LIVE UPDATES
Sport

Premier League e frikshme me shpërblimet ndaj klubeve, ja sa përfitojnë ato në këtë fund të këtij sezoni... (Tabela)

Çmimet e shpërblimeve për çdo skuadër të Premier League në varësi të pozicionit përfundimtar në tabelë që janë parashikuar për sezonin 2022/23.

25 Maj 2023, 21:31 Nga DOSJA
Premier League e frikshme me shpërblimet ndaj klubeve, ja sa

ANGLI - Vetë sezoni ka qenë një slitë për shumicën e tifozëve, por veçanërisht për Arsenalin, i cili dukej sikur do të siguronte titullin e tyre të parë në ligë që nga viti 2004, derisa skuadra dominuese e Pep Guardiolës, Manchester City, e kryesuar nga makina e golashënuesve Erling Haaland, doli përpara për të arritur trofeun e tyre të tretë radhazi në Premier League.

Pavarësisht nga rezultati, tifozët e Arsenalit mund të presin me padurim që stadiumi “Emirates” të dëgjojë himnin e Champions League për herë të parë pas tetë vitesh sezonin e ardhshëm, si dhe rritjen e jashtëzakonshme financiare që do të sjellë kjo pjesëmarrje.

Gunners, Brighton & Hove Albion dhe Newcastle United kanë shijuar të gjithë sezonin që ka qenë i shkëlqyera për ta dhe që u kurorëzua me pjesëmarrjen në kupat e Europës. Por sa të mëdha do të jenë përfitimet financiare? Duke përdorur shifrat e sezoneve të fundit, London World ka parashikuar se sa do të përfitojë secila skuadër, duke përdorur tabelën aktuale të ligës si pikë referimi.

Paratë, të cilat do të veprojnë gjithashtu si një nxitje shtesë për skuadrat si Aston Villa dhe Tottenham Hotspur, të cilat do të shkojnë në ndeshjen e fundit të sezonit duke kërkuar të sigurojnë një përfundim në “Top-7”.

Këtu janë paratë e çmimeve për çdo ekip, nëse kampionati do të përfundonte sot duke përdorur shifrat e sezonit të kaluar...(në stërlina)

Vendi i 20-të - Southampton (100.3 milion £)

Vendi i 19-të - Leicester City (104.6 milion £)

Vendi i 18-të - Leeds United (106.1 milion £)

Vendi i 17-të - Everton (113.3 milion £)

Vendi i 16-të - Nottingham Forest (116.1 milion £)

Vendi i 15-të - Bournemouth (120.4 milion £)

Vendi i 14-të - West Ham United (121 milion £)

Vendi i 13-të - Wolverhampton Wanderers (123.3 milion £)

Vendi i 12-të - Chelsea (124.3 milion £)

Vendi i 11-të - Crystal Palace (128.2 milion £)

Vendi i 10-të - Fulham (£130.6m)

Vendi i 9-të - Brentford (£131.5m)

Vendi i 8-të - Tottenham Hotspur (£134m)

Vendi i 7-të - Aston Villa (£142.1m)

Vendi i 6-të - Brighton & Hove Albion (£150.2m)

Vendi i 5-të - Liverpool (£151.6m)

Vendi i 4-t - Manchester United (£151.7m)

Vendi i 3-të - Newcastle United (£152.1m)

Vendi i 2-të - Arsenal (£159.8m)

Vendi i 1-rë - Manchester City (£161.3m)

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë