LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqipëria miraton dozën e tretë! Rama e bën i pari: Do punojnë veç të vaksinuarit

2 Dhjetor 2021, 15:59 Nga DOSJA
Shqipëria miraton dozën e tretë! Rama e bën i pari: Do

TIRANË– Shqipëria është futur në listën e vendeve që kanë aprovuar vaksinimin e të gjithë personave mbi 18 vjeç me dozën e tretë të vaksinës. Ishte Ministria e Shëndetësisë ajo që me një postim në rrjetet sociale, njoftoi çdo qytetar mbi 18 vjeç mund të bëjë dozën e tretë të vaksinës. Kushti i vetëm është që të ketë kaluar gjashtë muaj nga marrja e dozës së dytë të vaksinës.

I pari që e ndërmori këtë hap u bë vetë kryeministri Edi Rama. Këtë të enjtë, në orën 11:30, Rama shkoi në stadiumin “Air Albania” një nga pikat e vaksinimit dhe mori dozën e tretë. Pas injektimit, kreu i qeverisë paralajmëroi se do të vijë dita që në Shqipëri të futen vetëm personat që janë vaksinuar, do të studiojnë në universitete vetëm të vaksinuarit e që gjithashtu do të punojnë vetëm të vaksinuarit.

Pas këtyre fjalëve Rama u përfshi në një debat të ashpër me gazetarin Erjon Skëndaj. Ky i fundit e pyeti kreun e qeverisë se përse vendi ynë nuk e njeh imunizimin natyror si vendet e tjera të botës. Gazetari e kishte fjalën për ‘green pass’, ndërsa Rama tha se kjo është ajo që njeh e gjithë BE-ja mirëpo po flet për vaksinimin e jo për green pass.

Më pas gazetari i përmendi se ka shpenzuar 1 milion e gjysmë lekë për të trajtuar nënën e tij, e cila ishte vaksinuar por u sëmur rëndë. Për këtë, Rama iu përgjigj duke i thënë: ‘Po si s’të vjen turp?’ dhe gazetari nuk hezitoi t’i përgjigjej duke i thënë se nuk i vjen turp pasi e ka paguar me djersën e lëkurës së tij çdo qindarkë.

Apelim për vaksinim të detyrueshëm pati edhe nga Kuvendi i Shqipëri nga deputeti Erion Braçe, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla. Vetë ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ftoi të gjithë shqiptarët që të merrnin dhe dozën e tretë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

VIDEO-LAJM/ Rama hedh short me vaksinën, ia lë në dorë gazetares: S’është ujë…

VD-Mori dozën e3! Rama:U besohet delirantëve, vaksinohuni ose nuk shkoni dot në punë

VD-DEBAT i ashpër! Rama: Mos ngatërro dynjanë. Gazetari: Faleminderit për sjelljen

VD-Paralajmëron Rama: Do vijë dita, kush vjen në Shqipëri duhet të jetë i vaksinuar!

VD-Rama merr dozën e tretë të vaksinës Pfizer

MSH: Çdo qytetar mbi 18 vjeç mund të bëjë dozën e tretë të vaksinës

Sugjerim i MSH! Rama ‘çel siparin’, merr dozën e tretë të vaksinës antiCovid

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet doza e trete ne shqiperi edi rama Nis vaksinimi ne Shqiperi rama merr dozen e trete doza e trete ne shqiperi edi rama Nis vaksinimi ne Shqiperi rama merr dozen e trete

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng