LIVE UPDATES

amnesty international

Insights 12 Prill 2021, 06:22

Pse i harruam gratë në pandemi?

Fytyra e tmerrshme e Coronës shfaqet si sëmundje, si vdekje dhe dëshpërim për shumë vetë. Gratë përballen me këtë çdo ditë, sepse ato mbajnë një barrë ve...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Amnesty International: 1600 të vrarë si pasojë e ofensivës së koalicionit në Raka - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Amnesty International: 1600 të vrarë si pasojë e ofensivës së koalicionit në Raka

27 Prill 2019, 10:00 Nga DOSJA
Amnesty International: 1600 të vrarë si pasojë e ofensivës

Sulmet ajrore dhe me artileri të forcave amerikane, britanike e franceze kundër Shtetit Islamik në qytetin sirian të Rakës, kanë shkaktuar vdekjen e më shumë se 1,600 civilëve. Ky është rezultati i një hetimi të kryer nga organizata “Amnesty International”. Hulumtuesit krahasuan shifrat me burime të tjera publike e të dhëna satelitore, për të identifikuar sulmet ajrore dhe viktimat. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell, forcat e koalicionit pranojnë se ka patur vdekje civilësh gjatë operacionit të vitit 2017, por jo në një shkallë të tillë.

Ofensiva e koalicionit për të rimarrë kryeqytetin e vetë-deklaruar të Shtetit Islamik Rakën, nisi në qershor të vitit 2017. Sipas organizatës “Amnesty International” brenda një harku kohor prej pesë muajsh, operacioni u mori jetën më shumë se 1.600 civilëve.

Pas një hetimi dy vjeçar, organizata thotë se ka mbledhur emrat e më shumë se 1,000 viktimave dhe ka vërtetuar në terren vdekjen e 641 personave në Raka.

“Nuk kemi të bëjmë me disa raste individuale apo të izoluara. Është shumë më sistematike se kaq”, thotë Donatella Rovera, Amnesty International

Organizata ka punuar së bashku me grupin investigativ “Airwars”. Ata shpenzuan dy muaj në terren në Raka, intervistuan të mbijetuar si dhe vizituan zonat ku ka pasur bombardime.

Hulumtuesit përdorën të dhëna publike e satelitore për të identifikuar se kohën se kur ishte goditur secila prej më shumë se 11 mijë ndërtesave të shkatërruara. Ata bënë një rindërtim virtual tre dimesionat të qytetit të shkatërruar.

“Mijëra vullnetarë në mbarë botën kanë ekzaminuar më shumë se 2 milionë sekuenca imazhesh satelitore. Në të njëjtën kohë, kolegët tanë në laboratore në bashkëpunim me disa universitete, kanë shqyrtuar çdo informacion që lidhej me Rakën, çdo video, postim në Facebook nga atje ku njerëzit ndodheshin, ngushëllimet për të afërmit e vdekur”, Donatella Rovera, Amnesty International.

Zonja Rovera thotë se disa nga sulmet e koalicionit ishin pa dyshim të gabuara.

“Forcat amerikane u mburrën se kishin përdorur më shumë artileri në Raka sesa në çdo vend që nga lufta e Vietnamit. Kjo nuk është një gjë për t’u krenuar, sepse vënia në rrezik e civilëve është e papranueshme”.

Në videot e tij propagandistike, shteti islamik e portretizon Rakën si kryeqytetin utopik të kalifatit të vetëshpallur. Amnesty thotë se grupi terrorist i përdorte civilët si mburoja njerëzore, minonte rrugët e daljes nga qyteti dhe vriste ata që përpiqeshin të largoheshin.

Por studiuesit thonë se forcat e koalicionit gjithashtu duhet të pranojnë përgjegjësinë për shkallën e viktimave. Duke iu referuar provave që ka paraqitur, “Amnesty International” thotë se forcat e koalicionit kanë pranuar shumë pak vdekje civile në raport me realitetin.

Marrë nga VOA 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota 1600 viktima rama amnesty international shteti islamik 1600 viktima rama amnesty international shteti islamik

Sondazh

Poll
Bota 27 Prill 2019, 06:48

Çfarë mund të pritet nga takimi i Berlinit?

Të hënën e ardhshme, më 29 prill,  kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin në Berlin krerët e qeverive të Ballkani...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre