LIVE UPDATES
Politike

“Shpifje! Shpifje!”, koha kur Rama mbronte si ‘i çmendur’ fisin RRAJA, gjithë fijet e krimit mbajnë firmën e tyre

5 Nëntor 2019, 11:54 Nga DOSJA
“Shpifje! Shpifje!”, koha kur Rama mbronte si ‘i

TIRANË– Nipi i deputetit Rraham Rraja, Redjani është arrestuar si një prej të dyshuarve kryesore për atentatin e 1 nëntorit ndaj prokurorit të Durrësit, Arjan Ndojës. 34-vjeçari u “tradhëtua” nga AND që kishte lënë në maskën brenda një “Benz”-it gri, e u kap teksa po tentonte që të largohej drejt Malit të Zi.

Pas dënimit me 8 muaj burg, për fshehjen e provave për vrasjen e Elton Çiços, Rraja u rikthye në kronikën e zezë me rastin “Xhisiela”. Kushëriri i tij, Rexhepi, djali i deputetit socialist akuzohej nga e dashura e tij Xhisiela Maloku se e kishte dhunuar.

Xhisiela thoshte në prokurori se Rexhep Rraja, Ramazan Rraja dhe Redjani e kishin dhunuar me zorrë për shkak se kishte bërë kallëzimin në Policinë e Tiranës. Pasi mbaruan me Xhisielën, së bashku me kushëririn tjetës Ramazanin, Redjani i kërkonte ish-oficerit të Policisë, Emiliano Nuhut që ta takonin në Tiranë.

Çështja bëri bujë të madhe në opinionin publik, aq sa u përfshi edhe kryeministri Edi Rama, i cili zgjodhi që me çdo kusht të mbronte “rosën e artë të gangsterave” nga Kruja, deputetin e tij Ramadan Rrajan.

Thuajse një vit më parë, i ftuar në emisionin “Dritare”, kryeministri Edi Rama iu “hidhej në fyt” gazetarëve duke këmbëngulur se deputeti i tij ishte model, dhe i zgjedhur me vullnetin e plotë nga Komuniteti i Krujës.

I acaruar sa më s’ka (aq sa arriti edhe të përplaste sende përtokë), Rama mbronte me çdo kusht deputetin e tij duke luajtur edhe asin nën mëngë, atë të keqardhjes. Me një pamje të ngrysur në fytyrë, Rama i tregoi gjithë Shqipërisë së deputeti i tij, e kishte bërë “lanet” të birin pasi kishte halle më të mëdha. Të tipit: sëmundja e rëndë e bashkëshortes.

DEBATI NË STUDIO

 Rakipllari: Ju vazhdimisht harxhoni energji si kryeministër për të mbrojtur skandalet e ministrave tuaj. Atij deputetit…
Rama: Është turp more.
Rakipllari: Si është turp, a e mbrojti djalin e vetë ai atje?
Rama: Ja shpifje.
Rakipllari: Nuk është shpifje.
Rama: (Përplas stilolapsin me forcë përtokë): Shpifje! Shpifje! Shpifje! Shpifje! Shpifje! Shpifje! Shpifje! Deputeti, i ati i djalit, nuk ka qënë në Komisariat.
Rakipllari: Ai nuk u ndëshkua se ishte djalë deputeti.
Rama: O Zot! Djali i deputetit është në burg.
Rakipllari: Pas presionit mediatik…
Rama: More zotëri, të flasim me fakte. Faktet janë këto: Deputeti nuk ka ushtruar asnjë influencë për djalin e tij. Është turp që t’i më thua nuk e arrestoj, pse unë e arrestoj atë? Unë përgjigjem për pjesën që ka të bëjë me pushtetin ekzekutiv. Unë nuk përgjigjem për hetime. Ju jeni bërë prokurorë, gjykatës dhe inkuizitorë. Më akuzove ti mua. Më the mbrojte deputetin. Kjo është shpifje. Sepse s’ke asnjë provë që deputeti ka mbrojtur djalin e tij. Nëse ke çoi në Prokurori ose nxirri këtu. Vlerësimi im është i qartë si drita e diellit. Vajza ka denoncuar. Polici ka marrë pezullim vetëm sepse në mbrëmje ka thirrur palën tjetër. Për 24 orë çështja ka shkuar në Prokurori. Do më lini të flas. Shiko çfarë zhurme.
Rakipllari: Pse është deputet ai zotëria?
Rama: Ta shpjegoj unë. Unë po them të vërtetën, ti po shpif. Nga cila lartësi morale mund t’i jepet e drejta vetes që të përgojosh dhe përçmosh një person? Ai deputeti…
Rudina Xhunga: Jo, jo unë e përçmoj atë. Ai është babai i një djali që ka dhunuar një grua. E përçmoj!
Rama: Mos të ardhtë në shtëpinë tëndë.
Rudina Xhunga: Jo do gjykoj dhe do përçmoj burrat që dhunojnë gratë.
Rama: Ai burri që iu po e merrni nëpër gojë pa e njohur fare.
Rudina Xhunga: Ju e sollët, ju na e bëtë deputet.
Rama: Ai burri është i zgjedhuri i atij komuniteti për disa mandate rresht. E ka zgjedhur komuniteti atje. Deputetët në të gjithë botën, është një pjesë e vogël që i njohin të gjithë. Pjesa tjetër i njohin deputetët, përfaqësojnë komunitete. Ai burri që ju nuk e njihni dhe që sot është pranë shtratit të gruas që sot po vdes nga kanceri, nuk është marrë fare me djalin dhe përkundrazi ka thënë djali të shkojë aty ku e meriton. Ai që iu ia bëni gjyqin pa pikën e turpit, se djali një hajvan 20 e ca vjeç… Ju kujtoni se jemi derra të kënaqur që dalin e shpifim. Ai burri që e përçon ti, është përfaqësues komuniteti. Nuk ka influencuar në asnjë moment dhe djali i tij është në burg. Ky është standarti i kësaj qeverie. Se ka pasur djem kryeministrash që ia fiknin cigaren në ballë kamarierëve. Nuk guxonit as të shkruanit ju. Shkoni shihni kamerat e Komisariatit. Policia e Shtetit ka vepruar si kurrë më parë.

Tani na mbetet të presim një reagim nga kryeministri Edi Rama, se përse të gjithë krimet që ndodhin apo kanë zanafillë nga zona e Krujës, lidhen me familjen model të deputetit socialit (prej disa mandatesh tashmë) Rrahman Rraja.

A ka një përgjegjësi, deputeti që të sqarojë opinionin publik se përse nipi akuzohet se part-time pas punës si dentist, luan me armë dhe akuzohet kryen atentate me pagesë? Ah, po e bëri duke e mohuar. Pas lajmit të arrestimtit, deputeti Rraja ka dalë në çdo televizion kombëtar për të hequr çdo për të treguar se nuk e ka edhe aq nip, për më tepër që ka kohë që nuk e ka takuar. 

Për të mos u mënjanuar është fakti që edhe vetë kryeministri Edi Rama ka qënë instaca më lartë shtetërore që javët e fundit nga çdo komunikim publik denonconte me gojë plot prokurorin si të lidhur me bandat kriminale.

Të jetë një nga këto bandat e shumëpërmendura edhe ajo Rrajave?

(k.m./dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike arrestohet redjan rraja atentat prokurorit arjan ndoja edi rama perplasje me arme zjarri ne shkozet redjan rraja rrahman rraja arrestohet redjan rraja atentat prokurorit arjan ndoja edi rama perplasje me arme zjarri ne shkozet redjan rraja rrahman rraja

Sondazh

Poll
Politike 4 Nëntor 2019, 17:55

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një foto të një qytetari. I ulur në rrugën e përmbytur nga shiu, teksa poshtë tij ka vënë vetëm di...

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët