LIVE UPDATES
Sport

25 Maji/ Tirana në ‘shtetrrethim’, vishet me ngjyrat e ekipeve, mjekët e efektivët në gatishmëri

Në mesin e sheshit “Skënderbej” është prezantuar edhe kupa që ka bërë që kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj e Kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka të zbusin tonet e të shtrëngojnë duart.

24 Maj 2022, 13:37 Nga DOSJA
25 Maji/ Tirana në ‘shtetrrethim’, vishet me ngjyrat e ekipeve,
Roma-Feynoord, Tiranë

TIRANË- Finalja e Conference League e cila do të zhvillohet nesër në Tiranë, por kryqyteti zien një ditë para. Klubi i Romës e nisi ditën e sotme me një postim nga eksodi i shqiptarëve që u dyndën drejt Italisë në vitin 1991.

“Andiamo a Tirana (Shkojmë në Tiranë),”- shkruhet në postimin që e ka rishpërndarë kryeministri Edi Rama.

25 Maji/ Tirana në ‘shtetrrethim’, vishet me ngjyrat e ekipeve,
Postimi

Në mesin e sheshit “Skënderbej” është prezantuar edhe kupa që ka bërë që kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj e Kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka të zbusin tonet e të shtrëngojnë duart.

Kupa do të qendrojë për disa orë për të gjithë dashamirësit e futbollit që duan të bëjnë një fotografi. Tirana është zbukuruar me banderola shumëngjyrëshe për finalen europiane të Conference League te ekipit të Romës dhe Feyenoord, ndërsa pritet që tifozët e tyre të jenë të shumtë.

Sot në orën 16:20 në aeroport do mbërrijë ekipi i Romës që do niset direkt drejt stadiumit për një inespektim të fushës. Në orën 14:00 në Tiranë vjen Feyenoord dhe në orën 19:30 është parashikuar seanca e vetme stërvitore e ekipit holandez.

Amfiteatri Veror i Liqenit dhe pedonalja “Murat Toptani” do të kthehen në Fan Zone për tifozët e Romës dhe Feyenoord.

Policia e Shtetit ka publikuar hartën ku duket zona pa trafik e dedikuar për këmbësorët e tifozët si dhe vendi ku do të kalojnë automjetet. Në hartë duket se ka edhe një rrugë të dedikuar për emergjenca si dhe për të hyrë në stadiumin “Air Albania” për tifozët që kanë bileta.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka parë nga afër planin e masave të përgatitur për situatën shëndetësore, në rast se do të nevojitet ndihma e ekipeve mjekësore. Në një takim me kreun e Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, Manastirliu tha se janë në gatishmëri të përforcuar me autoambulanca, spitale si dhe ekipe mjekësore. Ajo shtoi se edhe tre spitalet universitare në Tiranë do të jenë në gatishmëri me shtretër të dedikuar për rastet emergjente.

CEO i TIA-s Costandin von Albensleben ka folur për trafikun e vizitorëve me rastin e finales së Conference League. Ai ka deklaruar se sot TIA do të ketë 142 fluturime, 18 prej të cilëve do të sjellin tifozë, ndërsa nesër do të vijnë 176 avionë, 36 prej të cilëve me tifozë.

Ndërkaq Drejtori aviacioni civil Maksim Et’hemaj tha se tha se aeroportit të Tiranës i kërkohet të ofrojë 2 herë e gjysmë kapacitet ndryshe nga kushtet normale.

Drejtori i policisë, Neritan Nallbati deklaroi se në Durrës priten rreth 500 tifozë italianë sot dhe nesër. Deri më tani kanë mbërritur 100. Autoriteti Portual Durrës ka shpërndarë për tifozët katalogë komunikimi në 4 gjuhë. Tifozët janë pritur të organizuar dhe shoqëruar me autobusët e porositur nga agjencitë, por nuk janë prononcuar për mediat.

(f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE