LIVE UPDATES
Aktualitet

Shteti i fali 40 mln euro naftë? Taçi: Bode siguroi përfitime personale

18 Nëntor 2021, 09:20 Nga DOSJA

TIRANË- Në fakt, në atë kohë, investigimet e mediave nxorrën në pah të dhëna që sugjeronin se në bilance ishin fshehur sasi nafte gjendje. Thuhej se kompania u shit së bashku me 40 milionë euro naftë gjendje të cilat nuk u llogaritën fare. Sot, Taçi pretendon të kundërtën. Madje, thotë se shteti ia ka hedhur duke i faturuar detyrime shtesë.

Menjëherë sa e morëm në admisnitrim paguam 44 mln dolallrë detyrime të ARMO. Këto nuk ishin në kontratën e privatizimit, që të sillnin detyrime që duheshin paguar nga privatizuesi”. Taçi, ishte bërë pronar me 85 % të aksioneve i një prej aseteve më të rëndësishme publike. 15 %, sot e kësaj dite zotërohen nga shteti. Në rafineri, pas kalimit të aseteve nuk u panë kurrë amerikanë, ashtu siç ishin prezantuar gjatë tenderit.

“Arritëm të zotëronim thuajse gjithë tregun e naftës duke paguar rrogat taksat e rezultate shumë të mira. Ndoshta ishte kjo ndikimi që pas 3 muaj aktivitet, Ministria e Financave, ndoshta në ndikimin e Bodes, rrethon rafineritë me zinxhirë.

Për disa vite, industria u përpëlit mes problematikave që dolën si rrufe në qiell të hapur. Aty, nisën problemet me pagat. Amerikanët e ARMO, dolën të ishin disa shqiptarë, të cilët për hir të interesave të ndryshme në nivelet e larta të qeverisë e degraduan industrinë. “Përsëri në mënyrë abuzuese, Ministria Financave gjatë 5 vjecarit të menaxhimit tonë vinte gjoba, aplikonte taksa dhe gjoba për produkte të
paprodhuara se sipas tyre firot nuk mund të ishin më shumë se 2 %”.

“Kam kërkuar një takim me Kryeministrin e vendit, nuk është realizuar, arsyet nuk mund ti di, kam dërguar dhe letra në qeveri sa i përket sistemit taksimit që aplikohej dhe gjithë prolematikat që Misnitria Financave krijonte”-u shpreh Rezart Taçi, Biznesmen.

Marrë nga: Top Channel


Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Loading ... Loading ...

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet armo rezart taçi armo rezart taçi

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë