LIVE UPDATES
Bota

Shtëpia e Bardhë paralajmëron Iranin për pasoja nëse sulmon amerikanë

9 Janar 2022, 21:09 Nga DOSJA
Shtëpia e Bardhë paralajmëron Iranin për pasoja nëse

SHBA- Shtëpia e Bardhë tha të dielën se Irani do të përballet me pasoja të rënda nëse sulmon amerikanët, përfshirë ata ndaj të cilëve Teherani ka deklaruar sanksione për vrasjen e gjeneralit Qassem Soleimani në vitin 2020. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha se sanksionet e Iranit të shtunën erdhën pasi milicitë pranë Teheranit vazhdojnë të sulmojnë trupat amerikane në Lindjen e Mesme.

“Ne do të punojmë me aleatët dhe partnerët tanë për të frenuar dhe për t’iu përgjigjur çdo sulmi të kryer nga Irani,” tha zoti Sullivan në një deklaratë.

“Nëse Irani sulmon shtetasit tanë, përfshirë ndonjë nga 52 personat e përmendur dje, ai do të përballet me pasoja të rënda.”

Irani të shtunën vendosi sanksione ndaj dhjetëra amerikanëve të tjerë, shumë prej tyre pjesëtarë të ushtrisë amerikane, për vrasjen e Soleimanit në vitin 2020.

Ministria e Jashtme e Iranit tha se 51 amerikanë ishin objekt sanksionesh për atë që ajo e quajti “terrorizëm” dhe shkelje të të drejtave të njeriut. Kjo masë u lejon autoriteteve iraniane të konfiskojnë çdo pasuri që ata kanë në Iran, por nuk ka gjasa që ata të kenë prona të tilla, çka do të thotë se vendimi ka të ngjarë të jetë simbolik.

Nuk ishte e qartë pse deklarata e zotit Sullivan i referohej 52 personave, ndërsa Teherani tha se kishte sanksionuar 51 vetë. Sanksionet e Iranit drejtoheshin mes të tjerëve ndaj gjeneralit amerikan Mark Milley, kreu i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë, si edhe ish-këshilltarit të Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Robert O’Brien.

Soleimani, komandanti i Forcave Quds të Iranit, u vra në Irak në një sulm me dron më 3 janar 2020, urdhëruar nga Presidenti i atëhershëm Donald Trump. Një vit më parë, Irani vendosi sanksione ndaj zotit Trump dhe disa zyrtarëve të lartë amerikanë.

Marrë nga VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota donald trump jake sullivan mark milley qassem soleimani robert o'brien donald trump jake sullivan mark milley qassem soleimani robert o'brien

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'