LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Berisha ‘luftë’ në PD, shqyhen dyert e blinduara, ndërhyn Policia/ PD: Ai do gjak!

8 Janar 2022, 06:14 Nga DOSJA
‘Berisha ‘luftë’ në PD, shqyhen dyert e blinduara,

TIRANË– Gjak, gaz lotësjellës, dhunë e disa të plagosur! Kjo ishte pamje e protestës në selinë e Partisë Demokratike ku mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha kanë shqyer dyert e blinduara nga kryedemokrati Lulzim Basha duke u futur në disa prej korridoreve të godinës. Por janë pritur me gazlotsjellës, metodë që Policia e Shtetit është distancuar menjëherë. Ndërkohë që demokratët të tjerë janë ngjitur me shkallë nëpër ballkonet e godinës, por janë dhunuar me shkopinj druri nga persona që kanë dalë prej dritareve nga brenda godinës, duke lënduar në kokë një prej tyre.

Por kur disa dyer të blinduara ku shqyen nga protestuesit, zyrarisht PD-ja kërkoi ndihmë nga Policia e Shtetit me pretendimin se Berisha po rrezikonte jetën e qytetarëve. Brenda disa minutave, Policia e Shtetit, RENEA-t dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë ndërhyrë me urgjencë me ujë dhe gjithashtu gazlotësjellës duke shpërndarë turmën, duke nisur edhe shoqërimet e para. Pas shpërndarjes së protestuesëve, drejtuesi i Policisë së Tiranës, bëri me dije për mediat se ndërhynë në momentin kur rrezikoheshin jetët e qytetarëve ndërsa theksoi se nga drejtuesit e opozitës kishin marrë telefonata duke kërkuar ndërhyrjen me ngulm.

Ndërkohë që nga ana tjetër, Berisha pretendon se protesta nuk ka përfunduar, e se kjo sipas tij është faqja e parë e historisë, ndërkohë që nuk ngurroi për të akuzuar kryedemokratin se ishte ai që kishte dhunuar demokratët. Por edhe pse protesta duhet të niste në mesditë, kaosi brenda oborrit nisi para orës 12:00, me sekretarin e PD-së, Roland Bejko, i cili gjithashtu u dhunua nga mbështetësit e ish-kryeministrit Sali Berisha teksa tentonte që të futej sot në godinë.

Pamjet e regjistruara nga selia blu kanë shqetësuar edhe diplomatët e huaj në vendin tonë. Ambasada Amerikane në Shqipëri, delegacioni i BE, ambasadori amerikan dhe vetë presidenti Ilir Meta kanë kërkuar qetësim të situatës dhe shmangien e dhunës. Yuri Kim e ka bërë të qartë që shkaktarët e dhunës, do të mbahen përgjegjës.

Çfarë ka ndodhur deri më tani në Partinë Demokratike? Si arriti situata deri në këtë pikë?

Historia fillon në 9 shtator kur Lulzim Basha pezulloi Sali Berishën, tashmë “non grata” nga Amerika nga grupi parlamentar. Pas vendimit të Bashës, Berisha iu rikthye aktivitetit të tij politik, duke nisur takimet me bazën që i quajti “Foltore”. Më 11 dhjetor, Kuvendi i thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha votoi me 4446 fleta pro shkarkimit të Bashës. Ky Komision pritet ta marrë në dorë partinë deri më 22 mars 2022 kur do të thirret një Kuvend i ri për të zgjedhur kryedemokratin e ri dhe funksionarët e tjerë. Por Basha nuk e njeh vendimin, pasi në Kuvendin e 18 dhjetorit, Berisha u përjashtua nga të gjitha institucionet drejtuese të partisë që ai vetë themeloi. Të dy palët kanë përjashtuar dhe shkarkuar njëri-tjetrin, por askush nuk njeh asnjë prej vendimeve të “kampeve” kundërshtare.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Berisha nuk bën pas: Do kemi protesta të tjera, do futemi brenda, ka plot mënyra

Mbyllet protesta! Berisha: Do vazhdojmë në forma më të fuqishme se sot

PAMJE të rënda/ Demokrati shfaqet i gjakosur, mban duart në kokë

Protesta e dhunshme në selinë e PD, 12 të shoqëruar në polici

Fotografi në gjendje të rëndë pas gazit lotsjellës: Basha, bashkë e kemi privatisht!

Ervin Salianji tregon gurët në tarracë: Nëse kjo quhet protestë paqësore, imagjino

Gruaja shtatzënë bllokohet në selinë e PD, në gjendje kritike, shkak gazi lotsjellës

RENEA e FNSH shpërndajnë turmën, shërbimi shëndetësor hyn brenda selisë së PD

FNSH rikthen Berishën dhe grupin pas! Hedhin gaz loptësjellës dhe ujë

‘Beteja’ nuk përfundon këtu! Berisha niset sërish drejt selisë së PD

VIDEO/ Shkopa, tavolina e xhama të thyer, çfarë mbeti pas përleshjes në PD

VIDEO/ Dhuna në PD, Elizabeta Imeraj shkon në selinë blu

Basha kërkoi ndihmë, Drejtori i Policisë nuk e mbështet: Nuk do e ruajmë selinë e PD

Godina e PD, skenë krimi! Policia largon mediat dhe i vendos shiritin e verdhë

Berisha: Kjo që ndodhi sot është vetëm faqja e parë e betejës

LAJM I FUNDIT / Berisha me të tijët stacioniohet te Kryeministria

Vajza e deputetit të PD-së apelon për ndihmë: Babi është helmuar nga gazi lotsjellës

VD-Edhe Grida Duma në tarracë, qan nga gazi: Ma merrte mendja që do ndodhte kjo…

Gazi lotësjellës në Partinë Demokratike, Albana Vokshi ndihet keq

Me syze dhe maskë kundragaz, Berisha largohet nga PD, shoqërohet nga truprojat e tij

ME FOTO/ Salianji në gatishmëri, mban shkop me vete

FOTO / Protestuesi i Berishës i mbuluar nga pluhuri pas çmontimit të dyerve në PD

FOTOT: Edhe brenda PD ka dëme, dalin në tarracë për ajër të pastër

Ndodhet brenda selisë së PD, Salianji: Ka njerëz të sëmurë dhe të plagosur brenda

VD-Berisha del nga selia e PD: Ndërhyrje kriminale, jam në gjendje të shkëlqyer

Policia merr në dorëzim PD, Berisha dhe Basha të dy të “ngujuar” në seli

 

E FUNDIT/ Nisin shoqërimet e para të policisë në selinë e PD-së

VD-“Luftë” te PD! Mbështetësit e Berishës ‘mbyten’ me gaz nga policia, shpërndahen

TENSIONET/ PD kërkoi ndihmë, policia niset drejt selisë blu

E FUNDIT / PD kërkon ndërhyrjen e Policisë: Ndaloni gjakderdhjen e Berishës!

Ambasada gjermane: Në politikën demokratike nuk ka vend për dhunë

Kapsollë apo…? Shpërthim i fortë brenda PD

TENSIONET në PD, Meta: Bëj thirrje për ruajtjen e qetësisë, shmangni dhunën

Incidente dhe dhunë në protestën e Berishës, REL: Tension i lartë në selinë e PD-së

LAJM I FUNDIT / Protestuesit hyjnë brenda PD, shqyejnë derën anësore

Tensionet në PD, ironia e Bushatit: Sot u themelua koalicioni i gazit

LAJM I FUNDIT/ Tensionet tek PD, reagon delegacioni i BE në Tiranë

Pas SHBA, edhe Anglia e ashpër: Marrëveshje me dialog! Jo për interesa individuale

E FUNDIT/ Thyhet dritarja e katit të 2 të PD-së

VD-Hipën në ballkonin e Bashës, MOMENTI kur demokratët i rrahin me shkopinj druri

Gazi në seli, reagon policia: Nuk kemi bërë asnjë veprim… nuk është yni (NJOFTIMI)

VIDEO/ Gaz MASIV në derën e pasme të PD-së, demokratët largohen nga oborri

Demokrati ngjitet në shkallë, i hapet dritarja nga kati i 2

U godit me gur, demokrati me gjak përlotet para Berishës

LAJM I FUNDIT/ Reagon PD: Turp ku përfundove Berisha, ke 800 mercenarë me vete

Basha në mbledhje, “çunat me kapuça” rrinë roje para derës së zyrës brenda selisë

VD/ Me gjak në kokë, plagoset demokrati që u ngjit në katin e dytë të PD

Mbështetësit e tij shkelmuan derën, Berisha: U hap vetë!

Ia arritën! Mbështetësit e Berishës ngjiten në katin e 2-të

Protestuesit tentojnë të shqyejnë derën nga hyri Basha dhe deputetët e tij

ME VIDEO/ Hedhja e gazi lotësjellës, një person e lëshon nga vrima e derës

 

Plani për evakuuim GATI! Makina e Bashës parkohet tek parlamenti, Garda në alert

VIDEO / Mbështetësit e Berishës nisin çmontimin e dyerve të PD me trapan e çekiç

Nuk mungon as këtë herë, mes mbështetësve të ish-kryeministrit edhe Stresi (FOTO)

Nga dera e pasme, Berisha futet në ambientet e brendshme të selisë së PD

Demokratët duan ti shkojnë Bashës në zyrë, hidhet gaz brenda selisë

Tensionet në PD, Vokshi thirrje Bashës: Largohu, ky është turpi yt!

LAJM I FUNDIT Dhjetra demokratë afrohen te zyra e Bashës, pritet ngjitja me shkallë

Dronë në selinë e PD! Berisha: Kush i solli?

“Përgjohet” Sali Berisha! Biseda me truprojën: Duhet të futemi ne, po ç’punë kemi?

Protesta e Berishës, Policia bllokon disa rrugë, apelon qytetarët: Mos kaloni këtej!

VD- Protestuesit e presin me brohoritje: O Sali o hero, gjithë Shqipëria ty të do

LAJM I FUNDIT/PD e kanë pushtuar mbështetësit e Berishës, ja ku ndodhet Lulzim Basha

POROSIA e Berishës: Duhet ti sjellim njerëzit këtu, ti fusim brenda

LAJM I FUNDIT / Protestuesit thyejnë kamerat e sigurisë së selisë së PD

Berisha: Ku e dini që Basha është në mbledhje? Shkoni kapni pamje

KËRKESA e Berishës! Me gjeste, kërkon distancimin e turmës, vendos maskën

Demokratët përballen me dyer të BLINDUARA brenda selisë

E FUNDIT/ BERISHA mbërrin në selinë e PD

Tensionet në PD, reagon Ambasada Amerikane: Refuzoni dhunën!

LAJM I FUNDIT/Protestuesit hynë në seli,Berisha: Vetëpërmbahuni!

Selia e PD-së si ASNJËHERË më parë! Mbushet me DEMOKRATË

VD-Mbështetësit e Berishës hyjnë në PD, Klevis Balliu në kafe te ‘Air Albania’

Demokratët brenda selisë, ndezin dritat! Berisha vjen në PD

Copa xhamash në tokë dhe karrige të thyera, tensionohet situata në PD

Mbështetësit e Berishës thyejnë dhe djegin kartat e anëtarësisë së PD-së (VIDEO)

‘Nami’ në PD! Mbështetësit futen brenda selisë, ngrejnë duart lart

VD-Shqyhet dera kryesore! Mbështetësit e Berishës futen në selinë e PD

Përplasje tek PD! Roland Bejko dhunohet, mbështetësit e Berishës e nxjerrin në rrugë

EPIKE! Posteri në selinë e PD: Sot shpallet fituesi Big Brother VIP, kujdes spiunët

Dhuna ndaj Bejkos, REAGON PD: Dhuna e mercenarëve të Berishës është fytyra e vërtetë

VIDEO / Grida Duma mbërrin me 5 truproja në selinë e PD, hyn nga dera anësore

Nuk futet më në seli! Bejko: U befasova, më qëlloi njeriu që e kam mbajtur me bukë

E nxorën nga selia e PD, Bejko: Kjo më ka ndodhur edhe në ’91 në Gjirokastër

VD-Bejko ‘rrethohet’ nga mbështetësit e Berishës, LUM ofendimesh

VD-Nisin përplasjet në selinë e PD-së, mbërritja e Roland Bejkos acaron protestuesit

‘O të…’/ Demokratët shajnë Xhelal Mziun,deputeti s’rri dot pa replikuar: Ku ti…!

VIDEO/Demokratët e Elbasanit drejt Tiranës: Strategjia për ta nxjerrë Lulin nga zyra

Pas Kryeministrisë,‘blindohet’ Parlamenti, forca të shumta policie rrethojnë godinën

Protesta te PD, simpatizantë demokratë nisen nga Durrësi, Gjirokastra dhe Elbasani

Protesta në selinë e PD! Açka thirrje për demokratët: Kush nxit përplasje do dënohet

ME VIDEO/ I vetëm, Rushaj futet nga dera e pasme brenda selisë së PD-së

Grida Duma shkon për mbledhje në selinë e PD: Vazhdojmë punën normalisht

Vendosen bokse të mëdha mbi selinë e PD, do ketë thirrje në rast tensionesh

Protesta në selinë e PD/Policia e Shtetit merr masa, FNSH në gatishmëri për mbrojtje

Protesta para PD/Baçi i qetë: Nëse Basha nuk del nga zyra,s’ka problem…le të rrijë

Makinat rresht në oborr! “Strategjia” e Bashës për të penguar protestën para selisë

Basha që “në pikë të mëngjesit” në seli: Vallen e Osman Takës do e kërcejmë më vonë

Sot protesta para selisë blu, mbi 1 mijë demokratë nisen nga Vlora drejt Tiranës

Lëvizja e Bashës para protestës së Berishës! MESAZHI i dërguar kryetarëve të degëve

Protesta te selia e PD, përkrahësit e Berishës nisen nga Korça drejt Tiranës

Pak orë para protestës së Berishës, Basha shkon në seli

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike Lulzim Basha perplasje ne partine demokratike sali berisha Lulzim Basha perplasje ne partine demokratike sali berisha

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng