LIVE UPDATES
Politike

Siklet, vonesa dhe akuza! Vizita e Merkel në Tiranë nuk shkon “fjollë”, INCIDENTET me kancelaren gjermane në Shq

14 Shtator 2021, 15:44 Nga DOSJA
Siklet, vonesa dhe akuza! Vizita e Merkel në Tiranë nuk shkon

TIRANË– Mëngjesi i sotëm e ka gjetur vendin të përgatitur për të pritur kancelaren gjermane, Angela Merkel. Kjo e fundit zgjodhi Serbinë dhe vendin tonë për të lënë “lamtumirën” ndaj rajonit të Ballkanit Perëndimor, pasi do të largohet pas 16 vitesh nga posti i saj si kancelare. Por organizimi nuk ka qenë pa të meta. Fillimisht kur kancelarja Angel Merkel mbërriti në Pallatin e Brigadave dhe u takua me kryeministrin Edi Rama. Ky i fundit i zgjati dorën, ndërsa ajo grushtin, duke shkaktuar edhe disa sekonda “të sikletshme” për të dy, derisa gjetën mënyrën e përshëndetjes.

Një tjetër moment i sikletshëm që shoqëroi vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, ishte dhe ai i truprojës që duhet të hapte derën e makinës, por iu bllokua. Edhe pse truproja tentoi disa herë, dera kishte ngecur dhe u hap vetëm pas disa sekondash.

Mesa duket shoferi brenda kishte harruar që të çaktivizonte sigurinë. Megjithatë nuk ka mbaruar këtu. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama, u “detyruan” që të thyenin protokollin për nderimin e himneve kombëtare të dy vendeve. Mësohet se kancelarja për arsye shëndetësore kishte kërkuar një karrige për të nderuar këtë moment pasi nuk mund të qëndronte gjatë në këmbë.

Ndërkohë që gazetaret e Kosovës e mbyllën me bujë, duke ngritur zërin në fund të konferencës, ndërsa i kërkonin llogari kryeministrit Edi Rama se nuk i kishte lejuar për të marrë fjalën. Deklarata këto që kanë bërë bujë edhe në mediat e Kosovës. Nga ana e tij, Rama u justifikua se “fajin” e kishte axhenda e ngjeshur e Merkelit.

(k.m.f.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike angela merkel angela merkel ne shqiperi turi i merkel angela merkel angela merkel ne shqiperi turi i merkel

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë