LIVE UPDATES

alexander schallenberg

Bota 19 Nëntor 2021, 10:11

Austria futet në izolim kombëtar

AUSTRI- Austria do të futet në izolim kombëtar. Mediat e huaja shkruajnë se Austria është bërë vendi i parë në Evropë që do të marrë këtë masë gjatë valës së fu...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Alexander Schallenberg bëri betimin si kancelar i Austrisë - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Alexander Schallenberg bëri betimin si kancelar i Austrisë

11 Tetor 2021, 14:27 Nga DOSJA
Alexander Schallenberg bëri betimin si kancelar i Austrisë

AUSTRI– Një diplomat karriere që shërbeu si ministër i Jashtëm, Schallenberg është një aleat i ngushtë i Sebastian Kurzit, i cili dha dorëheqjen si kancelar të shtunën pas akuzave për korrupsion në vazhdën e një hetimi. Hetimi filloi javën e kaluar dhe është fokusuar te Kurz dhe nëntë të tjerë, përfshirë ndihmës të afërt të Kurz-it.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit të BE Charles Michel dërguan urimet e tyre pas ceremonisë së betimit.

Pse dha dorëheqjen Kurz-i?

Kurz-i 35-vjeçar dhe nëntë të tjerë po hetohen për thyerje të besimit, korrupsion dhe ryshfet, ndërsa Kurzi është nën hetim veçmas edhe për dëshmi të rreme. Ai ka mohuar të ketë vepruar gabim dhe fillimisht ka hezituar të japë dorëheqjen, por ky qëndrim u bë i paqëndrueshëm politikisht.

Prokurorët thonë se zyrtarët konservatorë në Ministrinë e Financave kanë përdorur fondet shtetërore për të paguar për të dhënat e manipuluara të sondazheve dhe mbulimin e favorshëm për Kurz-in duke filluar nga viti 2016. Javën e kaluar, pati bastisje në kancelarinë dhe selinë e Partisë Popullore të Austrisë të Kurzit, si dhe në vende të tjera të lidhura me skandalin.

Kurz do të mbetet kreu i partisë së tij, një pozicion që ai e ka mbajtur që nga viti 2016, dhe do të bëhet kryetar grupi parlamentar në parlament, pas largimit nga kancelaria. Ai i fitoi zgjedhjet parlamentare në vitin 2017.

Partneri i vogël i koalicionit i Kurz-it, Të Gjelbrit, këmbëngulën që Kurz-i të japë dorëheqjen. Kritikët e kanë akuzuar atë për mbikqyrjen e një sistemi që shpërfilli rregullat për financimin e partisë dhe emërime në punët shtetërore, duke preferuar të vendosë besnikë të tij në pozita me pushtet.

Schallenberg-u pritet të ndjekë politikat e Kurz-it

Opozita beson se Schallenberg do të vazhdojë të bëjë oferta për Kurz-in, i cili do të mbetet politikisht aktiv dhe që pritet të jetë në njëfarë mënyre një “kancelar në hije”.

“Të gjitha partitë opozitare bien dakord se nuk ka ndryshim në sistemin Kurz. Ai ende i ka të gjitha fijet në duart e tij dhe kancelari i caktuar Schallenberg është pjesë e këtij sistemi Kurz,” tha Kai Jan Krainer nga Socialdemokratët, duke folur në radion ORF.

Krainer ishte pjesë e një komisioni hetimor parlamentar që shqyrtoi akuzat për korrupsion nën qeverinë e parë Kurz, ku Partia Popullore e Austrisë ishte në koalicion me Partinë e Lirisë të së djathtës ekstreme (FPÖ).

Kthesa e parë e Kurz-it në pushtet përfundoi me të ashtuquajturin skandal “Ibiza-gate” në vitin 2019.

Michael Linart, 63 vjeç, ambasador i Austrisë në Francë, do të zëvendësojë Schallenberg-un si ministër i Jashtëm./DW/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota alexander schallenberg dorëheqja e kurz alexander schallenberg dorëheqja e kurz

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind