LIVE UPDATES
Sport

Conference League/ Mourinho në kërkim të një heroi te Roma, për ta mitizuar më tej legjendën e tij

Portugezi ka qenë në tetë finale si trajner dhe në disa prej tyre, një lojtar i skuadrës së tij ka spikatur dhe ka qenë vendimtar në ato ndeshje. Cili do të jetë kësaj here për verdhkuqtë?

24 Maj 2022, 17:35 Nga DOSJA

Conference League/ Mourinho në kërkim të një heroi te Roma,

ITALI - "Nëse fitoj katër kompeticionet europiane me katër klube të ndryshme, nuk do ta harroj kurrë të parën, që ishte Kupa e Kupave të Europës (1996-97), si ndihmës trajner i të ndjerit dhe të madh Bobby Robson në Barcelonë. Sa herë që ulesha pranë tij në pankinë, ndjehesha shumë krenar”. 

Këto janë fjalët e José Mourinhos në faqen zyrtare të UEFA-s në një intervistë që shërben si prelud i finales së Conference League, që do të luhet këtë të mërkurë në Tiranë, ndërmjet Romës dhe Feyenoord. Trajneri veteran portugez është një hap larg fitimit të një titulli të ri në një karrierë të suksesshme legjendare, të ndërtuar nga lojtarë heroikë që e kanë ndihmuar të konsolidojë mitin.

Sipas parashikimeve të Betfair, skuadra italiane është favorite dhe kuotohet me 2.30 për ta fituar ndeshjen në 90 minuta, ndërsa fitorja holandeze kuotohet me 3. Përtej rezultatit të përgjithshëm, ajo që bie në sy është besimi i kompanive të basteve te Tammy Abraham, kandidati numër një për t'iu bashkuar asaj kaste heronjsh, që mbështesin karrierën e Mourinhos.

Sipas parashikimeve të ‘Betfair’, Abrahami nëse shënon në kohën e rregullt të finales kuotohet me 2.40, duke u dalluar shumë nga pjesa tjetër e lojtarëve. Në mungesë të një goli në finalen e Conference League, sulmuesi britanik do ta mbyllë sezonin e tij të parë në Romë me 27 gola në 51 ndeshje, duke marrë pjesë direkt në një gol çdo 127 minuta. 

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, do të presë finalen e Conference League, e cila do të jetë finalja e tetë europiane e Mourinhos (pa llogaritur atë që ai ishte asistent te Barcelona), pas dy finaleve të Champions League, me Porton dhe Interin; dy të Europa League, me Porton dhe Manchester United; dhe tre Superkupa Europiane. 

Nuk do të ishte e paarsyeshme të mendohej, se nuk do të ketë një hero edhe në finalen e Conference League, nëse hedhim një vështrim prapa në historinë e skuadrave të Mourinhos që kanë fituar tituj europianë.

Në vitin 2010 ishte Diego Milito, ai që me dy gola i dha Interit, Champions League, pasi mposhti Bayern Munich 2-0 në Madrid. Në vitin 2003, Derlei me dy gola ishte kyç në fitoren 2-3 ndaj Portos së Mourinhos kundër Celtic në finalen e Kupës UEFA. 

Dhe, për shembull, me Mourinhon si asistent, Barcelona fitoi Kupën e Kupave të Europës së vitit 1997 kundër PSG-së në Roterdam me një gol vendimtar të Ronaldo Nazario. Këta janë heronjtë tij. Tani 'Special One' po kërkon një tjetër, për ta zgjeruar listën te madhe të fituesve.

Conference League/ Mourinho në kërkim të një heroi te Roma,

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS