LIVE UPDATES
Sport

‘La Gazzetta’: Tirana e blinduar për Romë-Feyenoord: priten pesëdhjetë mijë tifozë

Shumë do të mbërrijnë në Shqipëri pa biletë. Ka një plan për menaxhimin e rendit publik, në pritje të pjesëve më të nxehta të publikut

24 Maj 2022, 15:45 Nga DOSJA
‘La Gazzetta’: Tirana e blinduar për Romë-Feyenoord:

ITALI - Nën një diell të nxehtë, Tirana futet në atmosferën të finales së Conference League ndërmjet Romës dhe Feyenoord. Në pritje të mbërritjes së dy skuadrave, të cilat do të zbarkojnë pasdite, kryeqyteti shqiptar pret tifozët me dhe pa bileta, shkruan gazzeta e famshme italiane “La Gazzetta dello Sport”. 

Priten pesëdhjetë mijë persona, nga të cilët më pak se gjysma janë në posedim të biletës së çmuar. Dikush shpreson ta gjejë atë në qytet, praktikisht e pamundur, pasi hyn në stadium vetëm përmes smartphone dhe aplikacionit UEFA, dikush tjetër thotë se do ta shohë ndeshjen në ekranin e madh, sepse e rëndësishme është të jesh atje. 

Sido që të jetë, në Tiranë mund të thithësh ajrin e ngjarjes madhështore edhe nëse qysh në mbërritjen në aeroport, duket qartë se qyteti nuk është mësuar me një trafik të tillë njerëzish.

Për momentin situata është nën kontroll: në aeroport ka burra dhe gra të UEFA-s dhe oficerë të sigurisë së dy klubeve, si dhe shumë policë që monitorojnë në mënyrë diskrete mbërritjet. Në qytet gjithçka i referohet finales dhe policia, përfshirë italianët dhe holandezët, shëtit nëpër qendër, pasi atmosfera është e qetë. 

Alarmi është për mbrëmjen e sotme, veçanërisht në Durrës, ku dyshohet për infiltrim të mbështetësve të tjerë dhe nesër në mëngjes, kur mbërrijnë skajet më të nxehta të tifos. Kontrollet edhe në qendër do të jenë më intensive, si në zonën e tifozëve, ashtu edhe në rrugët fqinje. Këshilla është e njëjtë për të gjithë: shmangni bredhjet vetëm, sidomos në mbrëmje dhe shijoni atmosferën.

Edhe për shkak të afërsisë me Italinë, pjesërisht sepse të gjithë e njohin Tottin dhe Mourinhon dhe pjesërisht sepse aty është idhulli Marash Kumbulla, pjesa dërrmuese e tifozëve shqiptarë do të mbështesin nesër Romën. Nuk është rastësi që në rrugët e Tiranës dëgjohet shpesh në italisht: “Forza Roma”. Feyenoord, nga ky këndvështrim, sigurisht që e nis në disavantazh.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra