LIVE UPDATES
Politike

Sulmet ndaj Blushit, a është shkak oferta e Ramës?

5 Prill 2019, 10:16 Nga DOSJA
Sulmet ndaj Blushit, a është shkak oferta e Ramës?

TIRANE- Fotografia e Blushit duke hyrë në Kryeministri bashkë me një nga biznesmenët më të mëdhenj në vend Samir Mane, u bë virale dje nëpër portale. Komentet ndaheshin sipas përkatësisë apo qëndrimeve të portaleve; mbështetësit e qeverisë e përcillnin si një lajm të mirë, kundërshtarët si një lajm të keq. Këta të fundit madje, e përballnin me kohën kur iku nga Rilindja dhe shpalli partinë e re, LIBRA, për të vënë në dyshim kredon morale të ish – politikanit.

Ajo e djeshmja ishte shpërthimi i një pakënaqësie ndaj Blushit dhe Top Channel, që është artikuluar, më zë të ulët, vazhdimisht nga portalet opozitare apo oponente të qeverisë dhe ishte akumuluar si zemërim apo si zhgënjim.

E akuzojnë Blushin që e shndërroi televizionin kryesor kombëtar në shërbëtorin e Ramës, ndërkohë që deri në 2017 ishte kundërshtari më i madh i tij. Një pjesë e tyre, ndoshta votues të LIBRA, kanë të drejtë ta kërkojnë tek ish- drejtuesi i saj, përfaqësimin e votës së tyre.

Më saktë do të kishin, nëse Blushi do të ishte akoma në politikë, nuk do të kishte pranuar pamundësinë për të udhëhequr një lëvizje antisistem në kushtet aktuale. Ashtu siç bëri. Me një shkrim të gjatë shpjegoi se nuk është terreni për ta bërë një lëvizje dhe ndoqi jetën e tij, duke pranuar rezultatin, pavarësisht deformimit.

Nuk kërkoi rinumërim si PDIU, por konstatoi se nuk kishte një votë masive kundër sistemit dhe përpjekja e tij ishte e pafrytshme. I kthyer në jetën private, pasi zgjodhi rikthimin në media pas 20 vjetësh, ata që e shikonin si politikan, vazhdojnë t’i kërkojnë llogari. A kanë të drejtë kur akuzojnë Top Channel se i shërben qeverisë dhe Blushin si shkaktar të këtij shërbimi?

E vërteta është që Top Channel dhe Klan apo gjithë televizionet, kombëtare ose jo, po ndjekin të njëjtën stategji ndaj qeverisë. Të gjendur përballë një Kryeministri që kontrollon gjithë ekonominë, por edhe përballë nevojës për shikueshmëri, kanë dorëzuar edicionet e lajmeve tek ERTV, por kanë ruajtur pavarësinë e emisioneve tematike.

Në Talk Show te Klan, TCH apo NEWS 24 mund të ketë përplasje të mendimeve të lira apo të instruktuara të të gjitha palëve, përfaqësues të partive dhe shoqërisë, por edhe informacion, atë informacion që nuk e gjen në edicionet e lajmeve të asnjë TV përveç Fax News.

Ky paradoks i Televizionit që përgënjeshtron edicionet e lajmeve në emisionet tematike apo debatet, është një mënyrë shpëtimi nga kontrolli i Qeverisë. E përdorin njësoj të gjithë, por askush nuk akuzon drejtuesit e Televizioneve të tjera.

Ben Blushi është shënjestra e preferuar, jo vetëm nga njerëzit që i besuan në 2017, jo vetëm nga ata kundërshtarët e përhershëm, por edhe nga ata që kanë frikë se Rama po insiston ta rikthejë në politikë me një ofertë të re. Oferta e përfolur para disa muajsh mesa duket vazhdon të jetë pezull mes të dyve.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ben blushi edi rama samir mane televizionet shqiptare ben blushi edi rama samir mane televizionet shqiptare

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE