk e kuptova se çfarë do të thoshin këto fjalë atëherë. Në atë kohë mendova se fliste për Rusinë. Në bullgarisht, korona nënkupton kujdestarinë dhe është e lidhur ngushtë me udhëheqjen ruse në vend. Vetëm tani e kuptova se ishte gripi kinez.

Këto pretendime të çuditshme janë shpërndarë gjithashtu nga shumë njerëz në mediat sociale. Një përdorues i Twitter ka shkruar gjithashtu se kjo teori lidhet edhe më një tjetër parashikim të Baba Vanga, për vdekjen e Trump.

Baba Vanga parashikoi që presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara do të vdiste nga një sëmundje e panjohur. Vetëm tani e kuptova se ishte gripi kinez. Donald Trump është presidenti i 45-të dhe koronavirusi është në një virus vrasës,”- shkruan ai.

 “O zot me sa duket Baba Vanga e parashikoi koronavirusin ……. Kjo ka shkuar shumë larg, nuk mund ta marr më parasysh këtë,”– shkruan një tjetër.

Pasuesit e Baba Vanga besojnë se gruaja ishte e fuqishme që mund të komunikonte me të vdekurit dhe kishte vizione për të ardhmen. Baba Vanga supozohet të ketë parashikuar zgjedhjen e Barack Obama si President të SHBA-ve në 2009, Brexit dhe sulmin terrorist të 11 shtatorit. Sidoqoftë, më e famshmja, ajo erdhi në pah pas vdekjes së saj kur parashikoi me saktësi fundosjen e vitit 2000 të nëndetëses ruse Kursk. Duke folur për të ardhmen, disa besojnë se Baba Vanga parashikoi fatkeqësi natyrore dhe trazira politike. Pasuesit e mistikës pretendojnë se profecitë e saj kishin një përqindje prej 85 përqind të besueshmërisë. Por jo të gjithë mendojnë se hostoritë e Baba Vanga janë bindëse dhe të besueshme.

Sipas faqes Skeptics.com, profecitë e Baba Vanga janë plot vrima dhe trillime.

“Vanga ishte analfabete, dhe ajo me sa duket nuk ka shkruar asnjë libër vetë, por e kanë bërë anëtarët e stafit të financuar nga qeveria bullgare duke kapur ato që thoshte ajo. Parashikimet e cituara të Vanga duket se të gjitha janë vizione apokaliptike për të ardhmen e botës, ku thuhet se do të fillojë një luftë në vitin 3005 dhe do të ndryshojë trajektoren e planetit,”– shkruan faqja.

Në një shënim pozitiv, Vanga parashikoi që në vitin 2028 njerëzimi do të udhëtojë drejt Venusit për të kërkuar burime të reja të energjisë, ndërsa në vitin 2130 civilizimet do të jetojnë nën ujë me ndihmën e të huajve.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota baba vanga covid-19 donald trump koronavirusi ne bote baba vanga covid-19 donald trump koronavirusi ne bote

Sondazh

Poll

Bota 19 Mars 2020, 17:51

SPANJË-Itziar Ituno, aktorja e serialit më të famshëm të momentit, “La Casa De Papel”, ka rezultuar pozitive, pasi është testuar për koronavirus.  Lajmin s...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE