LIVE UPDATES
Sport

Mario Götze, heroi i Botërorit brazilian që ‘ka harruar’ Botërorin e Katarit…

“Ndeshja ime e fundit me Gjermaninë ishte në vitin 2017”,- kujton Götze, i cili i dha Gjermanisë titullin e botës me golin e tij kundër Argjentinës në Brazil 2014. Ai do të fillojë një fazë të re pas nënshkrimit për Eintracht Frankfurt

29 Qershor 2022, 18:58 Nga DOSJA
Mario Götze, heroi i Botërorit brazilian që ‘ka

GJERMANI - Mario Götze ishte heroi i një Botërori, Brazil 2014, për Gjermaninë dhe në të njëjtën kohë bëri të qajë Argjentinën e Leo Messit, duke shënuar golin që i dha titullin ekipit gjerman (1-0). Tani Götze, në moshën 30-vjeçare, është rikthyer në Bundesligë, pasi u largua nga Borussia Dortmund në vitin 2020 për të luajtur për PSV. 

Por gazeta spanjole ‘MD’ thekson se ai nuk po mendon për Botërorin e Katarit 2022. Nëse Götze mund të kthehet apo jo në ekipin kombëtar është një çështje debati në Gjermani. Shumë mendojnë se po. Midis tyre edhe Joachim Löw. 

Ish-trajneri gjerman beson se Götze "i ka të gjitha cilësitë për të qenë atje, ai do të luajë në Bundesligë, në Champions League dhe do të jetë në gjendje ta bëjë të qartë". Löw futi në fushë lojtarin e sotëm të Frankfurtit në minutën e 88-të kundër Argjentinës dhe Götze shënoi golin e fitores në minutën e 113-të për Gjermaninë.

Hansi Flick, trajneri aktual i Gjermanisë, e uroi Götze për lëvizjen e tij në Eintracht Frankfurt.  Mediat thonë se për momentin ai mendon për Champions League, për të cilën skuadra e tij e re, Eintracht Frankfurt, është kualifikuar për herë të parë që nga viti 1960 falë fitimit të Europa League, pasi mposhti Rangers.

"Për mua gjëja më e rëndësishme është të përmirësohem dhe të kem sukses me ekipin tim. Pjesa tjetër do të vijë. Ndeshja ime e fundit ndërkombëtare ishte vite më parë (2017). Kështu që unë kisha një rol specifik, shumë afër meje. Tani kjo çështje nuk është në kokën time është larg për mua”,- ishin fjalët e Götze. 

Gjatë karrierës së tij, Mario Götze ka luajtur për Borussia Dortmund (2009-13 dhe 2016-2020), Bayern (2013-16) dhe PSV (2020-22). Ai ka fituar 5 Bundesliga, 4 kupa të Gjermanisë, një Superkupë të Gjermanisë, një Superkupë Europiane, një Kupë të Botës për klube, një kupë dhe një superkupë holandeze. Eintracht bën debutimin e tij për Bundesligë 2022-23, më 5 gusht kundër Bayernit.

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha