LIVE UPDATES
Sport

Asgjësohet një rrjet kriminal bastesh në Spanjë, në pranga edhe 21 futbollistë që trukonin ndeshje

Një operacion i Interpolit dhe Europolit, bëri të mundur shkatërrimin e grupit. Dyshohet se ata kanë mashtruar dhe përfituar më shumë se 500 mijë euro

29 Qershor 2022, 18:53 Nga DOSJA
Asgjësohet një rrjet kriminal bastesh në Spanjë, në

SPANJE - Operacioni kundër një organizate, që dyshohet se ishte angazhuar në trukimin e ndeshjeve të Federatës Spanjolle të Futbollit dhe Ligës Kombëtare të Gjibraltarit për të përfituar nga bastet sportive, ka përfunduar me 21 të arrestuar.

Siç njoftoi të mërkurën policia kombëtare spanjole, të arrestuarit, të cilëve u janë shtuar edhe gjashtë të tjerë të hetuar, mes të cilëve ka edhe futbollistë të RFEF-së së dytë dhe të tretë, mund të kishin përvetësuar më shumë se 500 mijë euro.

Pas këtij operacioni të përbashkët me Interpolin dhe Europolin, policia spanjole e konsideron këtë organizatë të çmontuar, me degë në Cádiz, Badajoz, Seville dhe Almeria, anëtarët e së cilës akuzohen për anëtarësim në një organizatë kriminale, korrupsion mes individëve në fushën e sportit dhe mashtrim kundër operatorëve të kësaj loje.

Organizata përbëhej nga dy “liderë”, dy burra të lidhur me botën e futbollit profesionist. Grupi u zbulua në maj 2021 për shkak të sjelljes së parregullt në tregun e basteve në një ndeshje futbolli të kategorisë së tretë, por ekzistenca e tij i paraprin asaj date. Drejtuesit e rrjetit krijuan  grupe komunikimi të koduara me vetë futbollistët për të menaxhuar rregullimet sportive dhe për të marrë fitime të mëdha nga bastet e tyre.

Rrjeti kishte bashkëpunëtorë që kontribuan me identitetin e tyre për të operuar në lojën e internetit, në këmbim të njëqind eurove dhe me njerëz që shkonin në dhoma të ndryshme për të vënë bastet e paracaktuara dhe për të mbledhur çmimet e marra. Në operacion janë kryer tre kontrolle në shtëpi, ku janë sekuestruar 60 mijë euro cash, si dhe dy automjete.

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve