LIVE UPDATES
Art&Argëtim

“Shqipëria e Harruar”/ Auron Tare ndan historinë e Kolonel Osman Gazepit

5 Dhjetor 2021, 15:46 Nga DOSJA
“Shqipëria e Harruar”/ Auron Tare ndan historinë e Kolonel

LESKOVIK- Njohësi i trashëgimisë kulturore, Auron Tare ka ndarë një postim në Facebook, ku ka treguar historinë e kolonel Osman Gazepit, besnik i Mbretit Zog edhe pasi ai u largua nga vendi.

Tare shkruan se koloneli u kthye në Leskovik pasi Mbreti u largua dhe asnjëherë nuk u zbulua pse ai nuk e morri e vete kolonelin, i cili u tërhoq në shtëpinë e tij në Leskovik. Osmani u dënua me 8 vite burg si besnik i Zogut, por asnjëherë nuk u ankua.

Postimi: 

Rrenojat në foto janë pjesë e shtepisë së dikurshme te nje personazhi tejet interesant te kohes se Mbreterise Shqiptare. Adjutanti personal i Mbretit Zog, figure karizmatike dhe legjendare ne te njejten kohe, ushtarak i trupave Perandorake dhe pjesmarres ne luftimet e otomaneve me trupat koloniale Angleze ne Canakala dhe Galipoli. Vjen ne Shqiperi ku ngjit shkallet e karrieres ushtarake ne krah te politikanit te ri nga Mati, Ahmet Zogut. Behet nje prej njerzve me te besuar te tij dhe personi qe arreston ne Parlament atentatorin e Mbretit, Valter Beqirin. Besnik i Zogut edhe pasi ai u largua nga vendi. Nuk dihet se perse Mbreti nuk e mori me vete, ndoshta mosha e kaluar apo deshira e Kolonelit per te qendruar, Osman Gazepi u terhoq ne shtepine e tij ne Leskovik. David Smiley oficeri britanik i Misionit Anglez e pershkruan ne Librin e tij me Kujtime si nje figure tejet egzotike dhe karizmatik. Ata u takuan ne Leskovik ku Osman Gazepi hypur ne nje kale te bukur i shoqeruar nga te dyja vajzat e tija partizane takoi Misionin Ushtarak Britanik.  Veshur gjithmone me uniformen ushtarake, qillotat, cizmet e lustruara dhe gradat qe ja kishte vendosur vete Mbreti ai bente nje figure mjaft eksentrike ne qytezen e vogel te Leskovikut. Ne 1945 u arrestua ne moshe te thyer si besnik i Zogu, akuze per te cilen nuk u ankua pasi ishte dhe mbeti besnik i Mbretit. U lirua nga Burgu pas 8 vjetesh vetem me nderhyrjen e Ministrit te Brendshem Mehmet Shehu. Edhe pse kishte dy vajza partizane dhe nje djale deshmor mbeti vetem rrugeve pa shtepi dhe pa nje strehe ku te kalonte naten.

E gjeten te vdekur nen nje ure ku mjeku qe beri raportin shkruante se kishte vdekur nga uria dhe semundjet e morrit. Shtepia e tij ne Leskovik tashme eshte nje rrenoje ku i jane marre edhe guret e qosheve si per te tentuar ta fshijne edhe nga historia figuren kaq kalorsiake te nje fisniku nga Leskoviku.

(f.i/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

dikur dikur mbreti zog osman gazepi mbreti zog osman gazepi

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS