LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqipëria humbi 110 mln euro me Becchettin/ Malaj: Të arrestohet menjëherë përgjegjësi kryesor!

4 Prill 2021, 06:17 Nga DOSJA
Shqipëria humbi 110 mln euro me Becchettin/ Malaj: Të arrestohet

TIRANË– Ish-ministri i Financave Arben Malaj ka bërë të ditur se për shkak të veprimeve të marra pa përgjegjshmëri, taksapaguesit shqiptarë duhet të paguajnë rreth 110 milionë euro.

Kjo deklaratë vjen pas vendimit të gjyqit që Shqipëria duhet ti paguajë biznesmenit Beghetti 110 milionë euro. Malaj tha në një lidhje Skype për MCN TV se duhet të dalë urgjentisht përgjegjësia individuale dhe të arresohet.  Sipas tij, kostoja është e madhe dhe Shqipëria do të paguajë edhe shpenzimet e gjyqit duke qenë se ka kërkuar asistencë juridike.

Intervista e plotë e Malajt për MCN TV:

Malaj, janë 110 milionë euro që bashkë me kostot e tjera do t’i kushtojnë taksapaguesve shqiptarë 14,5 milardë lekë. Por ndërkohë kemi dhe reagimin e ministrit Ahmetaj që ka thënë se Beghetti nuk do të marrë kokërr leku. Si mendoni se do të vijojë kjo ‘betejë’?

Malaj: Tashmë vendimi është marrë. Për s ai përket pyetjes për ish-ministrin e financave, nuk preferoj të komentoj ish-kolegët, por papërgjegjshmëria e tij ka qenë maksimale dhe nuk është rasti i vetëm sepse të garantosh që nuk do të marrë kokërr leku dhe shqiptarët të paguajnë 14,5 milardë lekë është papërgjegjshmëri për mandatin që ke dhe kërkon të kesh. E dyta kostoja është e madhe sepse Shqipëria ka kërkuar asistencë juridike për ta ndjekur këtë gjyq dhe do të paguaj edhe shpenzimet e gjyqit. Por ky nuk është shqetësimi i vetëm. Gjatë këtyre 8 viteve ka shumë raste kur ka dominuar arroganca dhe jo arsyeja ligjore. Ka vend për përgjegjësi personale dhe ligjore. Shqiptarët që nuk kishin paguar faturat e dritave apo ujit u penalizuan dhe shkuan deri në arrestime dhe pati persona që u vetëvranë në burg. Nëse ka një kulturë mosdënimi të atyre që i shkaktojnë një dëm kaq të madh shtetit kjo është e tmerrshme. Çështjet individuale le ti ndjekë gjykata. Një ditë para se të dilte ky vendim qeveria dha lajmin se do të rriste pensionet, por duhet të tregojë burimin e rritjes dhe gjoba të tilla gërryejnë burimet financiare. Kjo nuk mund të kalohet me batutë, duhet urgjentisht që përgjegjësia individuale të dale të qartësohet. Ne po cënojnë rëndë moralitetin.

Po ti shohim këto kosto, janë mbi 1.5 herë se buxheti që është dhënë për disa sektorë, p.sh për bujqësinë i cili ka marrë shumë pak mbështetje dhe konsiderohet si një nga sektorët që mund të ndihmojë ekonominë.

Malaj: Pavarësisht propagandës së qeverisë bujqësia vazhdon të mbështetet vetëm me 57 qindarka në 100 lek që prodhon ekonomia shqiptare, Ne nuk kemi asnjë skemë sigurimi. Bujqësia në zinxhirin e saj prodhim grumbullin, përpunim, agroturizëm, agrobiznes, konsiderohet si një sektor që prek. Në këtë aspekt edhe pse jep 20% të prodhimit të brendshëm shqiptar mbështeta nuk ka rritjen që Meriton. Sektori i bujqësisë është sektor me produktivitet të ulët dhe në përballje me fatkeqësi natyrore.

Malaj janë shumë çështje që shumë kompani, si Beghetti, Firma greke e Rrugës Tiranë -Elbasan, por edhe kompania turke për ndërtimin e HEC-it të Kalivacit e Poçemit e kanë çuar çështjen në ARBITRAZH. Por, kjo do të thotë një kosto e madhe për qeverinë shqiptare në kushtet kur borxhi publik ka arritur nivelin më të lartë. Ju si ekspert i fushës a e shikoni shqetësues këtë zhvillim?

Malaj: Unë jam munduar që njohuritë e mia të mos i mbaj për vete, por t’i ndaj me publikun dhe ju jeni dëshmitarë të saj. Megjithëse jam në ekonomi dhe nuk duhet të krijoj asnjë lloj paniku, realiteti duhet parë në sy. Fakti që u tolerua rritja e borxhit, nuk u tolerua për partnerët publikë, privatë preferencialë, por për të asistuar shtresat në nevojë dhe për t’i dhënë mbështetje biznesit. Rritja e investimeve qoftë nëpërmjet koncesioneve sipas studimeve të FMN është verifikuar dhe tregojnë që kemi përkeqësim të menaxhimit të financave publike. Është arritur në përfundim që humbjet janë 33%. 660 milionë euro janë para që janë keqpërdorur. Në kushtet e fatkeqësive njerëzit shpenzojnë për të shpëtuar jetë, por ata që vjedhin nuk e harrojnë zakonin.

Sipas vendimittë marrë në gjykatën ndërkombëtare në çështjen ‘Beccheti’ kundër Shqipërisë, vendi ynë duhet t’i paguajë 110 milionë euro biznesmenit. Pasuritë shqiptare që nuk mbrohen nga konventat diplomatike tani mund të konfiskohen në të gjithë botën dhe sapo shuma totale të jetë mbledhur për të paguar dëmin, atëherë edhe procedura e konfiskimeve do të përfundojë.

Becchetti kishte kërkuar 650 milionë euro dëmshpërblim, pasi prokuroria shqiptare sekuestroi pronat e biznesmenit italian, përkatësisht televizionin Agon Channel, kryeministri e pati akuzuar publikisht Bechetin për pastrim parash.

(a.b)/dosja.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet arben malaj gjyqi me becchettin arben malaj gjyqi me becchettin

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS