LIVE UPDATES
Sport

Kylian Mbappé, shi milionash…

Ylli do të ketë 80% të të drejtave të tij të imazhit dhe Madridi, 20% e mbetur. Ka shumë miliona në lojë. Kjo do të shërbejë, si bonusi i nënshkrimit, për të paguar një pjesë të pagës së lartë të yllit.

23 Shkurt 2024, 09:30 Nga DOSJA

Kylian Mbappé, shi milionash…

SPANJE - Të drejtat e imazhit janë kthesa e fundit që mbetet për nënshkrimin e operacionit Mbappe. Lojtari dhe Real Madridi vazhdojnë të diskutojnë për kushtet e fundit të kontratës edhe pse marrëveshja globale është përfundimtare. 

Tashmë ka dalë se klubi nuk dëshiron të thyejë shkallën e pagave me yllin francez dhe se paga e tij nuk do të kalojë 15 milionë euro neto. Bonusi i transferimit i përpjestuar gjatë pesë viteve të kontratës do ta bëjë këtë shifër të rritet ndjeshëm. Por çështja e fundit është se si do të shpërndahen të drejtat e imazhit, një çështje me rëndësi jetike ekonomike.

Në Madrid ka qenë zakon, që nga koha e ‘Galacticos’, që këto të drejta imazhi të ndahen 50/50 mes klubit dhe lojtarit. Ajo tezë shërbeu si themeli për epokën galaktike, atë Madrid të projektuar nga Florentino Pérez, që shkoi në një dimension tjetër në botën e futbollit për shkak të parave që u kthyen nga Figo, Ronaldo, Beckham dhe Zidane. 

Lojtari i parë me të cilin u thye ky rregull ishte Cristiano Ronaldo, përndryshe do të ishte e pamundur t'i paguante pagën. Siç ka mësuar “AS” nga burime të besueshme, Haaland ka 100% të të drejtave te City. Dhe Endrick, pothuajse një ‘neofit’ në elitë, i ndan paratë e tij 50/50 me Madridin. Mes klubit të bardhë dhe Mbappe, ky është diskutimi përfundimtar.

Kylian Mbappé, shi milionash…

Sipas Pedrerolit në “El Chiringuito”, marrëveshja është shumë afër mbylljes: 80% e të drejtave për Mbappé dhe 20% për Madridin. Gjithmonë për kontratat që dalin pas nënshkrimit me klubin. Të mëparshmet, logjikisht, janë 100% në pronësi të francezit. Ka shumë miliona në lojë. Sipas listës së fundit të Forbes, të publikuar në vitin 2023, Mbappé tani gjeneron 20 milionë euro në vit në reklama. Por kjo shifër do të rritet shumë kur ai të nënshkruajë për Real Madridin, sepse kjo do t'i japë atij një tjetër dimension global.

Aktualisht Mbappé është sportisti i nëntë me më shumë ndjekës në rrjetet sociale. Ka më shumë se 117 milionë. Përpara tij janë Benzema, Beckham, Ronaldinho, LeBron, Virat Kholi (ky, një yll i kriketit) dhe në listën e artë, Neymar (349), Messi (522) dhe Cristiano (783). Ditën e sotme, shpërndarja e fitimeve nga ‘byreku’ i rrjeteve sociale është fiksuar edhe në kontratat që futbollistët nënshkruajnë me klauzola specifike... Dhe për këtë flasin edhe Mbappé dhe Real Madrid.

Gjithçka është e rëndësishme për klubin e bardhë dhe yllin në lidhje me të drejtat e imazhit. Lojtari ka qenë i zgjuar në të kaluarën dhe nuk e ka lidhur markën e tij tregtare, KM, me asnjë numër. Kjo do t'i lejojë atij të marrë kë të dojë në Madrid. 

Numri 9 është i lirë dhe Modric me shumë gjasa do të largohet nga numri 10 që mban tashmë në kombëtare. Sipas EFE, ylli ka kërkuar mbrojtjen e markës tregtare të mbiemrit të tij dhe gjestin e tij të zakonshëm me krahët e kryqëzuar kur festonte golat e tij për të operuar komercialisht në një gamë të ndryshme sektorësh në treg që përbëjnë 27 vendet e BE-së. Ai e bëri këtë më 8 shkurt përmes një firme ligjore pariziane përpara Zyrës së Pronësisë Intelektuale të BE-së (EUIPO). 

Në këtë mënyrë, Mbappé synon të garantojë përdorim të mundshëm komercial në zona të ndryshme si produkte kozmetike, pasta dhëmbësh, parfumeri, kostume zhytjeje, bizhuteri, materiale libërlidhjeje, çadra, çanta dhe sende udhëtimi. Të gjitha, përmes tetë prej kategorive që përbëjnë ‘klasifikimin e Nice’, i cili rregullon produktet dhe shërbimet që i nënshtrohen regjistrimit të markës tregtare.

Përveç emrit, mbiemrit dhe vizatimit të festës së golave ​​të tij, kujton EFE, Mbappé ka dy nga citimet e tij më të kujtuara të regjistruara në EUIPO , "'Moi tu m'parles pas d'age"  (Mos fol me mua për moshën) dhe “Le football il a changé” (Futbolli ka ndryshuar), si dhe një vizatim në të cilin shfaqet logoja e një prej aktiviteteve të solidaritetit, ku ai është një nga kokat e dukshme, “Ne kujdesemi për të gjithë”.

Aktualisht, Mbappé ka tre sponsorë kryesorë: ata janë Nike, marka që e vesh atë, Hublot dhe Oakley. Kur të nënshkruajë për Real Madridin do të jetë sportisti më i kërkuar i momentit. Lojtari do të marrë medaljen e artë dhe Madridi do të ketë një rikthim ekonomik.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh