LIVE UPDATES

astir

Aktualitet 7 Qershor 2021, 08:30

Sherr në Astir, plagoset me thikë 37-vjeçari

TIRANË– Një 37-vjeçar me inicialet F.D., banues në zonën e Astirit është plagosur me thikë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur pas një sherri për m...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

8 marsi/ Nga protestat në Astir e Kukës, tek “haremi” i Ramës me gratë e Fierit - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

8 marsi/ Nga protestat në Astir e Kukës, tek “haremi” i Ramës me gratë e Fierit

8 Mars 2019, 13:08 Nga DOSJA
8 marsi/ Nga protestat në Astir e Kukës, tek “haremi” i

SHQIPËRI- Sot është 8 marsi, dita ndërkombëtare e grave dhe vajzave. Festime dhe protesta u zhvilluan edhe në Shqipëri. Në Kukës dhe në Astir pati protesta, me anë të cilave,  gratë kërkuan të mbronin të drejta e tyre dhe iu bënë thirrje shoqërisë për sensibilizim kundër dhunës ndaj grave. Ndërsa në Fier kryeministri Edi Rama ka festuar me gratë duke vallëzuar me to. Për gratë dhe vajzat nuk ka munguar as vëmendja nga politikanët e tjerë. Urimet kanë nisur që nga kreu i shtetit, Ilir Meta deri tek ish-deputetët e opozitës. 

Zhvillimet orë pas ore në ditën ndërkombëtare të grave:

Ora 13:26 – ‘Haremi’ i socialistëve për 8 mars, si u vodhën festën grave

Edhe në festën e 8 marsit politikanët kanë kërkuar vëmendjen. Rama ka takuar gratë në Fier. Ndërsa kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka postuar fotot e greve që punojnë me të.

Ora 13:10 – Gratë në Kukës protestojnë për 8 mars, bëjnë thirrje për sensibilizim kundër dhunës

Me pankartat “Mos hesht, raporto dhunën” dhe “Me ty, ti nuk je vetëm”, ato kërkojnë të mbrojnë të drejtat e tyre dhe iu bëjnë thirrje shoqërisë për sensibilizim kundër dhunës ndaj grave.

Ora 12:50 – Video-mesazhi i Majlinda Bregut: Vetëm dëgjojini gratë

“Dëgjojini gratë”, me këtë shënim nis video-mesazhin ish-ministrja Majlinda Bregu, ku iu dedikohet grave dhe veçanërisht, punësimit të tyre. Mesazhi i Sekretares së Përgjithshme të Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu ka nisur një fushatë sensibilizimi për gratë, por një fushatë fuqizimi ekonomik për to.

Ora 12:19 – Burri s’pranon të solidarizohet dhe shan gratë: S’uroj këto lezbiket unë 

8 marsi është duke u festuar në të gjitha qytetet e Shqipërisë, ndërkohë që në Tiranë dhe në Kukës, gratë dhe vajzat kanë zgjedhur të protestojnë. Por duket se gratë kanë shumë punë për të arritur që të fitojnë atë që u takon dhe të jenë të barabarta 100%.

Ora 12:00 – Gratë e Astirit në protestë, autobusi tenton të futet mes turmës

Këtë 8 mars gratë e Astririt kanë zgjedhur të festojnë ndryshe ditën ndërkombëtare të gruas, duke dalë në protestë me pankartat: “Shtëpia jonë, motoja jonë”, ku banesat e tyre preken nga projekti i Unazës së Re.

Ora 11:57 – Ndizet atmosfera, Rama: Duart lart të gjitha. Më shkatërruat fare

Kryeministri Edi Rama ka organizuar një takim festiv me gratë e qytetit të Fierit, në kuadër të festës së 8 Marsit. Pas një fjalë të shkurtër, Rama i ftoi zonjat dhe zonjushat e mbledhura për të vallëzuar dhe ua ‘ndaloi’ kategorikisht bërjen e një foto me të.

Ora 10:31 – Zv.ambasadorja Leyla Moses-Ones, mesazh shqiptareve me rastin e 8 Marsit

E ngarkuara me Punë Leyla Moses-Ones ndan mesazhin e saj mbi rolet e rëndësishme që gratë luajnë në Ambasadën tonë  dhe në botë. Në videon e postuar në faqen zyrtare të Ambasadës së SHBA-së në vendin tonë, shfaqen gratë me profesione të ndryshme, nën moton, “Ne jemi gjysma e botës”.

Ora 09:52 – Rama nis ditën me një urim për gruan dhe mamanë

Kryeministri Edi Rama ka nisur rubrikën e tij të mëngjesit me një urim për festën e 8 Marsit. Rama ka postuar një foto me nënën e tij, Anetën dhe me gruan e tij me të cilën ka edhe një djalë, Lindën.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet 8 mars 2019 edi rama ne fier festa e grave protesta per 8 mars 8 mars 2019 edi rama ne fier festa e grave protesta per 8 mars

Sondazh

Poll

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.