LIVE UPDATES
Sport

Conference League/ Sinisterra, sulmuesi i frikshëm i Feyenoordit që do të shihni në Tiranë (Video)

Ai është lojtari më vendimtar për ekipin e tij në të gjithë kompeticionin dhe me përqindjen më të mirë të suksesit në driblim.

24 Maj 2022, 17:04 Nga DOSJA
Conference League/ Sinisterra, sulmuesi i frikshëm i Feyenoordit që do

HOLANDE - Nesër, në orën 21:00, do të luhet finalja e edicionit të parë të Conference League në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë. Dy skuadra historike, që nuk po jetojnë vitet e tyre më të mira, si Roma dhe Feyenoord, do të luftojnë për të ngritur trofeun që i akrediton si kampionë të kompeticionit të tretë të UEFA-s. 

Për ta arritur këtë, Roma ka përvojën e trajnerit të tyre José Mourinho, ndërsa te Feyenoord bie në sy loja e sulmuesit kolumbian Luis Sinisterra. Në moshën 22-vjeçare, ai ka luajtur sezonin e tij të katërt dhe më të mirë me ekipin holandez. Kështu tregojnë shifrat. 

Ai ka trefishuar rekordet e tij të shënimit te Feyenoord. Nga 7 golat e shënuar në 2019/20, këtë sezon ai ka festuar gjithsej 23 gola. Për sa i përket asistimeve, edhe ky aspekt është trefishuar, duke shkuar nga 5 në sezonin 19/20 në 15 deri më tani këtë sezon.

Pavarësisht paraqitjes së tij të shkëlqyer në kampionatin holandez, në kompeticionin e tretë të UEFA-s, ai po tregon rekordet e tij më të mirë. Sulmuesi kolumbian ka 11 gola dhe 7 asistime, duke ka marrë pjesë direkt në 18 gola nga 28 që ka në total, pra ka bashkëpunuar në 65% të golave ​​të shënuar sipas FBREF. Ai shënon një gol ose një asistim mesatar për çdo ndeshje që luan.

Për të kuptuar më mirë rëndësinë e Sinisterrës te Feyenoord, krahasojeni atë me lojtarët më vendimtarë në kompeticion, bashkëlojtarin e tij Dessers, apo romanistët Tammy Abraham dhe Nicolo Zaniolo. Nga të gjithë lojtarët, si nga Roma ashtu edhe nga Feyenoord, Sinisterra është më vendimtari.

Kolumbiani i kalon këta katër futbollistë në numrin e golave ​​që shënon ekipi i tij me të në fushë. Kjo statistikë merr parasysh, përveç golave ​​dhe asistimeve, edhe veprimet sulmuese në të cilat ata marrin pjesë, qoftë në fillim apo gjatë lojës dhe përfundojnë me gol. Me Sinisterrën në fushë, Feyenoord ka shënuar 24 gola në Conference League, katër më shumë se me Dessers, tre më shumë se Tammy Abraham dhe nëntë më shumë se Zaniolo te Roma.

Nëse Feyenoord nesër do të mundte Romën, do të bëhej i vetmi klub në histori që ka fituar kurorën e trefishtë europiane: Champions League, Europa League dhe Conferenca League… Në këtë të fundit, padyshim Sinisterra është vendimtari.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE