LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqipëria në KS të OKB-së, mediat serbe: Do e shfrytëzojnë për njohjen e Kosovës

1 Janar 2022, 16:42 Nga DOSJA
Shqipëria në KS të OKB-së, mediat serbe: Do e

SERBI- Mediat serbe i kanë kushtuar një artikull anëtarësisë së Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit në OKB. Në shkrimin e Alo.rs shkruhet se Tirana do ta shfrytëzoj këtë mundësi për të avancuar në çështjen e Kosovës. Gjithashtu në shkrim janë futur disa nga citimet e Ministres së Jashtme Olta Xhaccka, në lidhje me procesin e njohjes së Kosovës.

Artikulli i Plotë:

Shqipëria është bërë prej ditës së sotme një anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe ministrja e Jashtme e vendit, Olta Xhaçka, ka bërë të ditur se Tirana do ta shfrytëzojë këtë moment për të “ avancuar çështjen e Kosovës”.

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë tha se “kjo arritje është diçka për të cilën duhet të krenohet çdo shqiptar kudo në botë”.

“Duke filluar nga vëllezërit dhe motrat tona në Kosovë, sepse Shqipëria padyshim që do ta shfrytëzojë këtë mundësi për të avancuar çështjen e Kosovës, procesin e njohjeve dhe anëtarësimit në organizatat ndërkombëtare, sepse Kosova ishte, është dhe do të jetë një gjë e shenjtë për Shqipërinë”, tha Xhaka.

Ajo theksoi se Shqipëria do të punojë për shqiptarët, por edhe për rajonin, për të konsoliduar arritjet e dekadave të fundit dhe për të mos rrëshqitur drejt destabilizimit dhe tensioneve.

“Ne do të punojmë me aleatët dhe partnerët tanë për të çuar së bashku axhendën e prioriteteve tona të përbashkëta, të cilat do të konsolidojnë më tej lidhjet e forta që na bashkojnë”, tha Xhaka.

Mediat shtojnë se karrigia për Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së është një sfidë e madhe, por edhe një mundësi e madhe për atë vend dhe mund të konsiderohet si një nga arritjet më të mëdha të diplomacisë shqiptare. Shqipëria mori për herë të parë statusin e anëtarit jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe mandati i saj do të zgjasë deri më 31 dhjetor 2023.

LAJMI KRYESOR: Shqipëria nis mandatin si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet mediat serbe shqiperia ne okb mediat serbe shqiperia ne okb

Sondazh

Poll
Aktualitet 1 Janar 2022, 16:25

MSH: 1 humbje jetë dhe 482 të infektuar nga Covid

TIRANË– Një person kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me koronavirus. Në bilancin e Ministrisë së Shëndetësisë bëhet me dije se janë kryer 3068 testi...

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK