LIVE UPDATES
Bota

Sizmiologët grek mbi tërmetin në Kretë: Nuk ka vend për panik

12 Tetor 2021, 14:57 Nga DOSJA
Sizmiologët grek mbi tërmetin në Kretë: Nuk ka vend për

GREQI– Në 24 orët e ardhshme do të dimë nëse tërmeti 6,3 Rihter që tronditi Kretën mesditën e sotme është kryesori dhe nëse do të pasohet nga të tjerë, sipas sizmiologut, Gerasimos Houliaras.

Ky është një tërmet i fortë prej 6.3 të shkallës Rihter, 23 kilometra në juglindje të qytetit të Zakros. Është një tërmet nënujor, i vendosur në zonën më të gjerë të të ashtuquajturit hark grek, ku është zona e fundosjes së pllakës afrikane. Dhe vitin e kaluar patëm një tërmet prej rreth 6 Rihter në zonë. Ne shqyrtojmë fenomenin. Mund të jetë tërmeti kryesor, por ne do ta dimë këtë në 24 orët e ardhshme. ”-tha ai.

Tërmeti i sotëm me magnitudë 6.3 në lindje të Zakros nuk lidhet me tërmetin me magnitude 5.8 në Arkalochori. Ata vijnë nga dy qendra të ndryshme”,- tha profesori dhe presidenti i OASP, Efthymios Lekkas.

Profesori shpjegoi se ky është një tërmet sipërfaqësor dhe i cekët, i cili u ndje në një masë të madhe në Kretë dhe në rajonin më të gjerë. Sipas Lekkas, epiqendra e tërmetit të sotëm është 80 kilometra larg nga ajo e Arkalochori dhe vjen nga një qendër tjetër.

Ndërkohë, Profesori i Gjeofizikës i Universitetit të Athinës dhe drejtor i Katedrës së UNESCO-s në Fizikën e Tokës dhe Reduktimin e Tërmeteve të Universitetit Helenik Mesdhe, Filippos Vallianatos duke folur për protothema.gr tha se kjo është një zonë sizmogjene e njohur që jep madhësi të ngjashme.

Është një ngjarje e izoluar që nuk ka të bëjë me Arkalochorin dhe ne vetëm do të presim orët e ardhshme për të parë nëse është tërmeti kryesor. Kjo zonë është një zonë sizmogjene e njohur që jep madhësi të ngjashme. Për momentin nuk di për një cunami “.- tha ai.

Sizmologu i njohur, Akis Tselentis, u shfaq i qetë në lidhje me tërmetin e ri që “tronditi” të gjithë Kretën. Sipas tij ky tërmet nuk ka të bëj me lëkundjet në
Arkalochori, ndërsa shtoi se “ky është tërmeti kryesor, por ne jemi duke pritur për disa tërmete të tjera”.

Sizmologët e Stacionit Sizmologjik të Universitetit Aristotel të Selanikut (AUTH) po monitorojnë dridhjen e re sizmike të fortë, me madhësi 6.3 të shkallës Rihter, e cila ndodhi në orën 12:24 pasdite në një zonë detare në juglindje të Kretës.

Profesori i sizmologjisë i Universitetit Aristotel të Selanikut, Vassilis Karakostas tha se tërmeti “ndodhet rreth 100 kilometra në lindje të tërmeteve në Arkalochori, ku sekuenca pas tërmetit vazhdon edhe sot e kësaj dite. Nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis të dyve, madje janë mjaft larg njëri-tjetrit dhe ne nuk mund t’i lidhim këto dy tërmete.

Sipas vlerësimeve të sizmologëve të Universitetit Aristotel të Selanikut, tërmeti që ndodhi në Arkalochori rreth dy javë më parë, nuk ishte aq i madh sa të ishte në gjendje në këtë distancë të provokonte një tërmet të ri të fortë. Megjithatë, siç tha z. Karakostas , duket se ka “një eksitim në zonën më të gjerë”.

Pas tërmetit të fortë prej 6.3 Rihter, me epiqendër 23 kilometra në juglindje të Zakros , pasojnë disa tërmete të tjera në të njëjtën zonë, me më të mëdhenjtë deri më tani të regjistruar në 4.4 Rihter.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni akis tselentis efthymios lekkas filippos valianatos gerasimos houliaras termet ne greqi vassilis karakostas akis tselentis efthymios lekkas filippos valianatos gerasimos houliaras termet ne greqi vassilis karakostas

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!