KRYESORET

rezart taçi

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Rezart Taçi flet nga Italia: Do dorëzohem në Shqipëri, ish-ministri më vinte gjoba - Aktualitet
KRYESORET
Aktualitet

Rezart Taçi flet nga Italia: Do dorëzohem në Shqipëri, ish-ministri më vinte gjoba

12 Nëntor 2021, 15:23 Nga DOSJA
Rezart Taçi flet nga Italia: Do dorëzohem në Shqipëri,

TIRANË- Biznesmeni Rezart Taçi ka deklaruar se momentalisht ndodhet në Itali dhe se do të rikthehet në vend shumë shpejt. Në një intervistë për Ora News, biznesmeni i shpallur në kërkim nga Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar u shpreh se nuk ka asnjë rol në të gjitha akuzat që i kanë ngritur si dhe gjithashtu Artur Balla dhe Bledar Lilon, të cilët janë arrestuar nga autoritetet janë të pafajshëm, sipas tij. Ai gjithashtu u shpreh se në kohën që ndodhej në Shqioqëri, është gjobitur disa herë më ghoba që varionin nga 20 deri në 30 milion euro. Ai tha se institucionet shtetërore e kanë gjobitur disa herë dhe se nuk kishte ku të ankohej, ndërkohë që ka theksuar se gjithashtu është ‘ndëshkuar’ dhe nga vetë ish-ministri i Financave, Ridvan Bode. Ndërkohë burime zyrtare nga Banka informojnë se Banka që në momentin e parë të depozitimit ka ndërmarrë të gjitha masat e duhura sipas procedurave të saj të brendshme dhe kuadrit ligjor, duke informuar dhe bashkëpunuar ngushtë me organet kompetente.

INTERVISTA E PLOTË:

Qyno: Nga cili vend flisni aktualisht?

Taçi: Unë në vitet e fundit jam duke qëndruar në shtetin italian.

Qyno: Mometalisht jeni në kërkim. A keni marrë ndonjë kontakt nga autoritetet për vetëdorëzim?

Taçi: Jo, nga shteti italian nga sa kam informacion, shteti italian është informuar nga Shqipëria për këtë transaksionin, por nuk ka procedim në Itali. Kam vetëm procedim në Shqipëri dhe ndoshta shumë shpejt do të vij në Shqipëri për tu përballur.

Qyno: Ju thoni se nuk keni pasur asnjë takim përpos një telefonate që keni pasur me Francesco Zummo, po roli i kunatit juaj Artur Balla dhe Bledar Lilon që janë në masën e arrestit me burg?

Taçi: Nuk kanë asnjë rol. Nëse dikush kërkon një ndihmë për të hapur një numër llogari dhe të thotë për ta shoqëruar, dhe ti pse e shoqëron je i akuzuar për vepra penale dhe strukturë të organizuar kriminale. Çfarë vepre penale kanë bërë ata?

Qyno: Në dosje thuhet se ju do të përfitonin një komision nga e gjithë shuma që do të kalohej nga Italia në drejtim të Shqipërisë.

Taçi: Unë nuk kam përfituar asnjë shumë dhe nuk e kuptoj se cila është vepra penale. Edhe nëse përfiton para në të ardhmen, ku është vepra penale sepse nuk e di se cili është burimi i këtyre parave. Unë kontaktohem nga një profesion që më thotë se duan të hapi një llogari bankare. Unë duhet të informohem për një vepër penale që të bashkëpunoj.

Qyno: Në cilin bankë është hapur llogari?

Taçi: Në bankën Alfa Bank.

Qyno: Çfarë po ndodh me kompaninë tuaja, që më parë kanë pasur një boom ekonomik në Shqipëri. Çfarë po ndodh me kompaninë Taçi Oil dhe kompaninë e tjera?

Taçi: Për të gjitha ka pasur një skenar ekonomik dhe politik që këto kompani të goditeshin. Ky është një skenar i krijuar për këto kompani dhe personin tim. Unë do të dorëzohem në mënyrë absolute te drejtësia shqiptare. U informova dhe nga avokatët e mi. Jam kontaktuar disa muaj më parë nga një profesionist, ekonomist i Francesco Zummo, nuk e dija kush ishte Zummo, më është thënë nga ky profesionist përmes një mikut tim të përbashkët prej 25 vitesh me të cilin kam operuar në fushën e karburanteve, më është kërkuar meqë ti je shqiptar, më thanë me njohjet që mund të kesh a mund të na ndihmosh të hapim një numër llogarie. U kam thënë jam shkëputur prej shumë vitesh në Shqipëri, nuk kam ato kontakte por shkoni në Shqipëri të lirë, në mënyrë ligjore, hapni llogarinë dhe operoni në mënyrë ligjore. Kaq është përfshirja ime. Kur dëgjoj që SPAK që më ka shpallur në kërkim si strukturë e organizuar kriminale, si bashkëpunëtor i mafies dhe bashkëpunëtor në pastrim parash. Nuk shoh vepër penale dhe ku jam infiormuar unë për një vepër penale dhe ku është bashkëpunimi im në një vepër penale. Nuk e di çfarë vepër penale kam kryer dhe nuk jam informuar për ndonjë vepër penale. Nëase një zotëri në mënyrë të lirë, unë nuk kam lidhje fare, nuk jam as pronar banke, as drejtues banke, nga një shtet i huaj ka transferuar para në Shqipëri përsëri në llogari të tij nuk e di ku është roli im ligjor dhe as përgjegjësia ime ligjore. Nëse këto para janë të pista dhe kjo është vepra penale, pse unë duhet ta përcaktoj që janë paratë e pista.Nëse një shtet i këtij zotërisë, që në rastin konkret qenka Zvicra, i paska kaluar paratë në Shqipëri dhe në rastin konkret Shqipëria në sistemin bankar, me transferta të rregullta bankare ku është vepra penale.

Persekutim disa vjeçar

Rezart Taçi: Ky është një përsekutim që vazhdon prej 15 vitesh. Në mënyrë ekzakte sapo mbyllet një proces, sapo shpallesha i pafajshëm në një proces hetimor, rihapej një proces tjetër. Ky është persekutim 15 vjeçar. Në vitin 2012-2013 për shkak të miqësive të mia me një familje të nderuar si familja Biden i kam kërkuar ndihmë që të ndërhyjë në strukturat politike ligjore në Shqipëri duke deklaruar se ka një persekutim ndaj personit tim. Në 2013 kam mirëpritur në familjen time motrën e presidentit të SHBA-v e, Valeri Biden, që është takuar në atë periudhë me kryeministrin e vendit Sali Berisha, i është kërkuar në mënyrë eksplicite që çfarë problemesh ka zoti Taçi, zoti Taçi është i certifikuar. E pyeti pse vazhdohet të rihapen proceset sapo mbyllet një proces, cila është tendeca ndaj biznesit të tij dhe ndaj tij si person dhe në atë moment unë kam parë një lloj qetësie. Pas 1-2 vitesh, me ndryshimin e qeverisë dhe intersave ekonomike, ka një dorë gjykoj unë. Nuk ka mundësi që sapo shpallem i pafajshëm rihapet një proces.Është procesi i 14. Është persekutim i vazhdueshëm dhe është një dorë. Zoti e faltë! Nuk besoj që ka ligj natyror, fe apo rregull burrëror që mund ta falë me këtë dorë me gjithë këto që bën. Nuk ka pse familja ime apo unë personalisht të njollosem në vazhdimësi, të procedohem në vazhdimësi pa asnjë provë. Jeni gazetarë, kërkojini SPAK kush është vepra penale që kam kryer.

Kush është pas persekutimit?

Rezart Taçi: Në mënyrë absolute interesa të caktuara ekonomike, nuk ka mundësi tjetër.Këta persona që përfaqësojnë këto interesa të caktuara nuk ka Zot që ti falë. Unë jam besimtar dhe do vazhdoj jetën time të qetë të dedikuar ndaj familjes time dhe në respekt të gjitha ligjeve të vendit tim. Do vazhdoj të kontribuoj për vendin tim. Në vend që të respektohem për aq sa kam bërë, kam kontribuar, kam humbur, vetëm me kompaninë ARMO 424 mln euro dhe jo kam marrë siç është shkruar në media. Unë kam përceptime, njohur dhe informacione, kur të kem fakte do ti deklaroj. Kam vetëm kontribuuar në vendin tim dhe jo të kem marrë dhe vazhdoj të përsekutohem. Si mund të më akuzojnë për bashkëpunim me mafien, unë nuk i njoh këta persona, jam kontaktuar nga një profesionist që më ka kërkuar ta ndihmoj për hapjen e një llogari në Shqipëri.Ku është bashkëpynimi me mafien këtu dhe pastrimi i parave të mafies? Ju e dini mirë se çfarë do të thotë që të rritesh pa asnjë bashkëpunimi politik. Unë kam parë punët e mia dhe nuk ka bashkëpunuar politikisht. Kam punuar sipas të gjitha rregullave, por në Shqipëri është e pa tolerueshme të punosh i rregull dhe të shikosh punët e tua. Mua më janë vënë gjoba 20-30 milionë euro kundrejt personit tim çdo 2-3 muaj.

Qyno: Kush janë këta persona që ju kanë vënë gjoba?

Taçi: Këto janë gjoba nga institucione shtetore. Deri në vitin 2015 më kanë vënë gjoba.

Karriqi: Pse nuk i keni denoncuar, nuk keni pasur besim te drejtësia?

Taçi: T’i denoncosh ata kundër atyre institucioneve që kanë pasur drejtimin e këtyre institucioneve.

Karriqi: Nuk na e thatë emrin e ministrit të Financave të implikuar.

Taçi: Është z. Bode, Ridvan Bode.

Karriqi: Keni komunikuar me të lidhur me këto gjoba?

Taçi: Është një person që nuk e flet mirë shqipen.

LAJMI KRYESOR: Pastrim parash! SPAK shpall në kërkim Rezart Taçin, arrestohen dy bashkëpunëtorët

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë