LIVE UPDATES

ambasada e frances

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Një skandal i ri diplomatik”/ Ish-kryeministri Berisha i ashpër: Ambasada e Francës hodhi poshtë akuzat e kreut të qev - Politike
LIVE UPDATES
Politike

“Një skandal i ri diplomatik”/ Ish-kryeministri Berisha i ashpër: Ambasada e Francës hodhi poshtë akuzat e kreut të qev

16 Janar 2021, 16:37 Nga DOSJA
“Një skandal i ri diplomatik”/ Ish-kryeministri Berisha i

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj notës së protestës së ambasadës franceze në Shqipëri, e cila lëshoi një mesazh kundër kryeministrit Edi Rama. Me anë të një statusi në Facebook, Berisha e cilëson si një skandal diplomatik të kreu të qeverisë, duke shtuar se ai nuk përfaqëson shqiptarët dhe po rrezikon marrëdhëniet me vendet anëtare të Bashkimit Europian.

Nje skandal i ri diplomatik! Ambasada e Frances proteston ndaj sulmeve te Edvin Droges kunder Frances dhe Bashkimit Europian! Miq, ne nje note me shkrim drejtuar Ministrise sone per Europen, de facto per Azine dhe Punet e Jashtme, ambasada e Republikes se Frances hedh poshte si te paverteta akuzat e papergjegjshme te kreut te narkoqeverise shqiptare, i cili ne nje akt pacipesie, mosmirenjohje te turpshme akuzon Bashkimin Europian dhe vendet anetare si fajtore per papergjegjshmerine e tij te plote ne lenien e vendit pa vaksina anticovid 19,”-shkruan Berisha në statusin e tij. 

POSTIMI I PLOTË:

Nje skandal i ri diplomatik! Ambasada e Frances proteston ndaj sulmeve te Edvin Droges kunder Frances dhe Bashkimit Europian! Miq, ne nje note me shkrim drejtuar Ministrise sone per Europen, de facto per Azine dhe Punet e Jashtme, ambasada e Republikes se Frances hedh poshte si te paverteta akuzat e papergjegjshme te kreut te narkoqeverise shqiptare, i cili ne nje akt pacipesie, mosmirenjohje te turpshme akuzon Bashkimin Europian dhe vendet anetare si fajtore per papergjegjshmerine e tij te plote ne lenien e vendit pa vaksina anticovid 19. Ambasada informon shqiptaret se BE i ka dhene dhe vazhdon ti japi Shqiperise çdo vit ndihme mbi 100 milione euro dmth me shume me distance se sa çdo donator tjeter. Ambasada hedh poshte sulmin direkt te Edvin Droges ndaj Frances sikur gjoja ajo mban stock vaksinat dhe nuk i perdor e nuk i ndane ato me te tjeret si nje sulm qe bazohet ne mashtrimin dhe qe eshte i ndjeshem per njerezit.  Franca, informon ambasada, brenda muajit janar do te kete vaksinuar 1 milione qytetare. Miq, me kete rast dua tju sqaroj se 6 muaj me pare opozita ne menyre te perseritur ngriti domosdoshmerine e kontakteve dhe kontratave direkte me kompanite prodhuese te vaksinave anticovid19 por Edvin Rama injoroi thirrjet e opozites dhe tani fut ne Shqiperi 970 vaksina kontrabande nga tregu i zi, te cilat mund te jane kallp, skarcitet etj etj dhe fajson paturpesisht Bashkimin Europian, Komisionin dhe vende anetare per lenien e vendit pa vaksina nderkohe qe Serbia nisi vaksinimin per se dyti te 20000 qytetareve te vet. Natyrisht Edvin Rama sot nuk perfaqeson shqiptaret por klanet e krimit dhe droges te narkoshtetit qe ndertoi dhe uroj qe aleatet dhe partneret tane ta realizojne kete sa me pare ne interesin me te mire te Shqiperise, Bashkimit Europian dhe vendeve anetare.  Ketu me poshte keni noten e ambasades se Republikes se Frances drejtuar Ministrise per Europen, de fakto Azise dhe Puneve te Jashtme per skandalin e fundit diplomatik te Edvin Droges.

Ditën e sotme, Franca i është përgjigjur ashpër kryeministrit Edi Rama për çështjen e vaksinimit. Rama tha në Open se Franca e ka kthyer egoizmin në sistem dhe mban një stok vaksinash që nuk i duhen. Përmes ambasadës në Shqipëri, Franca shprehet se kjo deklaratë nuk është e vërtetë, dhe se kryeministri nuk mund të sulmojë hapur një vend mik. Ndërkohë nuk ka ende një reagim lidhur me deklaratën nga numri një i maxhorancës. 

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ambasada franceze edi rama sali berisha ambasada franceze edi rama sali berisha

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra