LIVE UPDATES
Politike

“Shumë vonë Mateo!”, Spaho i hakërrehet Renzit: Çfarë do i thuash popullit shqiptar?

9 Maj 2019, 14:53 Nga DOSJA
“Shumë vonë Mateo!”, Spaho i hakërrehet Renzit:

TIRANË- Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, i është hakërruer kryeministrit italian Matteo Renzi, lidhur me deklaratën e tij se ndihej i penduar përse kishte vendosur Federica Mogherinin, në krye të Politikës së Jashtme Europiane. (Lexo këtu)

Sipas Spahos, pendimi i Renzit është shumë vonë, pasi shqiptarët kanë humbur 5 vite dhe nuk kanë plotësuar kriteret për hapjen e negociatave.

“Shume vone Mateo! Kjo nuk vlen pas pese vitesh humbje kohe per Europen dhe vendet tona qe e shohim Europen sic shihnim Ameriken ne kohen e diktatures. Cfare do i thuash Mateo popullit shqiptar per keto pese vjet te humbura?”,- shkruan Spaho.

Ai shprehet se pas qeverisë, fajtorja e dytë është Mogherini, pasi ka gënjyer jo vetëm shqiptarët por edhe anëtarët e BE-së për plotësimin e kushteve.

“E di ti Mateo qe pervec qeverise shqiptare qe nuk ka plotesuar asnje kriter per hapjen e negociatave me BE, fajtori i dyte eshte Mogherini? E di pse? Sepse ka genjyer jo vetem shqiptaret me shpresa boshe qe negociatat do hapen, por ne rradhe te pare ka tentuar te genjeje dhe vazhdon te tentoje te genjeje vendet anetare te BE. Per tre vite rresht, megjithe raportet pozitive te Mogherinit per hapjen e negociatave, vendet anetare nuk i kane hapur sepse kane pare nga burimet e tyre qe Shqiperia nuk eshte reformuar. Mateo, kjo Mogherini yt mban pergjegjesi sepse ka genjyer ne bashkepunim me qeverine shqiptare se kushtet jane permbushur dhe reformat jane kryer”, – shprehet Spaho.

Postimi i plotë:

Shume vone Mateo! Kjo nuk vlen pas pese vitesh humbje kohe per Europen dhe vendet tona qe e shohim Europen sic shihnim Ameriken ne kohen e diktatures. Cfare do i thuash Mateo popullit shqiptar per keto pese vjet te humbura? E di ti Mateo qe pervec qeverise shqiptare qe nuk ka plotesuar asnje kriter per hapjen e negociatave me BE, fajtori i dyte eshte Mogherini? E di pse? Sepse ka genjyer jo vetem shqiptaret me shpresa boshe qe negociatat do hapen, por ne rradhe te pare ka tentuar te genjeje dhe vazhdon te tentoje te genjeje vendet anetare te BE. Per tre vite rresht, megjithe raportet pozitive te Mogherinit per hapjen e negociatave, vendet anetare nuk i kane hapur sepse kane pare nga burimet e tyre qe Shqiperia nuk eshte reformuar. Mateo, kjo Mogherini yt mban pergjegjesi sepse ka genjyer ne bashkepunim me qeverine shqiptare se kushtet jane permbushur dhe reformat jane kryer. Po perse atehere nuk hapen negociatat? Mire sivjet jane zgjedhjet per parlamentin europian dhe eshte rreziku i te djathtes ekstreme, por si ndodh qe edhe ne 2017 edhe ne 2018 negociatat nuk u hapen?
Mateo, ne se dikush do i kishte thene qeverise shqiptare se negociatat nuk hapen sepse nuk keni kryer reforma, kjo do kishte qene shume e ndershme dhe ndoshta do kishte ndikuar qe qeveria jone te kishte reflektuar dhe kryer disa reforma. Kjo nuk ndodhi sepse Mogherini dhe stafi i saj ne Tirane dhe Bruksel genjyen. Po tani kush mban pergjegjesi per vite te tera te shkuara kot? Kush mban pergjegjesi per papergjegjesine e Mogherinit qe sot na thote qe kushtet jane plotesuar, raporti do jete pozitiv por te gjithe e dine se negociatat nuk do hapen sepse tre vendet me te rendesishme te BE, Gjermania, Franca dhe Hollanda mendojne se Shqiperia eshte vend ku sundon sindikata krim i organizuar dhe qeveri? Mateo, a ka menyre me te mire per te sabotuar integrimin e Shqiperise se sa kjo e ndjekur nga Mogherini qe thote se jeni mire kur jemi keq vetem qe ti beje qejfin Rames? Kush do mbaje pergjegjesi per vitet qe u ngopem me lugen bosh te Mogherinit? E di qe do thuash se fajin e keni vete, qe besoni nje te deshtuar, por kete zonjen e morem nga ti dhe ne cdo rast qe ndonje e kundershtonte, ndeshej me murin qe jeni antidemokrate, antieuropiane, rusofile e plot marrezira te ketij lloji. Mateo ne se i kerkove Europes falje per insistimin tend qe Mogherini te ishte ministre e jashtme e BE, per ne kjo nuk vlen. Ki kurajo dhe i kerko ndjese shqiptareve qe ju dhashe nje ministre e cila per pese vite me rradhe na genjeu kur na thoshte qe pothuaj po hyni ne BE kur ne ishim me vite larg. Vitet ikin Mateo dhe ne per shkak te miopise dhe injorances sone por edhe genjeshtrave tuaja vazhdojme te mbetemi larg dyerve te Europes. Kjo eshte ajo qe ju doni?

(B.B/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edmond spaho federica mogherini matteo renzi spaho i hakërrehet renzit edmond spaho federica mogherini matteo renzi spaho i hakërrehet renzit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE