LIVE UPDATES
Sport

Prapaskena/ Barcelona nuk mund të regjistrojë Lewandowskin dhe blerjet e tjera, duhet mbuluar “deficiti” i madh

Barcelona ishte padyshim klubi që vuajti më shumë nga dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia. Kthimi në normalitet ka bërë që katalanasit të kenë një borxh prej 1.3 miliardë eurosh, e cila ishte gjithashtu rezultat i një keq menaxhimi nga presidenca e mëparshme.

4 Gusht 2022, 19:25 Nga DOSJA
Prapaskena/ Barcelona nuk mund të regjistrojë Lewandowskin dhe blerjet
Laporta

SPANJË- Barcelona ishte padyshim klubi që vuajti më shumë nga dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia. Kthimi në normalitet ka bërë që katalanasit të kenë një borxh prej 1.3 miliardë eurosh, e cila ishte gjithashtu rezultat i një keq menaxhimi nga presidenca e mëparshme. Prandaj, presidenti Laporta duhej të studionte një plan financiar të saktë, të synuar, të përbërë nga sakrifica, por pa u dobësuar ekipi.

Kjo është arsyeja pse shumë kanë pyetur veten se si Barcelona, ​​e zhytur në borxhe në këtë mënyrë, arriti të zhvillojë një merkato të rëndësishme. Nga Kessié te Christensen nëpërmjet Raphinha-s e deri te Lewandowski, Barcelona shpenzoi 45 milionë vetëm në bilanc për polakun, 5 milionë bonuse të cilave duhen shtuar edhe 10 milionë të tjera, për një total prej 60 milionë vetëm për transferimin.

Më pas është rroga e futbollistit, e barabartë me 9 milionë, për gjithsej 36 milionë neto në periudhën katërvjeçare të parashikuar në kontratë, e barabartë me rreth 70 milionë bruto plus komisionin për agjentin e tij Pini Zahavi. Megjithatë, sipas La Ligës, Barcelona do të duhej të mbushte një vrimë prej 144.35 milionë para se të bënte blerje.

Në fakt, 10 ditë para fillimit të sezonit, rreziku është që katalanasit nuk do të mund t'i kenë lojtarët tashmë të blerë për shkak të mungesës së hapësirës së mjaftueshme për t'i regjistruar. Përveç shitjeve, për të shlyer borxhet, Barcelona ka bërë tre operacione të dorëzuara në duart e La Ligës: shitjen e 10% të të drejtave televizive, shitjen e 15% të të drejtave të tjera televizive dhe shitja e 24,5% të Barça Studios te Socios.com. Por kjo mund të mos jetë ende e mjaftueshme.

Sipas Mundo Deportivo, Barcelona do të kishte dhënë dritën jeshile për të shitur 25% të tjerë të Barça Studios për rreth 100 milionë euro nëse LaLiga nuk lejon regjistrimin e nënshkrimeve të reja. Me zbritjet në rinovimet e lojtarëve me paga të rënda dhe mbi të gjitha shitjen e De Jong apo një lojtari tjetër, do të mbulohen edhe 50 milionë eurot e mbetura, të cilat do t’i lejojnë Barcelonës të shënojë goditjet e bëra në merkato.

Deri më sot, pra, kjo është situata dhe nga Barcelona mes presidentit dhe drejtuesve ata vazhdojnë të deklarojnë të qetë, të sigurt se në fund të kohës do të jenë ende në gjendje të bëjnë të drejtën për të rregulluar gjithçka.

E.Ç (Dosja.al)

barcelona laporta lewandowski

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave