LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqipëria përshëndet inxhinierët izraelitë që po ndihmojnë në vlerësimin e banesave pas tërmetit tragjik

11 Dhjetor 2019, 08:36 Nga DOSJA
Shqipëria përshëndet inxhinierët izraelitë që po

TIRANË- Izraelitët janë në mesin e shumë inxhinierëve dhe ekspertëve të huaj që kanë mbërritur në ose do të drejtohen drejt Shqipërisë për të ndihmuar në përcaktimin  dhe vlerësimin e ndërtesat, nëse janë të banueshme apo duhen  shkatërruar për t’u  ndërtuar  nga e para.

“Ata janë nga Izraeli dhe janë Nr. 1”,- tha Rama para një banori i cili kishte hezituar të hynte në apartamentin e tij në pallat.

.Inxhinieri thotë që pas katastrofës duhet të dini se shtëpia juaj i ka rezistuar tërmetit dhe ju ka mbrojtur.

Kryeministri Benjamin Netanyahu përmes një video të publikuar në rrjetet sociale, tregoi momentin ku Rama falënderoi Netanyahu për përkrahjen, teksa ishte përkrah skuadrës izraelite në Durrës.

“Nga Durrësi. Ne jemi këtu me djemtë tuaj fantastikë. Ata po bëjnë një punë të shkëlqyer, për të qetësuar njerëzit dhe duke u thënë atyre se si të jenë elastikë, ”tha Rama për Netanyahu.

Netanyahu u përgjigj, duke thënë: “Faleminderit për fjalët e tua të ngrohta, miku im.”

“Izraeli krah Shqipërisë në këto ditë të vështira.”- shkroi Netanyahu.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit thanë se ekipi përbëhet nga 10 trupa të rregullt dhe rezervë, të udhëhequr nga Komanda e Frontit të Brendshëm të ushtrisë dhe të ndihmuar nga Ministria e Jashtme.

Izraeli ka pasur marrëdhënie të ngushta me Shqipërinë, një komb me shumicë myslimane në Evropën Jugore, pasi marrëdhëniet diplomatike u krijuan zyrtarisht në 1991.

Të dielën, Rama ishte në Stamboll për t’u takuar me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe biznesmenë turq dhe arabë për të kërkuar ndihmë. Inxhinierët turq janë tashmë në Shqipëri për t’u përgatitur për ndërtimin e 500 shtëpive. Vende të tjera që dërgojnë inxhinierë përfshirë Greqinë, Italinë, Shtetet e Bashkuara, Francën, Bullgarinë dhe Rumaninë.

Tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës riheter më 26 nëntor vrau 51 njerëz dhe plagosi më shumë se 3000 të tjerë. Më shumë se 11,000 ndërtesa u dëmtuan dhe rreth 13,000 njerëz janë të pastrehë. Shumë prej tyre kanë gjetur strehim në hotele, ndërtesa publike, tenda, janë strehuar tek të afërmit ose kanë udhëtuara drejt Kosovës.

 

Burimi: timesofisrael

A.C/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet durres edi rama izrael kryeministri benjamin netanyahu tragjedia e 26 nentorit 2019 durres edi rama izrael kryeministri benjamin netanyahu tragjedia e 26 nentorit 2019

Sondazh

Poll

Aktualitet 11 Dhjetor 2019, 06:44

Tiranë– Dje në emisionin “Opinon” Arbër Hajdari ka ‘shpërthyer’ kundër të gjithëve, pasi është shprehur se në panel po i jepej shumë pak fjala, në krahasaim me ...

Aktualitet 10 Dhjetor 2019, 23:16

Tiranë– Pas tërmetit të 26 nëntorit rreth 13 mijë shqiptarë pothuajse kanë ngelur në qiell të hapur, pasi banesat e tyre kanë pësuar dëme nga lëkundjet e forta ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE