LIVE UPDATES

arratisje

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“41 biss”, dy ndërtesa me katër të burgosur/ Anila Hoxha analizon tentativën për arratisje tek “313” - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

“41 biss”, dy ndërtesa me katër të burgosur/ Anila Hoxha analizon tentativën për arratisje tek “313”

9 Gusht 2021, 18:04 Nga DOSJA
“41 biss”, dy ndërtesa me katër të burgosur/ Anila

TIRANË– Gazetarja Anila Hoxha ka bërë një shkrim për tentativën e Arbër Çekajt dhe Fatmir Pjetrit për t’u arratisur nga burgu “313”. Në një shënim të saj, gazetarja evidenton faktin se askush nuk i ka kontrolluar qelitë e të dënuarve, edhe pse rregulloja e parashikon qartë. Ndërkohë që gjithashtu vë theksin tek fakti që ende nuk dihet përse Çekaj mbahet në paraburgim.

“Megjithatë 2 të dënuar që nuk qëndronin në të njëjtën qeli, komunikuan dhe planifikuan një arratisje që u parandalua falë përkushtimit të një oficeri të policisë së burgjeve. Si u arrit kjo kur ‘Big Brother’ i burgjeve pretendon se vëzhgon dhe kërcënon me kartën e ‘41 biss’? Mos vallë “pusho se të mbylla në 41 biss” po kthehet në një paralajmërim fitimprurës dhe të paligjshëm natyrisht?,”-shkruan ajo ndër të tjera.

SHKRIMI I PLOTË:

Për momentin në ‘41 biss’ mbahen vetëm 4 persona. Ndonëse ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një ceremoni mediatike lajmëroi përpara mikrofonave se e pakta 270 të burgosur do të izoloheshin, si të cilësuar me lidhje të forta jashtë mureve. Nga 2019 kur u dha ky kumt për kriminelët dhe me gjithë investimin për dy godina brenda 313 dhe brenda burgut të Peqinit, asgjë nuk ndodhi veç kyçjes së 7 të parëve, që ndërkohe u vërtitën gjykatave me kërkesat për dalje nga superburgosja. Të tjerë, emra shumë interesantë të kriminalitetit, shfaqen herë këtu e herë atje, nëpër telefonata që porosisin, që nënkuptojnë dhe që urdhërojnë. Një vit dhe dy burgje të tilla model italian dhe kundër mafiozeve që ju ndërpriten valët, lidhjet, ndikimet mbajti vetëm një lloj “peshku” në këtë regjim Shullazin, Endri Qyqen, Arbjon Alikon dhe Genci Ballën. As për Ministrinë e Drejtësisë dhe as për institucionet e tjera përfshi SPAK, Ministrinë e Brendshme, Policinë e Shtetit, Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve dhe Shërbimin Informativ nuk ekzistojnë dhe nuk ka elementë të rrezikshëm të kësaj natyre. Qasja dy vjeçare e tregon këtë gjë! Pra në Shqipëri u hapën dy burgje ‘41 biss’ me kapacitet 80 persona të dy bashkë, vetëm që aty të mbylleshin katër persona. Por, aty ku qëndrojnë, vuajnë dënimin dhe pritet të rehabilitohen të dënuarit, statistikat thonë diçka tjetër. 44 persona rezultojnë të burgosur për krimin e organizatës kriminale, 24 të tjerë për këtë krim (që përfshihet në 41 biss) janë me statusin e të paraburgosurit; 724 janë të paraburgosur për histori droge dhe 599 të shpallur fajtorë për drogë; 176 të tjerë janë të dënuar të përjetshëm. Në këto të dhëna nuk llogariten të tjerë që kanë vrarë policë apo bëjnë pjesë në rrjetet e shfrytëzimit të prostitucionit. Shqipëria nuk ka ‘Toto Rina’ në burg, por ama ka të dënuar që orientojnë të dënuarit si të dëshmojnë, çfarë të thonë, si ta thonë, keë të vrasin, kur të vritet. Ata nuk gjurmohen, ata nuk llogariten, nuk vërehet kodi i tyre alla shqiptar, nga ai që hap dyert e qelive dhe presin duhan për mort dhe që urdhëron kush të lëvizet në sektorin x dhe përse duhet shmangur prania e një tjetri në këtë sektor. Kur Arbër Çekaj dhe Famtir Pjetri ngjitën litarët prej çarçafi në tarracë, askush nuk i kontrolloi. Ndonëse rregullat kërkojnë kontrollin fizik të tyre edhe kur shkojnë në ajrim edhe kur kthehen prej andej. Ndonëse Çekaj është i dënuar i formës së prerë dhe vijon të mbahet në paraburgim. Cili është shkaku, cila duhet të jetë arsyeja që duhet ta besojmë dhe mos të dyshojmë? Akuze të rëndë ka edhe Fatmir Pjetri, anëtar i një grupi kriminal të pagëzuar “Babagjyshët”. Për shkak të veprës që ata kanë kryer dhe që është fokus i ligjit për regjimin e ashpër ‘41 biss’, a nuk duhet të kishte institucione që duhet të kishin informacion paraprak dhe mos t’i lejonin të ajroheshin në tarracën e burgut, aty ku ngjiten të preferuarit e 313? Ligji i regjimit të ashpër thotë ´vendosja e regjimit të posaçëm të ushtrimit të të drejtave në burgun e sigurisë së lartë bazohet vetëm në ruajtjen e rendit dhe të sigurisë dhe/ose parandalimin e komunikimit me organizatën kriminale ku bëjnë pjesë apo me organizata të tjera, të referuara në pikën 1, të këtij neni, nëpërmjet marrjes së masave të brendshme dhe të jashtme të sigurisë së lartë, që lidhen, kryesisht, me nevojën për të parandaluar’. Megjithatë 2 të dënuar që nuk qëndronin në të njëjtën qeli, komunikuan dhe planifikuan një arratisje që u parandalua falë përkushtimit të një oficeri të policisë së burgjeve. Si u arrit kjo kur ‘Big Brother’ i burgjeve pretendon se vëzhgon dhe kërcënon me kartën e ‘41 biss’? Mos vallë “pusho se të mbylla në 41 biss” po kthehet në një paralajmërim fitimprurës dhe të paligjshëm natyrisht? Ky është test për Ministren e Drejtësisë që premtoi se do mbyllte 270 të burgosur të kalibrit të rrezikshëm në regjimin e ashpër, e megjithatë përpara fakteve që bëjnë zhurmë dy godina të ndërtuara qëllimisht janë bosh.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet anila hoxha arber cekaj fatmir pjetri tentativa per arratisje tek 313 anila hoxha arber cekaj fatmir pjetri tentativa per arratisje tek 313

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra