LIVE UPDATES
Aktualitet

SKEDA/ Parandalimi i atentateve dhe goditja e krimit, punët e mira që u bënë nga Policia e Durrësit, faktori që bëri ndry

2 Shtator 2021, 12:28 Nga DOSJA
SKEDA/ Parandalimi i atentateve dhe goditja e krimit, punët e mira që

DURRËS- Sikur e gjithë Policia e Shtetit të kishte punuar përgjatë gjithë vitit aq sa Policia e Durrësit ka punuar vetëm përgjatë muajit gusht, kriminaliteti në Shqipëri do të ishte nën kontrollin total të shtetit. Dosja.al ka monitoruar komunikatat e përditshme të policisë, ku njoftimet që vijnë nga Durrësi janë shpresëplotë! Armë zjarri, persona në kërkim, atentate të parandaluara, janë disa nga punët e mira që policia e Durrësit ka bërë në ditët e nxehta të gushtit, kur shumë kolegë të tyre pushonin buzë detit.

Dhe disa prej këtyre ngjarjeve nuk duhen harruar!

Më 30 gusht 2021, blutë e Durrësit arrestuan Aldi Mustafën. Ai dyshohet se po përgatiste një vrasje ndërsa njihej për miqësinë e tij me të  “të fortin” e Shijakut, Aleksandër Laho, i njohur si Rrumi. Si u arrestua Mustafa? Aldi Mustafa, Uran Zyka, Tahir Gjinika po qarkullonin me një mjet tip “BMW” por brenda kishin disa armë zjarri.  Policia gjeti në mjetin e tyre 3 pistoleta me fishekë në fole dhe 1 mitraloz me fishekë në fole, edhe ky gati për qitje, municion luftarak, vlera monetare dhe sende të tjera që me shumë gjasë do të përdoreshin për një vrasje. Të kujt? Ku detaj ende nuk dihet! Megjithatë ngjarja u parandalua nga Policia! Falë ndërhyrjes dhe intutitës, ata ndaluan për kontrollon mjetin duke shpëtuar jetë. Dyshimet kryesore janë se grupi ishte duke planifikuar një atentat të bujshëm, pjesë e luftës mes bandave.

50 kg tritol fabrikës së gjermanëve në Shkozet

Pasojat do të ishin fatale më 16 gusht 2021, kur në Shkozet dështoi superatentati i përgatitur ndaj frimës Eurotech Cement (ish- Italcementi) në fabrikën e çimentos në lagjen nr.14 në Durrës. Firmës së ndërtimit i ishte vendosur 50 kilogram tritol, sasi që në rast se do të shpërthente, pasojat do të ishin katastrofike. Firma ka si aksionerë 5 shqiptarë dhe gjermanë ndërsa administrator është Mihail Lazarov, me origjinë nga Bullgaria.Por nuk kaluan shumë ditë, e brenda harkut kohor të 3 ditëve, Policia e Durrësit ka gjetur depon ku u shit lënda plasëse, duke e ngushtuar edhe më shumë lakun për identifikimin e autorëve. Këta të fundit është çështje kohë që të kapen.

Por nuk kanë munguar as aksionet në kapjet e sasive të mëdha të drogës. Më 5 gusht, Ergys Vogli dhe Klejton Xhaferri u arrestuan si dy “pronarët” e një laboratori ku përpunoheshin drogëra të rënda. Brenda një banese me qera, Policia gjeti dhe sekuestroi 408 gramë lëndë narkotike heroinë, 11.5 gr lëndë narkotike kokainë, 1 armë zjarri pistoletë, municion luftarak dhe para. Të arrestuarit e përgatisnin në doza të vogla kokainën dhe më pas e shisnin në qytetin e Durrësit. Megjithatë aktiviteti i tyre u pre në mes. Një ditë pas kapjes së laboratorit, 7 persona të tjerë u prangosën, kësaj herë me 62 kg kanabis.

Operacioni i koduar “Motoristi” u finalizua në aksin rrugor Vorë-Fushë Krujë. Edhe pse grupi udhëtonte në 3 mjete të ndryshme, sërish nuk i shpëtuan dot Policisë duke përfunduar pas hekurave të qelisë së paraburgimit. Disa javë më pas Fabio Karaboja u arrestua me kokainë dhe heroinë. Policia fillimisht i ushtroi kontroll në makinë, e më pas në çantën e dorës, duke i zbuluar pluhurin e bardhë dhe të kuq, të cilën e shiste tek “klientët”.

Ndërkohë që çdo ditë, efektivët e Durrësit njoftojnë se arrestojnë persona të dyshuar për trafik droge e vepra të tjera penale.

Lëvizjet e Policisë në çdo cep të qytetit dhe koordinimi kanë bërë që një nga qytetet më të goditura nga krimi për çdo verë, të ketë ngjarjen më të rëndë aksidentet rrugore dhe mbytjet në det. E gjithë vala e ndryshimet duket se ka nisur që më 5 korrik 2021, kur Shefi i Komisariatit të Policisë Nr.2 në Tiranë Oltion Bistri transferohet dhe emërohet Drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës. Ndryshe nga ç’mendojnë eprorët e policisë se media është kundërshtare dhe jo aleate e tyre, ky është një nga rastet kur punët e mira dhe pa kompromis duhen përshëndetur.

(dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet aksione ne durres oltion bistri aksione ne durres oltion bistri

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave